Konec nářkům nad drahými energiemi! Přinejmenším uvítejme, že díky státním úřadům a velkoobchodním burzám zlevní elektřina pro domácnosti průměrně o 10,6 %. Přinejlepším pojďme štěstí naproti, abychom vyúčtování seřízli na nezbytné minimum, o další stokoruny až tisícikoruny. Ze srovnání cen elektřiny pro rok 2014 totiž vyplývá několik pozoruhodných závěrů.
Dominantní dodavatelé ČEZ, E.ON a Pražská energetika moc nevěří, že vám další úspora stojí za chvilku času. Ačkoli změna dodavatele je pouhou formalitou, kterou za vás může vyřídit zadarmo například poradenské centrum našeho portálu CenyEnergie.cz, trojice gigantů nechává svoje základní tarify nadprůměrně drahé. Taková strategie je pochopitelná, protože tuzemská populace skutečně zůstává převážně konzervativní a věrná tradičnímu trojlístku ČEZ, E.ON, PRE.
Srovnání cen elektřiny na rok 2014 zároveň ukazuje, že také mezi alternativními dodavateli zůstávají hluboké rozdíly. Nechejme stranou různé „akční nabídky“, které mohou být pouze planým slibem. Skutečně výhodného obchodníka poznáme tak, že levnou elektřinu dodává všem svým zákazníkům. Na nízké cenové hladině totiž dlouhodobě drží svoji základní produktovou nabídku!
Nic naplat, nováček není důvěryhodný, dokud nezíská reputaci vytrvalou a poctivou prací. Proto porovnáme pouze základní nabídky dodavatelů, kteří si udržují početnou klientelu. Podmínkou je, aby elektřinou zásobovali alespoň 100 odběrných míst. Avšak ani po takové redukci nevtěsnáme všechny údaje do jediné tabulky, ceny jsou totiž odlišné podle toho, nač energii používáte a kde bydlíte. Dodavatele proto seřadíme od nejlevnějšího po nejdražšího ve dvou modelových příkladech, v každém regionu zvlášť (viz mapku).
Většina rodin ušetří kolem 1 300 korun
Majoritní česká nebo moravská domácnost elektřinou nevytápí. Používá ji pouze na svícení, vaření a provoz spotřebičů typu ledničky, pračky či myčky. Abychom mohli posoudit rozestupy mezi cenovými alternativami, musíme zvolit konkrétní technické parametry, které laikovi znějí poněkud hrozivě: distribuční sazba D02d, hlavní jistič velikosti 3×25 A, roční spotřeba 2 500 kilowatthodin (kWh). Ale žádné strachy, odbornému názvosloví se jinak vyhneme. Srovnání cen elektřiny pro rok 2014 jsme připravili tak, abyste vystačili s jednoduchými počty!Na většině tuzemského území spravuje elektrické dráty skupina ČEZ. Za samotnou energii chce po ostravských, královéhradeckých nebo plzeňských zákaznících o 224 korun více, než je v regionu obvyklé.
Na jihu republiky je správcem rozvodné soustavy skupina E.ON, která také prodává silovou elektřinu poměrně draze. Brněnským, jihlavským nebo českobudějovickým zákazníkům pošle o 243 korun vyšší vyúčtování, než činí průměr všech tržních nabídek.
Konečně v Praze přepravuje elektrickou energii skupina PRE. Její základní produktová nabídka je o 369 korun dražší, než je v metropoli běžné.
Většina domácností nemusí nic podnikat, a vyúčtování jim klesne průměrně o 1 333 Kč. Trochou úsilí mohou získat ještě více. Ze srovnání cen elektřiny pro rok 2014 vyplývá, že mezi nejdražším a nejlevnějším dodavatelem každého kraje zeje více než tisícikorunová mezera.
Přímotopy zlevní o 7 900 korun
Elektřina je drahým zdrojem tepla, tedy pokud neinvestujete do tepelného čerpadla, které sofistikovaně využívá energii okolního prostředí. Spočítejme další ukázkový příklad pro rodinu, kterou hřejí elektrické přímotopy. Pro pořádek si shrneme technické parametry modelové domácnosti: distribuční sazba D45d, hlavní jistič velikosti 3×25 A, roční spotřeba 1,08 megawatthodiny (MWh, neboli tisíc kWh) ve vysokém tarifu a 23,32 megawatthodiny v nízkém tarifu. A hurá ke srovnání cen!Také v kategorii elektrických přímotopů je nejlevnějším dodavatelem Amper Market a nejdražším Global Energy. Jenomže tentokrát už jde olomoucké, kladenské či ústecké domácnosti bezmála o 11 tisíc korun!
Na jihu Čech a Moravy jsou majitelé přímotopů v podobné situaci. Takřka za okamžik mohou ušetřit peníze, jež pro leckterého seniora znamenají měsíční důchod!
Chcete svému dodavateli připlatit více, než musíte? V Praze můžete za vytápění elektřinou nechat desetitisícové „spropitné“, pokud odečteme nejlevnější nabídku od nejdražší. Cenově nároční dodavatelé takovou provizi jistě uvítají.
…Anebo máte raději svoji vlastní kapsu? Díky vývoji na velkoobchodních burzách a díky úřadům klesne vyúčtování za přímotopy průměrně o 7 873 Kč. Srovnání cen elektřiny pro nový rok 2014 dokazuje, že přilepšit si můžete ještě výrazněji. Avšak při změně dodavatele zohledněte také další kritéria výběru!
Bonus ke srovnání cen elektřiny 2014
Pravidelní návštěvníci našeho webu jistě už vědí, že samotná čísla nejsou všemocná ani v energetice. Kompletní srovnání cen elektřiny pro rok 2014, včetně „akčních nabídek“ velkých i malých obchodníků, najdete v naší kalkulačce. Při výběru nejvýhodnější alternativy však dbejte také na obchodní podmínky a zákaznický servis, jež analyzujeme v podrobném hodnocení dodavatelů.
Petr Woff
Ja opravdu nevim, kde k tem nesmyslum chodite. Predevsim, vy a vsichni ostatni, operujete neustale s jedinou polozkou a to je silova elektrina. S tou totiz mohou vsichni ti obchodnici „nejak hybat“. S cim ovsem nehnou je cena distribuce + obchod a zde sou pouze tri oblasti (PRE, CEZ a E.ON) coz jste nazvali jako „trilistek“. Co ovsem obchodnici „s levnejsi elektrinou“ nikdy svym oveckam nereknou a bohuzel to zkresluji i v tech svych webovych kalkulackach je jejich mesicni poplatek za odberne misto, ktere je radove desitky korun za mesic. A ted jednoduchy vypocet…oproti vasemu „trojlistku“ je cena silove elektriny obchodniku s levnou elektrinou cca o 60 – 80kc za 1MWh sice nizsi, ovsem tento rozdil je i nekolikrat navysen o mesicni polatky za odberne misto. Mesicni poplatek za jistic je opet vsude stejny, s tim opet zadny obchodnik nic neudela, ovsem poplatek za odberne misto si kazdy urci podle sveho. Jenze oni levnejsi elektrinu maji a maji bohuzel pravdu, ale poplatky maji vyzsi. Takze ano, muzete usetrit, ale pouze tehdy pokud spotrebujete 6,7,8 nebo 10MWh ale ne vami vzorovou rodinu s 2MWh spotreby rocne. Mimochodem, CEZ si na severnimorave uctuje v jejich eTarifu poplatek za odberne misto cca 13kc, ktery z tech vasich obchodniku s levnou elektrinou si takovy poplatek uctuji?
dako, kdybyste v sobě našel trochu elementární pokory, přečetl si celý článek a podíval se do autentických ceníků, zjistil byste, že naše analýza dává dokonalý smysl. Srovnáváme vždy CELKOVÉ vyúčtování za uvedenou spotřebu, tedy včetně ceny za silovou elektřinu, včetně měsíčního poplatku, včetně poplatku za distribuci i všech ostatních složek. eTarify (od ČEZu, ale ani od jiných dodavatelů) jsme do srovnání nezahrnuli, protože součástí těchto produktů není standardní zákaznický servis (obvykle je bezplatná pouze elektronická komunikace, nikoli například hovory přes zákaznickou telefonní linku). Bez ohledu na Vaše rozbouřené emoce, základní tarify dominantního „trojlístku“ jsou prostě poměrně drahé. Dokonce i když srovnáme Vámi vyzdvihované měsíční poplatky, uvidíme, že ČEZ (produktová řada Comfort) si účtuje 60 Kč/měsíc, E.ON (produktová řada Elektřina) 48 Kč/měsíc a PRE (produktová řada Komfort) 79 Kč/měsíc, zatímco například Amper Market se spokojí s 25 Kč/měsíc, Europe Easy Energy s 23 Kč/měsíc a Fonergy s 25 Kč/měsíc (vše bez DPH). Když má obchodník takhle výhodnou základní nabídku, nemusí si nutně vymýšlet „eTarify“, „akční tarify“, „tarify pro zvýhodněné skupiny obyvatelstva“ ani jiné zvláštnosti. On je zkrátka levný a pomůže zákazníkovi ušetřit, nic víc není potřeba.
Ale prosim Vas :), vas web mi pripada jako „nahravac“ temto obchodnikum, jiste Vas za to plati a podilite se na sireni nepravd ohledne skutecnych cen uspor, vyuzivaji neznalost a neprehlednost polozek ve fakturaci za elekrinu. Nad Vasi web kalkulackou by jeden, co se v tom alespon trochu vyzna, jen zaplakal. Ale souhlasim s tim, ze pokud vyuzivate „konfortnejsi“ sluzby, za ne, proste zaplatite vice. Nevim co mate proti eTarifu, ale 95% klientu nema potrebu volat na zakaznicke linky kvuli fakturaci a poruchova linka je samozrejme zdarma. CEZ si je toho vedom a tak tem „bystrejsim“ to proste nabidne. Ano mate pravdu, u AmperMarketu bych i ja pri sve rocni spotrebe 2MWh usetril cca 90,-. Podle vasi web kalkulacky (ta je snad nejhloupejsi jakou jsem kde videl) bych mel usetrit radove tisice. No nic, kazdy mame jine zajmy. Podivejte, dokud nezacnou tihle obchodnici nabizet skutecnou prumernou cenu za sil. elektrinu viz. http://www.ote-cr.cz, (klidne at si uctuji treba i 100,- za odberne misto) je vse, pouze a jen mlaceni prazdne slamy. Ale jinak jsem rad ze existuji, tlaci to na CEZ a to je dobre.
dako (nejmenujete se náhodou Dalibor Kondrát?), sice zde coby anonym vystupujete poměrně sprostě, ale Vámi uváděné lži jsou alespoň vhodnou příležitostí vyjasnit si pravdu.
– Uveďte KONKRÉTNÍ příklad, ve kterém počítá naše kalkulačka špatně. Amper Market prodává elektřinu – tedy s jakou spotřebou, v jakém regionu, sazbě, s jakým jističem počítáte? Zatím jste byl z mylných čísel usvědčen jenom Vy, vizte výše Vaši neznalost měsíčních paušálních poplatků.
– Redaktoři z ekonomických rubrik veřejnoprávních i soukromých médií nejenže nad naším webem „nepláčou“, ale poskytují nám prostor k odborným analýzám a komentářům, vizte zde: http://www.cenyenergie.cz/sledujte-ceny-energii-na-socialnich-sitich-medialni-vystupy/
– Zákaznická linka i poruchová linka skupiny ČEZ jsou pro volajícího zpoplatněny. Raději jsem si tuto informaci nechal potvrdit u tiskového mluvčího skupiny ČEZ Jana Pavlů, jenž přisvědčil. Všechny bezplatné linky v tuzemsku začínají trojčíslím 800, jak mi napsala tisková mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Nikola Švábová. Více zde: http://www.cenyenergie.cz/srovnani-dodavatelu-elektriny-a-plynu-podle-zakaznickeho-servisu/
– Vaše poznámka k průměrné ceně elektřiny ukazuje, že zřejmě nechápete princip energetického trhu. Licencovaný obchodník může nabízet energii za takovou cenu, jakou sám uzná za konkurenceschopnou.
Jiste, pro Vas se clovek chova sproste pokud se snazi vyvracet vase bludy. Podivejte se na kalkulacky treba primo na ERU nebo na tzb-info, abyste mel predstavu. Usporu byste meli pocitat dle realne spotreby a ne aby vstupni informace byla jestli v byte/dome bydli 1,2 nebo 3lidi. Dobre dobre, poruchova linka tedy neni zdarma, ale v tomto ohledu si myslim, ze to neni podstatne. Moje poznamka na konci byla jen takovy nastrel, predpokladam, ze umite pocitat a prohledl jste si ty grafy na ote, oni to v podstate za tu prumernou cenu uz prodavaji. No ale to je jedno, tady asi moc lidi nechodi, tak jste asi ted nadsen, ze se tu rozbiha diskuze :). Taky jsem tady na vas narazil uplne nahodne. Kaslem na to, tahle diskuze nema cenu, chapu ze se budete branit do roztrhani tela, nic jineho Vam ani nezbyva. Ano, lhal jsem :), poruchova linka CEZu neni bezplatna
Pane Kondráte, sprosté je, pokud nás obviňujete ze šíření „nesmyslů“, „bludů“ a „nepravd“, ačkoli děláme svoji práci poctivě. Ostatně svoji invektivu jste dosud nepodložil jediným faktem.
– Úsporu počítáme v modelových příkladech, i podle přesné spotřeby, i podle měsíční zálohy – uživatel si může vybrat, většina zadává přesnou spotřebu.
– Pro běžného odběratele je podstatné, zda za hovor platí, anebo ne. Preference odběratelů známe, protože s nimi denně komunikujeme.
– OTE elektřinu ani plyn neprodává, tato státem vlastněná akciová společnost pouze zprostředkovává nákup a prodej mezi obchodníky.
– Za loňský rok měl náš web 630 520 unikátních návštěvníků, což nepovažujeme za malý traffic. Věřím, že čtenáři oceňují nejen přesné cenové srovnávače, ale i redakční činnost, ke které patří vyvracení smyšlenek.
Nepodlozil faktem, uvedl jsem svuj priklad, jakozto bezny panelakovy odberatel (a to zrovna setrilek elektriny nejsem) a ten jste tak trochu neomalene vyvratil, tak co. Podivejte, vsichni ti obchodnici, kterym tady vas portal akorat tak sekunduje, nejsou nic jineho nez jen obchodni spekulanti, elektrinu stejne nakupuji na burze, sami zadnou nevyrobi. Nikde jsem nepsal, ze se elektrina nakupuje od OTE A nevykladejte, ze „akcni tarify“ dela jen Cez, delaji to vsichni. O co vic, vyuzivaji neprehlednost ve fakturaci energii a nabizi lidem neco, za co lidi v konecnem dusledku zaplati vice, a ze tech pripadu znam. Takze vlastne klamou lidi a lzou, ale jasne, chapu, to nedelaji ty obchodni firmy, co vetsinou sidli v te jedne kancelari a „sleduji grafy“ ale ti jejich nepodstivi obchodni zastupci. No nic, nechme toho. Mejte se.
Pane Kondráte, Vy si opakovaně protiřečíte. Klidně ovšem v naší rozmluvě pokračujme.
– Psal jste: „Usporu byste meli pocitat dle realne spotreby a ne aby vstupni informace byla jestli v byte/dome bydli 1,2 nebo 3lidi.“ Proto jsem Vás požádal o specifikaci Vaší reálné – přesné spotřeby, abychom spočítali Vaše vyúčtování i potenciální úsporu, a zkontrolovali správnost naší kalkulačky. Ale Vy jste to odmítl s tím, že jste prostě „bezny panelakovy odberatel“.
– Všichni obchodníci nejsou „pouze burzovní spekulanti“. Kromě velkých výrobců energie jako ČEZ, RWE a E.ON, přímo z vlastních nebo smluvních zdrojů čerpá energii například Amper Market nebo Nano Energies Trade, svoje ložiska plynu má Lama energy a Vemex Energie.
– OTE energie skutečně neprodává, navzdory Vašemu zavádějícímu tvrzení: „predpokladam, ze umite pocitat a prohledl jste si ty grafy na ote, oni to v podstate za tu prumernou cenu uz prodavaji“.
– „Akční tarify“ určitě neprodávají všichni, pouze jeden ceník pro všechny (dosavadní i nové) zákazníky mají například Energie2, Energy Bees, X Energie a další.
– Podvodům prodejců energií se podrobně věnujeme, vizte zde: http://www.cenyenergie.cz/tag/podvudky/
Nevim jak to mam s elementarni pokorou, ale sedim tady nad vyuctovnim, spotrebu mam vyssi nez ve vasem srovnani, ale ucet je cca 66% nejlevnejsiho. Takze nekde je chyba. Kdybych mel platit, co tady pisete tak uz stanuju pred pred sidlem distributora.
Dobrý den, ve článku výše nepočítáme jenom s jednou spotřebou, navíc záleží na regionu a dodavateli. Jakou přesně jste měl roční spotřebu a od jaké firmy elektřinu kupujete? Pokud jste napojen na regionální distribuční soustavu (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce nebo PREdistribuce), je prakticky vyloučeno, abyste platil 66 % ve srovnání s Amper Marketem, protože ušetřit můžete pouze za samotnou energii, která tvoří jenom menšinu celkové ceny. http://www.cenyenergie.cz/nechapete-vyuctovani-za-energie-slozeni-ceny-vam-vysvetli-kalkulacka/
Dobrý den,
v rozpadech cen v kalkulačce máte položku měsíční paušál za jistič. Vzhledem k tomu, že operujete s ročními platbami a úsporami, mělo by tam asi být roční paušál…i vzhledem k jeho výši – 7200,-. To by měsíčně nikdo neplatil, že ?
Dobrý den, díky za trefnou poznámku. Jmenované položky v rozpadu ceny přejmenujeme na Součet měsíčních paušálů za odběrné místo a Součet měsíčních paušálů za jistič.
Nezlobte se na mě, ale co-kdyby někdo konečně udělal pořádek ve vyúčtování a to aby to byl schopen pochopit i laik. K čemu mi jsou všechna ta vaše data o silových nesmyslech a distribučních poplatcích, odběrných místech, jističích a nevím čeho všeho, když si z těchto údajů nejsem, co by člověk se základním vzděláním schopen spočítat, na kolik přijde 1 kWh.Všechny ty přílepky k ceně jsou zavádějící a můžete mi vysvětlovat co chcete, stejně se ke stejnému výsledku nedostaneme. Dokud nebude jasné, na kolik přijde 1 kWh od to, či onoho distributora bez zabalování do neprůhledných čísel, pak se stejně nic nedovím. Jinak podle mne jsou zvýhodňováni ti odběratelé, kteří odebírají co nejvíce energie a tím jsou vlastně znevýhodněni lidé s menším finančním zázemím , kterým jde především o úspory.
Dobrý den, Lojzo, ve vyúčtování jsou rozepsány všechny poplatky, abyste věděl, jakým institucím kolik peněz vlastně posíláte. Složitost faktury vyplývá ze skutečnosti, že distribuce elektřiny je technicky velmi složitá a podílí se na ní několik institucí. Pokud si jednou bude vyrábět proud každá domácnost sama, bude všechno mnohem jednodušší. Na této stránce uvádíme celkové ceny za roční odběr elektřiny, právě aby se nikdo v dílčích poplatcích neztratil. Cenu za 1 kWh elektřiny v typické spotřebě srovnáváme zde: http://www.cenyenergie.cz/nejlevnejsi-dodavatele-a-tarify-elektriny-dlouhodobe-srovnani/