Nová cena elektřiny 2011: O kolik si připlatíme?

Elektřina v roce 2011 nezdraží o více než 5,5 %. Skokovému zdražení proudu, o němž se už několik týdnů spekuluje zabrání srážková daň na solární elektrárny a další kroky, které chystá vláda. O kolik si za proud připlatíme?


21. 10. 2010

Autor

Elektřina by neměla v roce 2011 zdražit o více než 5,5 %, oznámil to včera předseda vlády Petr Nečas. O zdražení elektřiny se spekuluje již několik týdnů a čísla se stále upřesňují. Poslední odhady Energetického regulačního úřadu hovořily o nárůstu ceny elektrického proudu o 12,7 %.

„Zisk ze solárních elektráren bude zdaněn 26 %.“

Za viníka zdražení elektřiny jsou považovány solární elektrárny, které v roce 2010 zažily opravdový boom. Stát je povinen elektřinu z obnovitelných zdrojů přednostně vykupovat za výhodnou cenu. Každý odběratel elektřiny pak v platbě za její odběr přispívá také na obnovitelné zdroje. Vzhledem k tomu, že počet solárních elektráren letos rapidně narostl, bylo zřejmé, že několikanásobně naroste také příspěvek na obnovitelné zdroje, který se promítne do konečné ceny elektřiny.

Srážková daň na solární elektrárny

Hledaly se proto kroky, které by zamezily skokovému zdražení elektřiny. Vláda se dohodla na tom, že příští rok zavede srážkovou daň na solární elektrárny ve výši 26 %. Zdaněn bude zisk z velkých solárních elektráren (výkon nad 30 kW) uvedených do provozu v roce 2009 a 2010. Daň by měli vybírat distributoři, kteří by peníze odváděli do státního rozpočtu a svým zákazníkům by za elektřinu účtovali méně. Stát by jim pak vybrané peníze posílal zpět jako kompenzaci. Srážková daň by podle odhadů měla státu vynést asi 4,2 miliardy korun. 

Ke snížení ceny elektřiny pro koncové spotřebitele mají také přispět peníze získané z prodeje emisních povolenek (cca 4,8 miliardy korun). Krom toho vláda plánuje poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu (to by mělo státu vydělat 1,7 miliardy korun).

Plán vlády na snížení ceny elektřiny

  • Srážková daň pro fotovoltaické elektrárny.
  • Využití výnosů z prodeje emisních povolenek.
  • Snížení instalované kapacity solárních elektráren.
  • Nárůst poplatku za vynětí půdy pro výstavbu slunečních elektráren ze zemědělského fondu.

Majitelé solárních elektráren proti zdanění

Proti plánované srážkové dani se ohradili majitelé solárních elektráren. Podle vyjádření České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) pro Nazeleno.cz se budou bránit všemi možnými prostředky, včetně soudních. „Budeme se snažit využít i regulačně-právních mechanismů v rámci EU (Evropská komise například něco podobného zatrhla ve Španělsku). Česku navíc hrozí arbitráže, protože investoři si takovou situaci rozhodně nenechají líbit,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí CZEPHO.

Podle prezidenta CZEPHO znamená srážková daň ve svém principu snížení výkupních cen, které měli mít investoři garantovány po dobu 20 let. Česká republika navíc ztratí kredit solidní země z důvodu nestability právního prostředí.

Banky a investoři se jí budou obloukem vyhýbat. Vláda nejdříve podporovala obnovitelné zdroje a motivovala investory k výstavbě fotovoltaických a dalších elektráren. Následný nekontrolovaný boom je důsledkem nezvládnuté regulace ze strany státních úředníků. Rozhodně to není chyba investorů a není nejmenší důvod, aby je za chyby regulátora někdo trestal,“ konstatuje František Smolka, prezident CZEPHO.

Vysoké odhady zdražení elektřiny ze strany Energetického regulačního úřadu podle CZEPHO vzbudily veřejnou paniku. „Bohužel, vláda před volbami neodolala tlaku přestřelených odhadů zdražení elektrické energie,“ říká Smolka. Navrhovaná opatření proto budou zbytečná a pouze poškodí pověst České republiky v zahraničí. „Pokud zohledníme pokles ceny elektřiny na burzách, tak zdražení může být pouze 3,1 % pro domácnosti a 5,2 % pro firmy,“ vypočítává Smolka. Pesimistický odhad zdražení je 8,6 % pro domácnosti a 12,6 % pro firmy, vyplývá z kalkulace asociace.

O kolik elektřina zdraží pro domácnosti?

Domácnosti, které elektřinu používají na svícení a k napájení běžných spotřebičů, by si v případě 5,5% zdražení proudu ročně připlatily asi 460 korun. Původní odhady ERÚ, které počítaly se zdražením elektřiny o 12,7 %, hovořily o cifře 1 300 korun. V případě domácností, které elektřinou také topí a ohřívají vodu, měl proud podle ERÚ zdražit o 7 700 korun. Pokud bychom počítali se zdražením o 5,5 %, připlatily by si domácnosti „pouze“ 3 000 korun ročně.

Domácnosti připlácejí na obnovitelné zdroje energie v platbě za elektřinu. Na čistou elektřinu doplácíme v každé odebrané kilowatthodině – v současné době se jedná o 16 halířů/kWh odebraného proudu (průměrná cena elektřiny je 4,51 korun). Příší rok měl příspěvek na obnovitelné zdroje narůst třiapůlkrát, vláda ale vzhledem k opatřením, která hodlá přijmout, počítá s nárůstem tohoto příspěvku na 37 haléřů/kWh.

Je příspěvek od domácností považován neprávem?

Zajímavou informaci přinesla včera Česká televize. Podle výsledků zprávy Informačního institutu mohou být příspěvky na obnovitelné zdroje od lidí vybírány neoprávněně. Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie distributorům sice nařizuje, že musí čistou energii vykupovat, ovšem již neurčuje, kdo má tyto náklady hradit. Energetický regulační úřad ovšem vyhláškou stanovil, že na obnovitelné zdroje budou přispívat zákazníci (podobně je to i v jiných evropských státech). Výsledkem studie by se měla zabývat Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *