Finanční žraloci čekali na ekonomickou krizi, aby nyní lacině nakupovali podíly v perspektivních, ale strádajících podnicích. Také překupníci, kteří přeprodávají zemní plyn, vydělávají. Průměrná velkoobchodní cena tohoto fosilního paliva byla letos o 27 % nižší, než vloni: Megawatthodina zlevnila na 14 eur, předtím stála 19 eur. (Porovnáváme kontrakty, realizované vždycky v následujícím roce, takže vlastně nákupy na roky 2021 a 2020, dle středoevropské burzy CEGH.)
Většina této úspory zůstane překupníkům, pokud domácnosti budou jenom pasivně čekat na účet. Průměrná maloobchodní cena zemního plynu totiž nezlevňuje o desítky, nýbrž o jednotky procent. (Srovnáváme ceníky, účinné od Nového roku 2021 a 2020.)
Nejdražší zůstává energie
Na závěrečném účtu vidíme několik položek. Něco platíme státu – jeho akciové společnosti OTE a také Finanční správě (dohromady zhruba 17,5 %). Větší podíl dostává místní distributor, který provozuje plynovody (22,5 %). Zbytek dáváme za samotné palivo, respektive za teplo (60 %).
Kdyby energie zlevnila na maloobchodním trhu stejně, jako předtím na velkoobchodní burze, celková konečná cena plynu 2021 klesne o 20 %. Překupníci však pochopitelně požadují nějakou provizi – a záleží na domácnostech, co jsou ještě ochotny akceptovat.
Mezi dodavateli jsou rozdíly
Individuální účet závisí jednak na distribuční soustavě, která funguje v daném regionu. Ale ještě důležitější roli hraje koncový dodavatel („překupník“), přesněji řečeno moje nebo vaše svobodná vůle. Většina našich spoluobčanů má uzavřenou smlouvu se společností innogy Energie nebo Pražská plynárenská, na trhu však najdeme levnější alternativy. A zatímco distributora máme regionálně přiděleného, dodavatele můžeme změnit, abychom ušetřili výrazněji.
Cena plynu k 1. 1. 2021: Porovnali jsme čelní představitele největších dodavatelských skupin, respektive tarify (produkty), které jsou těmito společnostmi nabízeny přednostně (případně jako standardní nebo základní) – innogy Energie (Standard), Pražská plynárenská (Standard), ČEZ Prodej (Plyn na dobu neurčitou), E.ON Energie (Standard), Bohemia Energy (Basic), MND (Plyn z první ruky), Armex Energy (Ceník zemního plynu), Lama energy (Standard), EP Energy Trading (Klasik Optimum) a Energie ČS (Standard). O nové ceníky jsme několikrát požádali také společnost Centropol Energy, odpověď jsme však nedostali. Počítáme s roční spotřebou 10 000 kWh (10 MWh), která obvykle postačí na vytápění, ohřev vody a vaření v moderním rodinném domě, nebo ve staré nezateplené garsonce. Jako výsledek uvádíme ceny za jednu kilowatthodinu zemního plynu, včetně všech poplatků a daní, zprůměrované ze všech distribučních soustav.
Individuální cena plynu 2021
Když srovnáváme dodavatele, zároveň porovnáváme také jejich odběratele. Typická tuzemská domácnost ušetří pouze několik stokorun, pokud zůstává dlouhodobě pasivní: Spotřebuje 10 MWh zemního plynu/rok, odebírá standardní tarif dominantního dodavatele v distribuční soustavě GasNet, za letošek měla utratit 16 850 Kč, za rok 2021 pravděpodobně zaplatí 16 146 Kč, úspora vychází na 704 Kč (4 %). Jakmile začne nakupovat chytře, meziročně ušetří tisícikoruny: Například přejde na standardní tarif Energie ČS, aby úspora stoupla na 2 930 Kč (17 %). Nebo poptá ještě výhodnější nabídku, takže klidně ušetří 6 100 Kč (36 %).
Nemusíme být finančními žraloky, abychom využili ekonomickou krizi. Optimalizujme svoje nutné výdaje, které má každá domácnost: za energie, data nebo pojištění. Státní dluh a celorepubliková nezaměstnanost zřejmě stoupnou, ale cena plynu 2021 může významně klesnout. Čím znepokojivější jsou celospolečenské trendy, tím vážněji berme individuální příležitosti.