Větrání patří neodmyslitelně ke každému domu, ať již nově postavenému nebo rekonstruovanému. Každý z nás má jinou potřebu větrat. Někdo preferuje úspory za každou cenu a potom má doma sice o něco více tepla, ale jako daň má potom v bytě nebo v domě těžký vzduch. Zvláště v dnešní době při těsnější obálce rodinných domů a zlepšujících se tepelně-izolačních vlastností domů je otázka větrání čím dál aktuálnější.
Ventilační tepelné čerpadlo má spotřebu 5200–6500 kWh ročně.
V prvé řadě si musíme uvědomit, že jakékoliv větrání je spojeno s tepelnými ztrátami domu. Když si vezmeme jako modelový příklad rodinný dům o rozloze 120 m2obytné plochy, což obnáší cca 300 m3 obestavěného prostoru, a fakt, že bychom měli vyměnit celou kubaturu vzduchu za 2 hodiny, pak dospějeme k závěru, že celková potřeba energie spojená s výměnou tohoto vzduchu činí během topného období cca 3 500 kWh. Při ceně elektrické energie cca 4 Kč/kWh dostáváme překvapivé číslo, že správné větrání by nás stálo okolo 14 000 Kč ročně. U plynu bude cena pochopitelně o něco nižší.
Existuje několik možností jak větrat, a je pouze na majiteli domu či bytu, jaký typ větrání bude preferovat:
- větrat okny
- větrat řízeně pomocí odtahových ventilátorů a přívodních prvků vzduchu
- použít větrací jednotku se zpětným získáváním tepla z odtahovaného vzduchu
- použít ventilační tepelné čerpadlo Comfortzone
Větrání okny
Vcelku rozšířené větrání pro starší zástavbu – budovy nejsou zpravidla těsné a výměna vzduchu je částečně zajištěna i netěsností stavebních otvorů (okna, dveře apod.). Konečný výsledek – vysoké tepelné ztráty.
Řízené větrání pomocí odtahových ventilátorů a přívodních prvků vzduchu
Vhodný systém do rodinných a obytných domů, ve kterých byla provedena výměna oken a zateplení venkovní obálky. Při rekonstrukci domu však nebyl instalován větrací systém se zpětným získáváním tepla.
Odtahové ventilátory Fresh Intellivent jsou nejtišší na trhu a mají spotřebu pouhých 5 W a zcela automatické řízení vlhkosti. Tento způsob větrání je velmi tichý, snadný na instalaci, zamezuje pronikání hluku zvenčí do obytných místností a zajistí zcela automaticky potřebnou výměnu vzduchu. Jeho nevýhodou jsou však vysoké tepelné ztráty – není schopen využít teplo z odtahovaného vzduchu.
Větrací jednotky se zpětným získáváním tepla
U tohoto způsobu větrání dochází ke snížení tepelných ztrát v závislosti na účinnosti výměníku (celoroční účinnost cca 80–82 % dle použitých typů větracích jednotek). S tím souvisí i energetická úspora. Tento systém zabezpečuje velmi vysoký komfort pro uživatele (možnost připojení kuchyňské digestoře, cirkulační okruh pro rozvod tepla od krbové vložky, letní přechlazení domu apod.).
Ventilační tepelné čerpadlo Comfortzone
Jedná se o zcela unikání tepelné čerpadlo, které zabezpečuje vytápění, větrání a ohřev teplé vody, maximálně možným způsobem umí využít pouze energii obsaženou v odtahovaném vzduchu. Comfortzone je schopno ochladit odtahovaný vzduch z koupelen, toalet, kuchyní a šaten z 21 °C až na teplotu –15 °C. Navíc je schopno pomocí chladivového okruhu a scroll kompresoru získat i energii z vlhkosti, která je obsažená ve vzduchu.
V konečném důsledku to znamená, že v tomto případě nehovoříme o tepelných ztrátách spojených s větráním, ale o odtahovaném vzduchu jako zdroji energie pro pokrytí tepelných ztrát spojených nejen s větráním, ale i vytápěním. Navíc je schopno zabezpečit dostatečné množství teplé vody pro obyvatele.
Další nezanedbatelnou výhodou tohoto řešení je nutnost pouze malého prostoru pro instalaci tepelného čerpadla Comfortzone – stačí pouhých 65 x 65 cm a výška 2,45 m. U dobře zateplených rodinných domů se celkové náklady na vytápění, větrání a přípravu teplé vody tepelným čerpadlem Comfortzone pohybují v rozmezí 5200–6500 kWh ročně v závislosti na typu rodinného domu.
Již víte jaké zařízení zvolit pro zabezpečení kvality vnitřního ovzduší?