Na počátku února zveřejnila česká média zprávu, podle níž patří elektřina, kterou odebírají pražské domácnosti, k nejdražším v Evropě. K tomuto závěru došla na základě srovnání cen elektrické energie v Praze a výsledků studie rakouské organizace E-Control. Problémem je, že žebříček této organizace zahrnuje pouze 15 metropolí „staré“ Evropy. E-Control do své studie nezahrnuje státy, jež do Evropské unie přistoupily v roce 2004 a 2007.
Nejdražší elektřinu odebírají v Dánsku.
I přes očekávání se v roce 2010 cena elektřiny pro domácnosti v Česku výrazně nesnížila. Ačkoli cena elektrické energie na energetických burzách poklesla o 15 %, díky zdražení služeb za distribuci elektřiny a navýšení podpory pro obnovitelné zdroje energie, klesla cena elektřiny pro koncové zákazníky v průměru pouze o 4 %. Pro představu, nejlevnější elektřinu ze tří největších dodavatelských společností letos nabízí společnost ČEZ, jíž zákazníci zaplatí 4,35 Kč za kWh (v přepočtu 16,77 centů).
Drahá elektřina v Německu
Výši cen elektřiny v Česku, stejně jako v dalších zemích střední Evropy, do značné míry ovlivňuje vývoj cen na německém trhu. I zde v letošním roce zaznamenali mírné zlevňování (průměrně o 0,19 centů/kWh oproti prvnímu pololetí roku 2009). Pro představu, obyvatelé Německa letos za 1 kWh zaplatí 22,63 centů (5,87 Kč), což je jedna z nejvyšších cen v EU. Za tak vysokou cenu elektřiny může především vysoké zdanění energií a také podpora obnovitelných zdrojů energie, za kterými stojí silné zelené lobby.
Německo patří v současné době k největším evropským výrobcům větrné a solární energie. Obnovitelné zdroje energie se na výrobě elektřiny podílí 16 %. Cílem německých představitelů je dosáhnout do roku 2020 třetinového podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2009 doplácely domácnosti na zelenou elektřinu 1,5 centu/kWh (0,39 Kč). Podle spolkového ministerstva pro životní prostředí podpora obnovitelných zdrojů představovala cca 5 % celkové částky, kterou domácnosti za elektřinu utratily.
Ze sousedů nejlevněji svítí v Polsku
Zatímco v Česku se v roce 2008 energie rekordně zdražovala (až o 22 % oproti roku 2007), Polsko spolu s některými dalšími zeměmi (např. Španělsko, Itálie, Velká Británie) zaznamenalo v důsledku situace na burzách pokles cen elektřiny až o 6 %. V první polovině roku 2009 průměrná cena za 1 kWh dosáhla podle Evropského statistického úřadu hranice 11,31 centů (v přepočtu 2,93 Kč) a meziročně tak došlo k poklesu cen až o 10 %! Na počátku roku 2010 prodejní ceny elektřiny ještě klesly.
Graf: Kolik se v EU platí za elektřinu
Polské domácnosti v současné době odebírají jednu z nejlevnějších elektrických energií v Evropě. Proč jsou ceny elektřiny tak nízké? Je to především díky regulaci. Ačkoli byla deklarována postupná deregulace cen, její realizace byla s ohledem na dopad zdražení na nejchudší obyvatele země několikrát odložena.
Cena elektřiny pro domácnosti je tak udržována na uměle nízké úrovni, což do budoucna rozhodně není udržitelné. Toho jsou si polští sousedé plně vědomi. Na konci ledna tohoto roku byl schválen 5-6% nárůst velkoobchodních cen elektřiny, který se samozřejmě dotkne každého koncového zákazníka. Očekává se další postupná deregulace, díky které by mělo postupně docházet ke konvergenci cen elektřiny k německé úrovni.
Česká republika versus Slovensko: Kde je elektřina levnější?
V první polovině roku 2008 slovenské domácnosti zaznamenaly rychlý nárůst cen elektřiny, nicméně v druhé polovině tohoto roku došlo k jejich prudkému poklesu. Navzdory tomu je možné konstatovat, že zde plynule dochází k zvyšování cen elektřiny, stejně jako v ostatních evropských státech.
V druhé polovině roku 2008 Slováci zaplatili 15,27 centů za kWh (v přepočtu 3,96 Kč), což bylo o 10,89 % více oproti druhé polovině roku 2007. Podle Evropského statistického úřadu dosáhla cena elektřiny na Slovensku v první polovině roku 2009 15,40 centů/kWh (3,99 Kč), což představuje meziroční nárůst o 12,8 %.
Na počátku letošního roku přišlo mírné snížení cen elektřin, pro domácnosti v průměru o 2,87 %. Stejně jako v Česku, se cena elektřiny nesnížila tak, jak se očekávalo. Důvody jsou v obou zemích stejné, může za to zdražení služeb za distribuci a také dražší energie z obnovitelných zdrojů.
Kde je elektřina nejdražší a kde nejlevnější?
Nejdražší elektřinu dlouhodobě odebírají obyvatelé Dánska, kteří za jednu kilowatthodinu zaplatí v průměru 28 centů (7,27 Kč). Za tak vysokou cenu elektřiny může především zdanění, které tvoří více jak 54 % celkové ceny! Vysokou cenu elektřinu mají dlouhodobě také v Německu, Itálii, Irsku a Belgii.
Nejlevnější elektřinu v Evropské unii kupují obyvatelé Bulharska. Jedna kilowatthodina se pohybuje kolem 8,5 centů (2,20 Kč). Podle aktuálních informací ze Sofie bude pravděpodobně schváleno zvýšení cen o 4–5 %. Zajímavostí je, že od července 2010 cena závisí na kvalitě poskytované elektřiny. V případě výskytu pravidelných problémů by měli mít obyvatelé Bulharska nárok na snížení částky, kterou za elektřinu zaplatí.
Levnou elektřinu dlouhodobě odebírají také v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a v Rumunsku. Cena za kilowatthodinu se zde pohybovala poslední rok v rozmezí 9,2–10,6 centů (tedy 2,39–2,75 Kč). Česká republika se dle statistik Evropského statistického úřadu dlouhodobě pohybuje pod průměrem cen elektrické energie zemí EU. Nepatří tedy k zemím s nejdražší, ale ani nejlevnější elektřinou.