Po dočasném odstavení německých jaderných elektráren cena komodit (elektřiny, plynu, uhlí a povolenek CO2) významně vzrostla. Energetická společnost ČEZ s ohledem na vývoj na trzích s elektřinou akcelerovala prodeje elektřiny z vlastní výroby na další roky.
„Letošní rok jsme již měli v rámci naší zajišťovací strategie vyprodán, urychlili jsme však prodeje na roky 2012 a 2013, k 18. dubnu letošního roku máme vyprodáno již 87 % kapacity na rok 2012, resp. 32 % na rok 2013, přičemž ke konci února předprodeje dosahovaly 65 % kapacity roku 2012, resp. 18 % pro rok 2013,“ uvádí Alan Svoboda, ředitel divize obchod energetické společnosti ČEZ.
Zvýšení cen v poslední době (způsobené dočasným odstavením německých jaderných elektráren) vytvořilo vhodné příležitosti také k uzavírání dlouhodobějších kontraktů tak, jak to běžně činí evropští konkurenti Skupiny ČEZ. Energetická společnost ČEZ takto prodala zatím 100 MW svého instalovaného výkonu na roky 2013 – 2020. Vyrobená elektřina, která tomuto výkonu odpovídá, představuje zhruba 1 % celkového objemu výroby Skupiny ČEZ.
„Naším cílem je zajistit část výroby především z obnovených uhelných elektráren a tím uvolnit kapitálové zdroje na jiné investice. I když se bude jednat o malou část naší výroby, výhodou tohoto postupu je uzamčení části zisku na úrovni, která zajistí solidní návratnost investic do uhelných elektráren a eliminuje tržní rizika,“ dodává Alan Svoboda.
Energetická Skupina ČEZ nedávno získala ocenění nejlepšího obchodníka s elektřinou ve střední a východní Evropě. Ze 4. místa v minulém ročníku nyní v Risk & Energy Risk Commodity rankings 2011, který každoročně pořádá Risk Magazíne, poskočila na samý vrchol a nechala za sebou jak všechny významné evropské energetiky, tak i světové finanční instituce, které s elektřinou v regionu obchodují.
Ročně Trading Skupiny ČEZ zobchoduje energetické komodity (elektřinu, plyn a emisní povolenky) za téměř 700 miliard korun, za posledních 5 let vzrostl objem obchodů Skupiny ČEZ sedminásobně.