Cena plynu na burze eskaluje, držte si peněženky

Středoevropský velkoobchodní trh meziročně zdražil o 73 %. Cena plynu na burze ukazuje, o kolik korun stoupnou účty českým domácnostem, pokud zavčas nepodepsaly výhodnou fixovanou smlouvu nebo jejich dodavatel selhal. Ovšem i smolaři ještě mají šanci, aby jejich výdaje v roce 2022 nebyly likvidační.


10. 11. 2021

Autor

Podvodníci koukají do křišťálové koule a na klientovu dlaň, nebo rozkládají na stůl karty, a přitom bohapustě spekulují o budoucnosti. Postupujme raději jako úspěšní a bohatí investoři (Warren Buffett či Bill Gates), kteří ze současných faktů vyvozují pravděpodobné důsledky. Kupříkladu na velkoobchodním trhu jsou uzavírány okamžité („spotové“) obchody, ale také dlouhodobé budoucí kontrakty („futures“). Takže cena plynu na burze naznačuje, jestli tato komodita v roce 2022 zdraží, nebo zlevní českým a moravským domácnostem.

Výhodnou smlouvu oslavte chutným přípitkem. Průměrná česká domácnost v příštím roce zaplatí asi
2 000 Kč/MWh,
některé však utratí
5 400 Kč/MWh,
přestože mají stejnou spotřebu. Smolaři uzavřeli drahé smlouvy, nebo byli převedeni pod dodavatele poslední instance.

Dívka sedí a popíjí na plynovém sporáku

Energie meziročně zdražila o 73 %

Dnešní velkoobchodní trendy nahrávají těžařům, zatímco pro spotřebitele jsou varovné. Schválně porovnejme, kolik stál samotný zemní plyn na letošek – a jaká cena vychází pro příští rok: Středoevropská burza, kterou organizuje vídeňská společnost Central European Gas Hub AG (CEGH), hlásí 73% zdražení. Vloni, od ledna do září, stála letošní dodávka průměrně 13,950 eur/MWh (pode tehdejšího směnného kurzu 369 Kč/MWh). Letos, ve stejných měsících, vycházel kontrakt pro rok 2022 na 24,114 eur/MWh (608 Kč/MWh).

Následující graf pochází z pražské energetické burzy PXE, která s rakouským partnerem spolupracuje.

Energetická burza PXE - CEGH, aktuální cena zemního plynu

Cena plynu na burze překonala rekord

Pohlédněme do pomyslného zpětného zrcátka ještě pozorněji, abychom získali větší nadčasový rozhled. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) na následujícím grafu ukazuje, že meziročně zažívá prudký cenový růst o 277 %! Roční dodávka, cílově určená pro maloodběratele, tam na začátku loňského listopadu stála 411 Kč/MWh – nyní přišla na 1 550 Kč/MWh).

Cena plynu na burze ČMKBK, listopad 2021

Cena plynu na burze dosáhla svého historického maxima 26. 10. 2021, kdy transakce vylétly až na 1 889 Kč/MWh.

Domácnostem hrozí likvidační faktury

Koncový odběratel uhradí samotnou komoditu (energii), a navíc zaplatí obchodní marži svému dodavateli. Výslednou fakturu nafouknou ještě distribuční poplatky, dále přičtěme příspěvek pro státní akciovou společnost OTE a DPH (daň z přidané hodnoty). Suma sumárum, zkusme předpovědět, jaká bude finální maloobchodní cena zemního plynu v roce 2022: Pokud samotná energie zdraží stejně, jako na středoevropské burze a ostatní fakturační poplatky absorbují předpokládanou inflaci (5,6 %), celkový účet může meziročně stoupnout o 22 %. Průměrná domácnost potom připlatí 3 543 Kč/rok, respektive utratí 1 958 Kč/MWh.

Ovšem… Někteří dodavatelé ukončili svoji činnost, a jejich odběratelé byli automaticky převedeni pod provizorní nouzové ceníky. Zbylí překupníci sice nadále fungují, ale mnozí nemají uzavřené staré levné burzovní kontrakty, a teprve nyní nakupují energii za současné spotové ceny. Nejpostiženější odběratelé platí 5 460 Kč/MWh, a nejchudší domácnosti zažívají existenční problémy. Nicméně nezoufejme. Stabilní a důvěryhodní dodavatelé i nyní, během energetické krize nabírají nové odběratele a nováčkům nabízejí přijatelné ceny.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *