Učenci nepadají z nebe. Kdo chce znát odpovědi, musí nejdříve pokládat otázky. Studentka ekonomie nás požádala, abychom jí „velmi zjednodušeně“ vysvětlili, jak funguje energetika.
„Dobrý den, prosím Vás o pomoc. Za pár dnů dělám státnice na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské. V oboru veřejná ekonomika a správa musím také vědět, na jakých principech stojí energetika. Jak probíhá všechno od výroby, až po dodávky elektřiny a plynu zákazníkovi? Které firmy zařizují co a jak? Přečetla jsem spoustu materiálů, ale stále tomu nerozumím. Moc prosím o velmi zjednodušené vysvětlení. Lenka.“
Důsledně popsaná energetika by naplnila novou knihovnu. Ale zkusme Lenčině výzvě, navzdory jejímu požadavku stručnosti, vyhovět.
Elektroenergetika od elektráren až po domácnosti
Elektřinu vyrábějí elektrárny. Například jaderné elektrárny Dukovany a Temelín patří společnosti ČEZ a.s., jejímž většinovým akcionářem je česká vláda. Energii produkují také sluneční panely na střechách domů a našli bychom další zdroje. Energetika je takzvaně liberalizovaná, což znamená, že dějištěm dalších událostí bude trh.
Velkovýrobce musí najít někoho, kdo jeho elektřinu koupí. Například velkoobchodní burza Power Exchange Central Europe a.s. pomáhá nabízejícím a poptávajícím energetickým firmám, aby se vzájemně potkaly a mohly spolupracovat. Slovo dostávají takzvaní dodavatelé, kteří většinou elektřinu nevyrábějí, ale mají uzavřené drahocenné smluvní vztahy s konečnými spotřebiteli. Dodavateli jsou například společnosti RWE Energie s.r.o., Bohemia Energy entity s.r.o. a mnohé další.
Energetika ještě potřebuje někoho, kdo zajistí elektrické vedení a prostřednictvím drátů doručí proud spotřebitelům: rodinám, nemocnicím, školám, živnostníkům… Hlavní přenosovou soustavu provozuje akciová společnost, vlastněná českou vládou, ČEPS a.s. Regionální distribuční soustavy provozují ČEZ Distribuce a.s., E.ON Distribuce a.s., PREdistribuce a.s. a v některých menších lokalitách místní drobní distributoři.
Plynárenství od těžařů k tuzemskému spotřebiteli
Plyn těží ze země těžební společnosti, pro české a moravské odběratele především akciová společnost Gazprom, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda. Velké zásoby má právě Ruská federace nebo také Norsko, mnohem menší leží na Moravě. Těžební společnosti většinu nemají uzavřené smlouvy přímo s koncovými spotřebiteli, takže musejí najít prostředníky.
Podobně jako elektroenergetika, také plynárenství využívá velkoobchodní burzy, mezi které patří například Českomoravská komoditní burza Kladno. Zde mohou nakupovat zemní plyn dodavatelé, aby zboží konečně prodali domácnostem, veřejným institucím nebo firmám. Dodavateli jsou ČEZ Prodej s.r.o., Centropol Energy a.s. a dlouhá řada dalších obchodních společností.
Jakožto velmi specifické odvětví, energetika potřebuje zvláštní potrubí, kterým plyn doputuje ke spotřebitelům. Hlavní plynovody, vedoucí ze zahraničí přes Českou republiku zase do zahraničí, u nás provozuje NET4GAS s.r.o. Regionální distribuční soustavy pro přepravu zemního plynu provozují RWE GasNet s.r.o., E.ON Distribuce a.s., Pražská plynárenská Distribuce a.s. a v některých menších lokalitách místní drobní distributoři.
Zajímá vás energetika? Pokračujte dál!
Možná vám předcházející shrnutí stále ještě připadá nejasné. V tom případě využijte diskusní fórum pod článkem. Pokud naopak chcete podrobnější informace, máme pro vás několik stovek článků. Začněte třeba zde: