Ušetříte letos stovku, tisícovku, nebo ještě víc? Ceny elektřiny a zemního plynu pro rok 2015 srovnává naše kalkulačka. Pokud máte změnu dodavatele a tarifu vyřešenou, anebo vás nebaví počítat korunky, nahlédněme hlouběji a dál. Kolegové z internetového deníku Aktuálně.cz nám poslali několik novoročních otázek, ve kterých znějí slova revoluce, zlom a budoucnost. Hlavním tématem zůstává energetika.
- Jaký vliv mají nízké ceny ropy na světovou energetiku?
Nízké ceny ropy tlačí dolů také tržní hodnoty dalších energií, a tak nepřímo nutí k akci například elektrárenské giganty. Velkoobchodní cena elektřiny je nyní asi 3krát nižší než v roce 2008 a pravděpodobně do roku 2017 bude ještě mírně klesat. Velkým výrobcům elektrické energie z konvenčních zdrojů tedy klesají příjmy, což někteří řeší masovým propuštěním a žádostmi o státní garance, jiní spíše vývojem inovací.
- Způsobil břidlicový plyn v USA skutečně revoluci?
Pokud používáme podobnou terminologii, těžbu břidlicového plynu nepřirovnávejme k revoluci, ale naopak spíše k restauraci: k prodloužení starých pořádků. Těžba břidlicového plynu dočasně přispěla ke zlevňování energií a snad pomůže například Evropě diverzifikovat zdroje, ve své podstatě ale není změnou kurzu, nýbrž snahou nahradit některá docházející fosilní paliva jiným omezeným fosilním palivem.
Prolomení limitů těžby uhlí a energetika nových technologií
- V čem byl loňský rok pro segment energetiky zlomový? Co lze čekat od nového roku 2015?
Několik představitelů velkých energetických skupin vloni přiznalo, že budoucností je decentralizace a domácí samovýroba energie. Někde rovnou dochází k zásadní reorganizaci koncernu, neboli oddělení tradičního energetického podnikání a nových technologií. V novém roce 2015 zůstane spotřebiteli vyúčtování víceméně stejné jako vloni, v politice bude pokračovat spor o prolomením limitů těžby uhlí.
- Jaké jsou energie budoucnosti? jaké nové zdroje se derou do popředí?
Desítky tuzemských obcí a měst už uspokojují většinu svojí spotřeby tepla pomocí obnovitelných zdrojů energie – například Třebíč, Pelhřimov nebo Otrokovice. Dejme prostor fantazii a rozviňme scénář, který lze nazvat zeleným a optimistickým, ačkoli samozřejmě existuje více možných vývojů.
V dohledné budoucnosti může být normální pasivní rodinný dům se systémem na dešťovou vodu, ve kterém prakticky není potřeba vytápět a odběr vody z centrální sítě je poloviční. Investice prodraží novostavbu asi o pětinu, ale návratnost je poměrně rychlá. Nízká spotřeba energie bude do značné míry uspokojovaná malými domácími nebo firemními elektrárnami. Centrální distribuční soustava elektřiny zřejmě zůstane, ale záleží hlavně na velkých korporacích, zda dokážou uvést do praxe například metodu power-to-gas, jež umožňuje skladovat přebytky energie z obnovitelných zdrojů jejich přeměnou na plyn. Řešením mohou být také takzvané chytré sítě a chytré elektroměry, které lépe sledují a regulují spotřebu.
Anebo bude všechno úplně jinak?
Na otázky odpověděl redaktor Petr Woff, názory pochopitelně nemusí sdílet celá redakce magazínu CenyEnergie.cz.