Topení peletami – pro a proti


18. 11. 2015

Autor

 

Topení dřevními peletami je ekologické, pohodlné a cenově docela přijatelné. Málokdo také ví, že Česko je evropská velmoc v produkci dřevních pelet a tohoto paliva je proto u nás dostatek. Shrňme si hlavní výhody a nevýhody vytápění peletovým kotlem.

Plus: Vytápění peletami je levné

Surovinou pro výrobu dřevních pelet je odpad z dřevovýroby. Ten se drtí a za vysokého tlaku lisuje do stejnorodých válečků. Dřevní pelety jsou výhřevné a produkují málo popela. Ve srovnání s uhlím či kusovým dřevem jde sice o dražší palivo, pokud však cenu porovnáváte s plynem a elektřinou, je topení dřevními peletami asi o třetinu levnější. Kotel na pelety se vyplatí hlavně ve větších rodinných domech, kde je potřeba vyšší výkon kotle a kde jsou k dispozici potřebné skladovací prostory.

Plus: Topíte docela pohodlně

Moderní kotle na biomasu často fungují úplně automaticky. Samy se zapálí, automaticky udržují oheň a samy se v případě potřeby vypnou. O přikládání se většinou stará šnekový dopravník, který pelety do hořáku pomalu dávkuje ze zásobníku. I kotel na pelety proto potřebuje připojení ke zdroji elektřiny.

Moderní kotle na pelety se plně vyrovnají kotlům plynovým také v možnostech regulace. Mají dostatečně široký rozsah modulace výkonu a mohou pracovat v závislosti na vnějších teplotách vzduchu – tedy topí právě tak, jak je v daném počasí potřeba. Řídicí jednotku kotlů je možné snadno ovládat přes internet a mobilní telefon.

Plus: Energetická bezpečnost

Pelety se vyrábí v České republice ze dřeva, které vyrostlo v českých lesích. Pelety jsou tedy energetický zdroj, který není závislý na cizích zemích a mezinárodní geopolitické situaci. To mimochodem v žádném případě nelze říci u plynu a částečně ani u elektřiny. Topením biomasou přispíváte k lepší energetické bezpečnosti Česka.

Mínus: Kotle jsou poměrně drahé

Ale teď i nevýhody. Kvalitní automatické kotle na pelety jsou docela drahé. Zatímco kondenzační kotel na plyn pořídíte cca za 30 000 Kč, kotel na pelety stojí dvoj- i trojnásobek této částky. Investici do tohoto druhu vytápění je tedy nutné velmi dobře propočítat.

Mínus: Nutné skladovat pelety

Při vtápění pevnými palivy pelety nevyjímaje je nutné počítat také s jejich skladováním. V domě proto většinou musíte mít i k tomu účelu přizpůsobenou místnost. Na rozdíl od dřeva pelety nelze složit venku.

Mínus: Závislost na cenách pelet

O české pelety je velký zájem hlavně v sousedním Rakousku a Německu. To se projevuje také na jejich ceně. Přestože ceny pelet nerostou rychleji než ceny jiných paliv a energií, přesto jste závislí na poměru jejich aktuální nabídky a poptávky. Obecně platí, že pelety jsou nejlevnější v létě a naopak nejdražší na podzim a v zimě.

 

 


Komentáře

4 thoughts on “Topení peletami – pro a proti

  1. Honza napsal:

    Peletami topíme už 7. rok a zkušeností je celá řada, jen je třeba si trochu porovnat fakta a doplnit to:
    – kotel na pelety tehdy vyšel 100 tisíc, ale s dotací se to dalo ustát (z vlastních zdrojů cca 50 tisíc)
    – kotel na pelety je zcela závislý na fungující elektřině. Právě proto, že všechno „umí sám“, tak potřebuje zdroj energie pro svůj systém. Jakmile v zimě vypnou elektřinu, můžete si s peletkami tak maximálně hrát.
    – pro kotel je třeba vyvložkovat komín.
    – hořák kotle se kvůli seškvaření pelet docela těžko čistí. Je proto potřeba kupovat opravdu kvalitní peletky.
    – nechtěl bych vidět ekologickou stopu pelet v PVC pytlích 🙂
    – pouhá instalace kotle na peletky nestačí. Pokud nezateplíte dům, dostáváte se na náklady srovnatelné s uhlím a skoro i s koksem

    Zkrátka – peletky mají mnohem víc faktorů. I pelety, které se tváří „jako“ české jsou ve skutečnosti třeba z importu. Letos jsme dostali balení pravých českých pelet, ovšem asi nějaký šotek doprostřed plné palety narval mezi pytle předávací lístek…z Běloruska 🙂 Toliko k nezávislosti na importu.
    Peletky jsou pro fandy a je to fajn, ale není to spása. Musíte hodně počítat a pokud nemáte jeden pokoj jen na zásobník, je třeba kupovat pelety v pytlích.

    • Musil napsal:

      Trochu Vám budu oponovat. Na peletový kotel byla v roce 2009 v Zelené úsporám dotace 95 000,- Kč. Pokud máte kotel s retortovým hořákem, tak se u nekvalitních pelet mohou zapékat. U kotlů Ferroli a Kadria s hořákem SUN7 k žádnému zapékání docházet nemůže, protože pelety padají na rošt vlastní gravitací. Dnešní automatické kotle ať jsou na cokoliv, potřebují elektřinu. Jediný topný systém, který ji nepotřebuje je samotížka a to bez čerpadla. Kolik jich asi ještě běhá? Nové se již nedělají.

  2. Michal napsal:

    Máte někdo zkušenost s ovládáním kotle na peletky přes internet? Tady jsem objevil http://kalkulackaenergie.com/topeni-a-peletky/ Rojek TKA 25 ale nevím jak to funguje v praxi a jestli to je vůbec bezpečné, ovládat takový stroj – co když vypadne připojení, nehrozí pak že se stane nějaká havárie? Děkuji

  3. Oldřich napsal:

    Mám rok zkušeností s vytápěním peletami. Pořídili jsem kotel Variant Pellets od firmy Kadria http://www.kadria-kotle.cz/kotel-na-pelety-40-ferroli.html Máme menší RD, zateplený a roční spotřeba pelet byla 2,5 tuny i s ohřecem TÚV. Dříve jsme měli elektrokotel a klasický bojler na elektřinu. Roční náklady jsou o více než polovinu nižší. Pelety máme možnost koupit cca kilometr od domu. Kupujeme je tedy průběžně. Žádné problémy se skladováním. Kotel vyžaduje údržbu cca 5 minut týdně, kdy dosypu zásobník a vyčistím rošt. Popel stačí vynést 3x za rok. Takže zatím spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *