Černá listina neetických obchodníků, několikanásobně zvýšené sankce za nemorální jednání, 30denní lhůta na zrušení smlouvy. To jsou některé z námětů, jež předkládá předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dodavatel, který patří k nejkritizovanějším.
„Poskytování neúplných a lživých informací zákazníkům a klamavé a agresivní obchodní praktiky se obzvláště vyskytují v jednání podomních prodejců – dealerů, kteří se soustřeďují hlavně na seniory a nemocné spoluobčany,“ uvedlo nedávno ERÚ v tiskové zprávě. Předsedkyně Alena Vitásková uspořádala kvůli problematickým obchodním metodám schůzku 27 nejkritizovanějších firem, jako nejméně uspokojivé byly ovšem zmíněny v prvé řadě České energetické centrum, Centropol Energy a Bohemia Energy entity.
„Jsme ochotní aktivně pracovat na přípravě Kodexu obchodníka s energiemi, jehož vznik jste avizovala během jednání,“ píše Aleně Vitáskové v otevřeném dopise Alexandr Wurm, zástupce představenstva společnosti České Energetické Centrum. „Již vloni jsme zavedli rozsáhlá preventivní opatření. Z výčtu je patrné, že je již velmi těžké hledat další způsoby, jak neetickému jednání některých obchodníků zabránit,“ píše Wurm. S kterými konkrétními náměty přichází?
- Každého zákazníka, který podepsal smlouvu s dodavatelem, telefonicky kontaktuje zákaznické centrum. Dle přísně dodržovaného postupu ověří detaily smlouvy, s důrazem na ceny, ceníky, poplatky a skutečnost, že se jedná o změnu dodavatele.
- Zákazník má možnost stornovat smlouvu nejen písemně, ale i telefonicky přímo při verifikaci. Dodavatel nad rámec zákona umožní zákazníkům zrušit smlouvu do 30 dnů (zákonná lhůta je 14 dnů).
- Cca do tří dnů od podpisu smlouvy zákazník rovněž obdrží verifikační SMS, v níž je vyzván, aby kontaktoval zákaznické centrum v případě nejasností.
- Obchodníci jsou skrytě kontrolováni a testováni například při simulovaných návštěvách.
- Se všemi externími prodejci jsou uzavřeny nové smlouvy, v nichž jsou několikanásobně zvýšeny sankce za neetické jednání.
- Černá listina obchodníků, kteří porušili zásady etického jednání.
- Všechny prezentační materiály dodavatele, bez výjimky, mají obsahovat výraznou informaci, že se jedná o změnu dodavatele energie.
Alexandr Wurm v dopise přednesl celkem deset námětů: „Uvedené desatero může sloužit jako náš příspěvek k tvorbě již zmíněného Kodexu obchodníka s energiemi.“ Vitásková ale na konci minulého roku za ERÚ jednoznačně uvedla, že je pro omezení nebo zákaz podomního prodeje elektřiny a plynu.
Chcete se podělit o vlastní zkušenosti s obchodníky? Taky proto je tu diskusní fórum, ať už jde o České energetické centrum nebo obecně podomní prodej.