Energetická krize! 10 tipů, jak šetřit elektřinou a teplem

Máme před sebou náročné měsíce a roky. Rusko preferuje konfrontaci před kooperací, a proto neuvěřitelně zdražil zemní plyn, na kterém jsou závislé mnohé české domácnosti, firmy a taky plynové elektrárny. Poradíme vám, jak šetřit elektřinou a teplem, aby vás energetická krize nezruinovala.


15. 7. 2022

Autor

Rusko drancuje Ukrajinu a přerušuje dodávky svého zemního plynu do Evropské unie. Na velkoobchodních burzách proto bezprecedentně zdražily energie: zemní plyn zhruba na šestinásobek, elektrická energie na pětinásobek svojí loňské ceny. Zvýšené náklady dříve nebo později zaplatí spotřebitelé.

Regulované distribuční poplatky stoupají pomalu, ale zálohy a celkové účty rostou rychle. Elektřina a zemní plyn českým domácnostem zdražily nebo pravděpodobně ještě zdraží na dvojnásobek až čtyřnásobek svoji loňské ceny. Výhodu mají rodiny, které investovaly do fotovoltaických panelů a velkokapacitní baterie, zateplily svůj domov a topí pevnými palivy. Na zranitelné jedince a domácnosti dolehne opravdová energetická krize – energie budou příliš drahé, nebo dokonce nedostatkové.

Nepropadejte panice ani trudomyslnosti. Energetickou krizi zvládneme stejně, jako jsme překonali dřívější ekonomické recese nebo covid-19. Ale šetřete, protože nejlevněji vyjde energie, kterou vůbec nespotřebujete. Poradíme vám, jak během topné sezóny minimalizujete svoje výdaje.

Energetická krize potrvá, dokud nenahradíme labilní dodávky zemního plynu z Ruska. Experti a vrcholní politici hovoří až o 5 letech.
hořící krb, kniha, čaj, energetická krize, jak šetřit elektřinou a teplem

1. Jezte kvalitní stravu

Primárně se zahříváte vlastním metabolismem, takže nezapomínejte na vydatnou snídani, oběd a večeři. Případně zakousněte nějakou svačinku. Preferujte zdravé a výživné potraviny (luštěniny, maso, sýry + ovoce a zeleninu) před takzvanými prázdnými kaloriemi (bílým cukrem, sladkými limonádami), kterým pořádná výživová hodnota chybí. Pijte teplé čaje.

2. Oblečte se a ztlumte topení

Jakmile svému tělu doplníte palivo (potravu), zateplete se, abyste zachytili energii, kterou váš organismus vyrábí a vyzařuje. Oblečte si dlouhé kalhoty, tričko a mikinu či svetr. Předtím, než odejdete ven, samozřejmě přidejte bundu, čepici apod. A každopádně doma ztlumte radiátory, kotel či kamna.

3. Navzdory krizi větrejte

Otevřeným oknem sice v topné sezóně utíká teplo, ale přesto se neduste oxidem uhličitým. Pravidelně větrejte, abyste okysličovali svůj mozek. Výhodu mají lidé, kteří investovali do rekuperace. Tato technologie větrá automaticky a inteligentně – zvenku přivádí čerstvý vzduch, který ohřívá odváděnými vydýchanými plyny.

4. Používejte přírodní chladničku

Až venkovní teploty klesnou pod 4 °C, využijte toho. Máslo, sýry a podobné netrvanlivé potraviny dejte do nějaké bytelné krabice, do které neproniknou nezbedná zvířátka, a tuhle improvizovanou spižírnu vystrčte na balkón anebo na dvorek. Elektrickou ledničku vytáhněte ze zásuvky. Venkovní teploty však málokdy nahradí mrazničku, ve které bývá -19 °C.

5. Hýbejte se, abyste se zahřáli

Občas se projděte, protáhněte, případně si zacvičte nebo se venku proběhněte. Cílem není štíhlá linie – přiměřené tukové zásoby jsou v energetické krizi prospěšné. Spalujte snědené jídlo, abyste cítili příjemné teplo.

6. Choďte ven a na návštěvy

Zatímco jste na venkovní procházce, doma mějte ztlumené nebo vypnuté topení. Ovšem zimní dny a večery bývají mrazivé. Takže navštěvujte přátele, a také přijímejte přátelské návštěvy, abyste mezi sebe rozdělili náklady na vytápění a vaření. Jednou budete pohoštěni a ušetříte vy, podruhé solidaritu oplatíte a uspoří oni.

7. Jezděte veřejnou dopravou

Upřednostněte vlak, tramvaj, trolejbus nebo autobus před osobním autem. Pokud nemáte bezplatnou jízdenku (pro seniory, invalidy, děti), kupte si dlouhodobou (měsíční, čtvrtletní, roční) permanentku na městskou či krajskou integrovanou dopravu. Ušetříte za benzín a naftu. Budete ohleduplnější k životnímu prostředí. A ve veřejné dopravě se zahřejete.

8. Vyléváte teplo do odpadu?

Po vaření a po koupeli zůstává v hrnci nebo v zašpuntované vaně teplá voda. Její teplo postupně přechází do vzduchu. Pokud vás doma netrápí nadměrná vlhkost a plíseň, nevypouštějte vodu do odpadu, dokud nevystydne. Jinak do kanalizace odteče i drahocenná energie.

9. Otužujte se studenou sprchou

Nachlazení nebo zesláblí lidé potřebují permanentní teplo. Ale pokud jste zdraví a silní, potom pro svoji pravidelnou tělesnou hygienu použijte chladnější vodu. Rychle se osprchujte, osušte a teple oblečte, případně zalezte do postele a přikryjte se peřinou. Pravděpodobně vás zalije blažené teplíčko, posílíte svoji imunitu a ušetříte.

10. Vynechejte televizní zábavu

Občas koukněte na seriózní zpravodajství. Ale zvažte, jestli spotřebujete další kilowatthodiny elektrické energie, abyste viděli nekonečné seriály a televizní estrády. Počítač zapněte kvůli práci nebo důležité mezilidské komunikaci, které jinak brání nepřekonatelná fyzická vzdálenost. Raději však čtěte klasické knihy a navrhněte přátelům, že se potkáte osobně.

Energetická krize není legrace, ale společně ji zvládneme!

Štítky: , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *