Stavíte nový dům nebo přemýšlíte nad tím, že ve stávajícím změníte způsob vytápění? Každý zdroj tepla má své výhody i nevýhody. Jedno je ale jisté: za teplo musíme vždy zaplatit. Rozdíl v cenách přitom může být velmi výrazný! Víte, kolik aktuálně stojí plyn, uhlí, dřevo nebo biomasa? Jaké zdroje vytápění zdražily a jaké naopak zlevnily?
V topné sezóně 2009/2010 bylo výhodné topit dřevem.
Běžná česká domácnost žijící v rodinném domě ročně spotřebuje od 50 do 70 GJ tepla. Pro orientační výpočty uvedené v článku používáme průměrnou hodnotu 60 GJ tepla. Pokud bydlíte v bytě, počítejte s nižší spotřebou tepla (kolem 40 GJ). Výpočty v článku zahrnují pouze náklady na topení. Pokud používáte stejný zdroj také na ohřev užitkové vody, počítejte s náklady vyššími o 30 %.
Topení plynem? Nové ceny 4 x do roka
Domácnosti, které využívají plyn k vytápění, měly minulou topnou sezónu jako jedny z mála důvod k radosti. Cena plynu, která je stanovována čtvrtletně, totiž od začátku roku 2009 klesala (v červenci 2009 cena plynu poklesla o 6–9 % a další snížení oznámily elektrárenské společnosti i na poslední čtvrtletí roku 2009).
Klesající cena plynu je už ovšem minulostí. Zdražování plynu začalo hned po novém roce a pokračovalo i v dubnu, kdy jeho cena narostla v průměru o 2,5 %. Od 1. července 2010 zdražila RWE plyn pro domácnosti o 4,9 % a E.ON asi o 6 %. Pražská plynárenská ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2010 nezměnila. Domácnostem, které plyn používají na vaření, ohřev vody a vytápění tak náklady vzrostly až o tisíce korun.
Topení plynem v roce 2010 podraží
Hlavním důvodem zdražení zemního plynu je dlouhodobý růst světových cen ropy a ropných derivátů, na něž je cena plynu navázána. Na jaře 2010 se cena ropných derivátů dostala téměř na dvouleté maximum (barel ropy se prodával za 80 dolarů).
Minulou zimu tedy topili majitelé plynových kotlů levněji. Jak to bude letos je stále ve hvězdách, vše však nasvědčuje tomu, že letošní zima se při topení plynem prodraží. Ceny pro poslední čtvrtletí, které budou platit od října a budou proto pro zimní vytápění aktuální, oznámí plynárenské společnosti v září. Náklady na vytápění plynem si můžete spočítat jednoduše během pár vteřin v naší kalkulačce, která vám také ukáže, zda se ve vašem regionu nenachází dodavatel s výhodnější nabídkou.
Kolik jsme za plyn zaplatili v topné sezóně 2009/2010? | ||
---|---|---|
Průměrná domácnost, která využívá plyn pouze na topení, za teplo zaplatila minulou topnou sezónu přibližně 26 000 Kč. Pokud domácnost ale plynem ohřívala také užitkovou vodu, celkové náklady se vyšplhaly na 30 000–35 000 Kč. Více o cenách plynu čtěte ve článku Cena plynu pro 3. čtvrtletí 2010. |
Elektřina pro rok 2010 zlevnila
Ceny elektřiny pro rok 2009 stouply o 10–16 %. Pak ale přišla ekonomická recese. Panika na trzích a propady burz se nevyhnuly ani elektřině, jejíž cena se propadla na historická minima. Rok 2010 proto přinesl snížení cen elektřiny.
Cena silové elektřiny, s níž je obchodováno na energetické burze, oproti minulému roku sice poklesla o 15 %, ale protože zdražily služby spojené s distribucí elektřiny, zlevnění se neprojevilo v plné výši.
Topení elektřinou je drahé
Bez ohledu na výkyvy cen zůstává topení elektřinou nejdražším způsobem vytápění rodinných domů i bytů. Průměrné náklady jsou dvakrát vyšší než při topení uhlím a třikrát až čtyřikrát vyšší než při topení dřevem.
Pokud vytápíte elektřinou nebo ji používáte k ohřevu vody, vyberte si správný produkt a využijte tzv. dvoutarifovou sazbu, díky níž můžete využívat nízký tarif a zásadně tak ušetřit (oproti nejběžnější jednotarifové sazbě D02d se může jednat až o úsporu 50 %). Jak vybrat vhodný tarif a levného dodavatele elektřiny? Využijte náš jednoduchý kalkulátor, který vše spočítá během několika vteřin.
Kolik jsme za elektřinu zaplatili v topné sezóně 2009/2010? | ||
---|---|---|
Domácnosti, které topí elektřinou prostřednictvím akumulačních kamen, mohli počítat s účtem kolem 42 000 Kč. Pokud používáte přímotop, náklady na vytápění vzrostou na přibližně 48 000 Kč. Nejvíce (kolem 60 000 Kč) zaplatí ti, kteří elektřinou navíc ohřívají vodu. Lépe jsou na tom majitelé tepelných čerpadel, která jsou sice také poháněna elektřinou, ovšem náklady na vytápění se pohybují pouze kolem 19 000 Kč. |
Uhlí se vyplatilo nakoupit v létě
Uhlím topí v České republice téměř 400 000 domácností. Toto palivo zdražuje pravidelně každý rok a nejinak tomu bude i letos. Výhodné je nakoupit uhlí v létě, kdy jeho cenu ovlivňují sezónní slevy. Na říjen naopak uhelné společnosti pravidelně ohlašují další nárůst jeho cen. Metrák nejprodávanějšího českého uhlí, bílinské kostky, stál minulý rok na podzim kolem 320 Kč. I přes trvalé zdražování je ale uhlí (vedle dřeva nebo pelete) jedním z nejlevnějších zdrojů vytápění.
Zájem o uhlí neklesal ani v době hospodářské recese. Změnil se však přístup rodin k nákupu tohoto paliva. Zatímco dříve bylo běžné nakoupit v létě zásoby uhlí na celou zimu, dnes ho lidé nakupují spíše na etapy, protože na velkou objednávku zkrátka nemají finanční prostředky. To se ale nemusí vyplatit. Domácnosti totiž přijdou o sezónní slevy a díky trvalému zdražování nakoupí uhlí průměrně za vyšší cenu. Pokud navíc prodejce nenabízí dopravu zdarma, naroste konečná částka ještě o další peníze.
Levné uhlí z Polska
Vyšší ceny uhlí ovšem otevřely českým domácnostem zajímavou alternativu. Někteří prodejci paliv začali nabízet uhlí dovezené z Polska, které je až o 70 Kč za metrák levnější než české. Na první pohled je to výhodné. Je ale potřeba vzít v úvahu menší výhřevnost polského uhlí. Cena v přepočtu na megajoule tepla tak vychází přibližně stejně jako při nákupu českého uhlí. Pokud ale budou ceny tuzemského uhlí růst i nadále, stojí možnost nákupu polského uhlí za úvahu.
Cenu uhlí také zvyšuje tzv. ekologická daň, která byla zavedena na počátku roku 2008 a cenu uhlí okamžitě zvedla o 10–20 Kč za metrák. Podle plánu má ekologická daň v letech 2010–2014 nadále růst a celý proces by měl vyvrcholit kolem roku 2014, kdy se mluvilo o úplném zákazu topení uhlím. Nicméně ambiciózní plány narušila bouřlivá politická situace – osud „ekologické daňové reformy“ je nejistý a závisí na tom, jak se k němu postaví nová vláda.
Kolik jsme za uhlí zaplatili v topné sezóně 2009/2010? | ||
---|---|---|
Průměrná domácnost zaplatila za uhlí kolem 20 000 Kč. Zvolíte-li levnější směs, můžete se dostat i pod hranici 18 000 Kč. Černé uhlí je sice na první pohled dražší, nicméně cenu vyrovnává vyšší výhřevností. Navíc při spalování černého uhlí nevzniká tolik odpadu a je šetrnější ke kotli i ovzduší. Spalování černého uhlí se ale obtížněji reguluje a proto mohou náklady na vytápění nepříjemně narůst. |
Dřevo je levným zdrojem tepla
Domácnosti, které topily v posledních letech dřevem, výrazně ušetřily. Především kvůli několika větrným kalamitám, které zpustošily české lesy, byl dřeva přebytek. Topení dřevem navíc před pár lety teprve přicházelo do módy a poptávka byla nízká. Ceny se tak držely u dna.
Situace se ovšem mění. Kalamitní dřevo z větrných smrští je vytěžené a krby nebo kotle na dřevo instaluje stále více domácností. Cena dřeva začíná stoupat a tento trend se v budoucnu pravděpodobně ještě zrychlí. Přesto ale majitelé kotlů na dřevo nemají důvod zoufat. Dřevo i přes vzestup cen stále zůstává nejvýhodnějším zdrojem tepla.
Některé obce navíc přišly se zajímavou nabídkou. Pokud si sami dojedete do lesa a nasbíráte si zde suché větve a další „odpadní“ dřevo, získáte je za nesrovnatelně výhodnější cenu. Někoho může odradit námaha spojená se sběrem dřeva; řada amatérských dřevařů ale tvrdí, že takové dřevo hřeje dvakrát: poprvé při těžbě a podruhé v kotli.
Kolik jsme za dřevo zaplatili v topné sezóně 2009/2010? | ||
---|---|---|
Cena samotného dřeva je velmi individuální, ale pro většinu domácností se náklady pohybují do 10–15 000 Kč za rok. To je bezkonkurenčně nejlepší výsledek ze všech srovnávaných zdrojů tepla. Výhodné je využít sezónních slev a zásoby dřeva nakoupit dostatečně dopředu. |
Dřevěné pelety a brikety
Topení peletkami nebo briketami je velmi komfortní, levný a ekologický systém vytápění, který se mezi českými spotřebiteli v posledních letech rozšiřuje. V tomto případě netopíte samotným dřevem, ale malými válečky lisované biomasy. Manipulace a skladování paliva je nesrovnatelně snazší než u „běžného“ dřeva a navíc je možné nechat přikládání do kotle na automatickém dávkovači (v případě pelet).
Peletek i briket existuje několik druhů. Můžete si tedy vybrat takové, které budou vyhovovat vašim potřebám. Nejčastěji se setkáme s peletkami světlými (hoří rychleji a hodí se především na zátop) a tmavými (hoří pomalu a hodí se pro delší topení). Česká republika je prozatím ve výrobě dřevěných pelet soběstačná, a proto není nutné je dovážet. Také díky tomu nejsou ceny pelet tak vysoké.
Kolik jsme za pelety zaplatili v topné sezóně 2009/2010? | ||
---|---|---|
Cena peletek je pochopitelně vázána na cenu dřeva, takže ani jim se zdražení nevyhne. Jejich cena se momentálně pohybuje kolem 4 500 Kč za tunu. Ještě před rokem ale byly ceny peletek o 20 % nižší. Průměrná domácnost spálí přes 4 tuny peletek za rok. Při ceně 4 400–5 000 Kč za tunu se tedy dostáváme k účtu za topení cca 20 000 Kč. Brikety vycházejí o 8–10 % dráž. Také v případě pelet a briktet platí, že jsou v létě levnější (a to až o 20 %). Jejich nákup se proto vyplatí realizovat v době, kdy jsou sezónní slevy. |
Výhody dřeva i lisované biomasy poněkud kazí vysoká pořizovací cena kotlů. Ceny těch nejlevnějších začínají na 50 000 Kč. Pokud už ale o pořízení kotle na biomasu uvažujete, neváhejte investovat do moderního zařízení s automatickým dávkováním pelet. Zvýšíte tak nejen účinnost spalování, ale ulehčíte si také práci, protože kotel běží zcela samostatně. Pokud naplníte kotelnu dostatečnou zásobou peletek, komfort tohoto zařízení lze srovnat s pohodlím plynového kotle. Navíc na kotel na biomasu můžete získat vysokou dotaci z programu Zelená úsporám.
Čím topit?
Ceny jednotlivých paliv kolísají a každé s sebou nese řadu výhod i nevýhod. Některé domácnosti proto používají tzv. dvoj- nebo troj-kombinace. Častá je třeba varianta uhlí + plyn nebo uhlí + elektřina. Příčinou těchto kombinací byly relativně nízké ceny plynu a elektřiny v 90. letech. Řada lidí, ještě povzbuzena tehdejšími vládními programy, se rozhodla vybavit dům elektrickým přímotopem nebo plynovým kotlem s tím, že starý uhelný kotel nechají dosloužit. Jenže situace se změnila, ceny elektřiny a plynu stouply a z uhlí nebo dřeva se opět stala zajímavá varianta. Domácnosti tedy oprášily, k nelibosti ekologů, staré kotle.
Častá je také kombinace centrálního vytápění uhlím nebo plynem, doplněná topením v krbu na dřevo. Automatický plynový kotel vytápí domácnost v době, kdy není možné udržovat oheň v krbu. Řada rodin si tento systém pochvaluje, protože jim pomohl ušetřit tisíce korun. Tento systém však není možné praktikovat všude. Problém nastává hlavně ve starších stavbách, kde není možné zapojit krb přes výměník do systému centrálního topení, a nelze tedy vytopit všechny místnosti.
Koukám, že se od roku 2009 mnoho nezměnilo (kromě vyšších cen za plyn a elektřinu). Stejně jako kdysi čekáme na opětovné navýšení cen, nejlevněji se stále topí dřevem a uhlím akorát do módy přicházejí brikety a pelety. Už ani nevěřím, že se to v dalších letech zlepší. Naštěstí jsou ceny uhlí a dřeva ještě slušné.
Já jsem dost spokojena se dřevem, akorát bydlím v baráku sama, tak jsem si „musela“ pořídit štípačku, abych to utáhla, jinak jsem vážně spokojená 🙂
Souhlasím s Tebou, štípačky které nabízí zde: http://penzo-zahrada.cz/vertikalni-stipacky/ jsou mi skvělým pomocníkem!
Johanko a Evo, nechci Vám kazit radost, ale jestli chcete pomoci odkazovaným stránkám zpětnými linky, je možné, že jim naopak ublížíte. Nový algoritmus Googlu pro řazení výsledků ve vyhledávači sráží dolů weby, jejichž nedůvěryhodné zpětné odkazy celkem přesně vyhodnocuje jako spamy.