Zásobníky plynu na celou topnou sezónu nevystačí

Na konci léta bývají zásobníky plynu takřka plné, bez pravidelného přísunu však dlouho nevydrží.


17. 9. 2014

Autor

Třetina tuzemských domácností používá k vytápění energii, která závisí prakticky jenom na dovozu. Přírodní ložiska zemního plynu na Moravě uspokojují pouhá 2 % jeho spotřeby v České republice. Tím spíše nabývá na důležitosti uskladněná zásoba plynu, importovaného ze zahraničí. Prozkoumejme tedy blíže, do jaké míry lze kumulovat plynné palivo na území našeho státu.

Co je zásobník plynu?

Na katastru obce Dolní Dunajovice, pod pálavskými vrchy leží největší zásobník plynu v ČR, jehož přirozené podzemní ložisko zde původně vytvořila příroda. Foto: RWE

Pojem zásobník plynu výstižně označuje příslušné zařízení. Energetický zákon však nenechává prostor pro pochybnosti. Zásobníkem rozumí podzemní nebo nadzemní zařízení, sloužící k uskladňování zemního plynu v plynné nebo kapalné formě a přímo propojené s plynárenskou soustavou České republiky nebo se zahraniční plynárenskou soustavou. Velký význam má také ustanovení, že zásobník plynu je zřizován a provozován ve veřejném zájmu.

Tuzemské zásobníky plynu

Většinu tuzemské kapacity skladuje společnost RWE Gas Storage, jejíž podzemní zásobníky plynu najdeme především na Moravě (Dolní Dunajovice, Štramberk, Lobodice, Tvrdonice), ale také ve Slezsku (Třanovice) a v Čechách (Háje). Menším objemem na Moravě disponují další společnosti MND Storage (Uhřice) a SPP Storage (Dolní Bojanovice). „Celková kapacita zásobníků plynu v České republice dosahuje 3,5 miliard m3 a převážně je určená pro tuzemskou poptávku,“ napsal nám Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.

Před topnou sezónou bývají skladovací možnosti takřka naplněné, přičemž do budoucna mají narůstat. „Zásobník plynu Dambořice je ve výstavbě a další dva jsou plánované v Rožné a u Břeclavi. Po jejich dokončení bude celková skladovací kapacita odpovídat 40 – 45 procentům tuzemské roční spotřeby, tedy asi 4,1 miliard m3,“ upřesňuje Ruml. Uvedená kapacita vysoce překonává požadavek českého právního řádu. Plynaři totiž svoji formální povinnost splní, když jejich zásoba plynu na území Evropské unie mezi 30. zářím a 1. dubnem pokryje alespoň 20 % dodávek pro chráněné zákazníky, tedy pro domácnosti, klíčové sociální instituce a vybrané podniky.

Kdy dojde skladovaná zásoba plynu?

„Jsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn přes Ukrajinu, ale nejsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn z Ruska ani alternativními cestami přes Polsko a Německo,“ uvedl nedávno ministr průmyslu Jan Mládek. Měsíc bychom prý bez importu zvládli, půlrok však těžko. Mládek dále připustil, že zásoba plynu požadovaná vyhláškou jeho ministerstva není dostatečná.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *