Poradna: Jak odstoupit od smlouvy podepsané s podomním obchodníkem

Druhá část našeho seriálu přináší odpověď na otázku, jak co nejrychleji ukončit nevýhodnou smlouvu podepsanou s podomním prodejcem energií.


11. 1. 2012

Autor

Dotaz:

Uvěřil jsem podomnímu obchodníkovi a unáhleně jsem podepsal nevýhodnou smlouvu na dodávky plynu. Nyní bych chtěl tu smlouvu co nejdříve ukončit, jenže… Nikde nemůžu najít kontakt na někoho z té firmy a také nevím, jak to probíhá. Mohli byste mi poradit, jak na to? Bylo mi slíbeno, že mi v co nejkratším termínu zavolají, abych jim smlouvu potvrdil slovně, ale je to už šestý den a stále mlčí. Bojím se, že hrají na čas.

Odpověď:

Na odstoupení od smlouvy uzavřené s podomním obchodníkem je lhůta 14 dní, je tedy pochopitelné, že „hrají na čas“. Nicméně, v tomto případě je zákon na vaší straně: Adresa, kam máte doručit odstoupení, musí být ve smlouvě uvedena. Pokud tam není, máte na odstoupení celý rok. (Ale podívejte se dobře, jestli tam skutečně není, může být na zvláštním listu nebo drobným písmem, případně tam může být odkaz na webové stránky s adresou.) Pokud adresu na smlouvě nenajdete, můžete pátrat ve veřejných zdrojích, např. v obchodním rejstříku (přístupný zdarma přes internet na www.justice.cz), kde musí být ze zákona uvedena skutečná adresa.

Pokud máte podezření na nekalé praktiky (neuvedení kontaktní adresy a absolutní nekomunikace sem jistě patří), obraťte se na Energetický regulační úřad (ERÚ), aby celou věc přezkoumal.

Stejně tak se můžete obrátit na ERÚ (www.eru.cz), pokud už dojde ke sporu (např. dodavatel neuvedl adresu a potom tvrdí, že odstoupení bylo doručeno pozdě). Od srpna 2011 totiž ERÚ takové spory rozhoduje a vy se nemusíte obracet na soud.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *