Bankrot dodavatele elektřiny nebo plynu může vzbuzovat obavy, že nerozsvítíte žárovku, nespustíte sporák a vychladne topení. Zůstaňte klidní. Po eventuálním krachu energetické firmy zůstanou vaše domácí spotřebiče nadále zapnuté, dokud sami nezmáčknete vypínač. Většina dodavatelů totiž kilowatthodiny proudu a plynu pouze přeprodává, tuzemská legislativa navíc předjímá jejich selhání. Jaký scénář je připraven pro případný bankrot firmy, od které kupujete energii?
Doporučujeme počkat na dodavatele poslední instance.
0. Je zahájeno insolvenční řízení
Vaším dodavatelem může být obchodní firma, která elektřinu pouze přeprodává a dluží peníze partnerské elektrárně. Věřiteli dojde trpělivost. Navrhne soudu, aby vyhlásil, že dlužník je insolventní – tedy neschopný splácet svoje závazky. To sice není zrovna láskyplný postup, ale byznys nejsou líbánky. Soudy relativně často vedou insolventní řízení, při kterém obyčejně přikážou dlužníkovi, aby dostál svým povinnostem. Ideálně jsou dluhy ve stanovené lhůtě uhrazeny, čímž je spor vyřešen.
1. Dodavateli je přidělen insolvenční správce
Někteří dodavatelé ve svých obchodních podmínkách předznamenávají, že už během insolvenčního řízení může být smlouva zrušena, a to bez rizika jakékoli pokuty. Ovšem nebuďme zbrklí! Smlouva může říkat opak, a potom má přednost před obchodními podmínkami.
Pokud dlužník v soudem vyměřené lhůtě svým závazkům nedostojí, jeho majetek obyčejně prozkoumá insolvenční správce. Navzdory svojí pasivitě totiž může firma vlastnit zdroje, které přece jenom postačují k uspokojení věřitele.
2. Operátor trhu s elektřinou kontroluje finanční toky
Na scénu přišel insolvenční správce, což znamená práci pro Operátora trhu s elektřinou (OTE). Státem vlastněná akciovka zkontroluje, jak proudily peníze k zadluženému dodavateli, respektive od něj. OTE totiž organizuje krátkodobý trh s elektřinou a plynem, zejména prodej a nákup energií mezi obchodními firmami na následující den. Operátor taky zpracovává souhrnné měsíční a roční zprávy, zkrátka je subjektem, který by měl jako první zkontrolovat domnělou nesolventnost dlužníka.
3. Energetický regulační úřad přiděluje náhradního dodavatele
V našem modelovém příkladu OTE zjistí, že dlužník skutečně neplní svoje závazky. Operátor posílá zprávu Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), který dává povel dodavatelům poslední instance. Zákon jasně říká, kdo zajišťuje energii zákazníkům insolventního dodavatele.
V případě elektřiny má na starost Pražany PRE, obyvatele jižních krajů E.ON a většinu republiky ČEZ. V případě plynu je zodpovědná za Pražany Pražská plynárenská, za Jihočechy E.ON a zbytek tuzemska jistí RWE. Tyto energetické společnosti jsou ve jmenovaných regionech dominantní, a zároveň jsou dodavateli poslední instance. Zásobují odběratele, kteří by jinak zůstali bez proudu nebo plynu.
4. Odběratelé mají 6 měsíců na přechod kamkoli jinam
Dodavatel poslední instance vám automaticky zajistí energii na dostatečně dlouhou dobu, pochopitelně ale nehovoříme o věčnosti. Nejpozději za 6 měsíců musí odběratel kupovat elektřinu nebo plyn na základě standardní smlouvy, od svobodně vybraného prodejce.
Panika – vaše největší hrozba už je skoro definitivně poražena, zbývá rozvážná volba nejvhodnějšího tarifu. Využijte nezávislou kalkulačku elektřiny či kalkulačku plynu, kde jsou přehledně seřazeny všechny dostupné nabídky a vyberte si levný plyn i elektřinu. Nenechávejte přechod na poslední chvíli, celých 6 měsíců na hledání nemáte, protože formality zaberou i 15 dní.
„Jakmile je ustanoven dodavatel poslední instance, přestávají platit staré smlouvy, včetně případných sankcí za předčasné odstoupení. Obecně proto doporučujeme počkat na ustanovení dodavatele poslední instance, a poté uzavřít novou smlouvu bez rizika sankcí,“ říká Jiří Chvojka, tiskový mluvčí ERÚ.
Příklad z praxe: Odběratel může na krachu vydělat | ||
---|---|---|
Pamatujete si na firmu Moravia Energo? Ještě relativně nedávno zásobovala elektřinou 3 % tuzemského trhu, měřeno velikostí celkové dodávky. Čile obchodovala na Energetické burze Praha, především nakupovala proud v době, kdy tržní cena stoupala. Moravia Energo neodhadla nastupující ekonomickou krizi, kvůli které burzovní cena elektřiny začala klesat. V březnu 2009 proto firma zkrachovala, její zákazníci ale paradoxně vydělali. Díky iniciativě ERÚ začali odebírat proud za nižší ceny od dodavatelů poslední instance, obratem také obdrželi návrhy standardních smluv. |