Naše kalkulačka vám spočítá, jaké zaplatíte ceny energie v roce 2015. Oproti průměrnému vývoji můžete být smutnou, anebo šťastnou výjimkou. Některé poplatky za elektřinu totiž nečekaně stouply, ale jsou také dodavatelé, kteří svým zákazníkům dokážou zlevnit obě energie! 5 následujících otázek nám poslali kolegové z finančního magazínu Měšec.cz.
- Dodavatelé zveřejnili ceníky pro rok 2015. Lze paušálně říci, že elektřina zlevní a zemní plyn mírně podraží?
Většině domácností elektřina zlevní řádově o desetikoruny a zemní plyn zdraží řádově o stokoruny. V obou případech změnu zapříčiňuje především stát úpravou distribučních poplatků za přepravu energie, protože dominantní obchodníci nechali svoje základní tarify (ceny samotných komodit) beze změny. Domácnosti, které neuzavřely smlouvu na dobu určitou a nemají zafixovanou cenu, mohou díky chytré změně dodavatele vyjít lépe. Hlavně obchodníci, kteří už doposud byli poměrně levní, od Nového roku znovu snižují ceny, a někteří dokážou svým zákazníkům snížit výsledný účet za elektřinu i plyn.
- Jsou dodavatelé, kteří jdou proti obecnému trendu, zemní plyn zlevní a elektřinu zdraží?
Výjimky existují. Elektřina ale vyžaduje individuální kalkulaci, protože v některých cenících jeden poplatek zlevnil, a jiný zdražil. Výsledný efekt potom záleží na konkrétní spotřebě. V plynu zlevnili například Fonergy, Europe Easy Energy, Enra Services nebo Quantum.
Ceny energie 2015 najdete v kalkulačce
- Řada dodavatelů nabízí dlouhodobě neměnnou cenu. Je pravda, že podobná fixace byla v minulosti spíše nevýhodná?
Před zdražováním samotných energií mohla fixace uchránit naposledy v roce 2013. Potom už bylo prozíravější nechat svoje možnosti otevřené, protože ročníky 2014, 2015 a podle velkoobchodních předprodejů energií možná taky 2016 a 2017 znamenají příznivý vývoj. Skutečně dobří dodavatelé snižují svým novým i věrným zákazníkům účty, a „garance jistoty“ tedy postrádá smysl. Státem regulované poplatky odběratel nijak neovlivní.
- Předpokládáte v roce 2015 jiný vývoj, anebo byste poradil raději cenu nefixovat?
Čelní představitelé ČEZu sami uvedli, že podle jejich předprodejů klesá průměrná cena elektřiny do roku 2017 a pravděpodobně se významně nezmění až do roku 2020. Na trhu jsou ostatně k dostání poměrně levné produkty elektřiny i plynu, které garantují nezdražování, a zároveň umožňují kdykoli odejít. V tomto kontextu teď nemá význam upisovat se na dobu určitou, a pozbýt tak možnost jít za lepším.
- Jakými způsoby nejčastěji dodavatelé zkoušejí svoje zákazníky připoutat a skýtají podobné nabídky nějaká rizika?
Výměnou za dlouhodobý smluvní úpis, obchodníci primárně umožňují platit za energie méně než doposud. To jsou případy zafixování vlastního zákazníka, i přetáhnutí konkurentova zákazníka. Rizikem bývá, že někdy zlevněný ceník platí jenom omezenou dobu, a například po Novém roce je odběratel převeden na dražší neboli standardní ceník. Zákazník musí do jisté doby před vypršením smlouvy potvrdit, že ji nechce prodlužovat, jinak dojde k automatické prolongaci a opět není možná výpověď. Pro smlouvu přitom bývají klíčová data její platnosti (obyčejně podpisu) a účinnosti (obyčejně zahájení dodávky energie). Obchodníci také stále častěji dávají za dlouhodobý úpis finanční hotovost, ta ale mnohdy bývá příliš draze vykoupená cenou energie.