Mnohokrát opakovaná dobrá zpráva zevšední, i když třeba dříve vyvolávala nadšení. Cena elektřiny ani v roce 2016 pravděpodobně nezdraží, ačkoli naposledy stoupla před 3 lety! Energetické burzy zase meziročně zlevnily, česká koruna vůči euru posiluje a tomu odpovídají předpovědi koncových dodavatelů.
Pozorný čtenář správně namítne, že letošním lednem stoupla průměrná cena plynu pro domácnosti. Ale také v tomto ohledu očekávejme začátkem roku 2016 klid, možná dokonce příjemnou kompenzaci a úlevu, spíše než další finanční těžkosti. Výše uvedené trendy umocnila dohoda mezi velmocemi a Íránem, který omezí svůj jaderný program, aby protistrana ukončila ekonomické sankce. Už samotná vyhlídka perské ropy zapříčinila, že na burzách tato hlavní komodita zlevnila, což bývá určující rovněž pro další energetické suroviny.
Předchozí dvě zimní období byla teplotně mírná, takže klesala spotřeba, ačkoli náklady distribučních společností zůstávaly podobné jako dříve. Energetický regulační úřad potvrzuje, že provozovatelé elektrického vedení a plynovodů dosáhnou určité kompenzace.
Pravděpodobně dojde ke zdražení distribučních poplatků, které tvoří asi 40 % ceny elektřiny a 20 % ceny plynu. Naproti tomu samotné energetické komodity jsou obchodovány poměrně lacině. Zlevňuje samotná elektřina a stagnuje tržního hodnota zemního plynu, takže naše celkové účty za rok 2016 zřejmě zůstanou stejné, nebo dokonce mírně klesnou.
Dejme slovo předním tuzemským dodavatelům.
Cena elektřiny v roce 2016 zůstane stlačena silnou konkurencí
Nejdříve promluví obchodník, jehož ceny patří mezi nejnižší a smluvní podmínky mezi nejlepší. „Domnívám se, že průměrná cena elektřiny příští rok spíše klesne. Vidím dva hlavní důvody. Průměrná cena elektřiny na evropských energetických burzách je nižší než v roce 2015 a blíží se hranici 30 EUR/MWh. Druhý důvodem bude silný konkurenční boj,“ říká Kamil Ouška, ředitel společnosti Europe Easy Energy. Optimisticky vidí také cenový vývoj zemního plynu: „Rok 2016 se v současné době na burzách a velkoobchodním trhu prodává za cca 21 EUR, to už samo o sobě je signálem proto, aby ceny koncovým zákazníků klesly anebo minimálně stagnovaly.“
Také dominantní dodavatel zemního plynu zveřejňuje potěšující prognózu. „V roce 2016 nelze očekávat žádné zásadní změny v cenách u obou komodit. Ceny by měly být stabilní s možným mírným poklesem, který může být důsledkem například obchodní strategie jednotlivých dodavatelů (snaha o získání vyššího tržního podílu či speciální promo akce),“ napsal nám Martin Chalupský zastupující RWE. Za klíčový považuje směnný kurz eura a případné oslabování koruny Českou národní bankou.
Cena elektřiny 2016 maloodběratelům nestoupne ani kvůli novele energetického zákona, a většině spotřebitelů zřejmě ani kvůli novému tarifnímu systému, jejž připravuje regulační úřad. „Dnes například fotovoltaické elektrárny zvyšují náklady na provoz sítě, ale vše platí v rámci svojí spotřeby zákazníci, kteří solární panely nemají. To by se do budoucna mělo změnit,“ vysvětluje tiskový mluvčí úřadu Jiří Chvojka.
Vývoj ukazuje, že cena plynu 2016 zřejmě nestoupne ani kvůli přetrvávající válce na východní Ukrajině. Zdroje a evropské přepravní sítě jsou poměrně členité, což zvyšuje energetickou bezpečnost.
Cena plynu pro rok 2016 je přijatelná taky díky posilující koruně
Rovněž společnost E.ON zmiňuje povzbudivý burzovní vývoj a upozorňuje, že obě komodity jsou tuzemskými obchodníky kupovány v eurech. „Vývoj kurzu lze považovat za relativně příznivý, neboť koruna letos posílila z cca 28 EUR/CZK na současných 27,10 EUR/CZK,“ napsal nám Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. Připomíná, že konečné ceny energií spoluvytváří stát a regulační úřad příslušné poplatky teprve zveřejní. „Pokud nedojde ke změně cenového trendu a měnového kurzu, lze pohlížet dopředu optimisticky a není důvod obávat se, že elektřina nebo zemní plyn v roce 2016 zdraží,“ shrnuje Vácha.
„V návaznosti na cenový vývoj nepředpokládáme, že by se ceny energií pro příští rok pro koncové zákazníky měly zvyšovat,“ napsala Barbora Půlpánová, tisková mluvčí společnosti ČEZ.