To, že elektřina v roce 2011 zdraží, je jisté. O kolik ale cena proudu skutečně naroste, je zatím nejasné. Odhady se nicméně zpřesňují a podle Energetického regulačního úřadu by elektřina příští rok mohla podražit o 12,7 %. Konkrétnější odhady zveřejní ERÚ počátkem října a zcela jasno by o cenách elektřiny mělo být koncem listopadu, kdy elektrárenské společnosti zveřejní svoje ceníky.
Příští rok si za elektřinu připlatíme cca 1 300–7 700 korun ročně.
Pokud by proud opravdu zdražil o 12,7 %, domácnosti, které elektřinu používají na svícení a na napájení běžných elektrospotřebičů, by si oproti letošnímu roku připlatily asi 1 300 korun. Domácnostem, které elektřinou také vytápějí a používají ji na ohřev vody, by mohly náklady podle odhadů narůst asi o 7 700 korun.
Zdražení elektřiny a fotovoltaika
Odhady, o kolik elektřina zdraží, se neustále zpřesňují. Nárůst ceny elektřiny o 12–16 % odhadoval již před týdnem předseda Energetického regulačního úřadu, Josef Fiřt. „12, 13, možná 14 %. Toto rozpětí vidím jako reálné. Ale zdůrazňuji, není to jenom otázka fotovoltaiky, je to podpora i ostatních zdrojů. Protože například i rozvoj biomasy má vliv na zvýšení ceny, ale to převážné zvýšení opravdu nese fotovoltaika,“ řekl Fiřt v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce.
Právě fotovoltaika je označována jak hlavní viník zdražení elektřiny. Solární elektrárny letos zažívají opravdový boom a jejich instalovaný výkon kontinuálně roste. Počátkem září vzrostl počet fotovoltaických elektráren na 10 145 a jejich instalovaný výkon činil 693,64 MW (pro srovnání, jeden blok jaderné elektrárny Temelín má instalovaný výkon 1 000 MW). Jen za srpen bylo postaveno 545 nových slunečních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 71,65 MW.
O kolik elektřina v roce 2011 podraží? | ||
---|---|---|
Domácnost používající elektřinu k napájení běžných spotřebičů a na svícení:
Domácnost používající elektřinu k napájení běžných spotřebičů, na svícení, na vytápění a ohřev vody:
Pozn.: Počítáno je se zdražením elektřiny o 12,7 % |
Solární elektrárny nejsou jediné
Stát má přitom podle zákona o podpoře obnovitelných zdrojů povinnost elektřinu z fotovoltaiky vykupovat (výkupní cena je stanovena na něco málo přes 12 korun za kWh). Na výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů přispívá každý z nás, kdo doma svítí – v současné době se jedná o příspěvek cca 16 haléřů za každou odebranou kilowatthodinu. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) přispěje každý spotřebitel na solární energii asi 240 korunami (počítáno je s roční průměrnou spotřebou domácnosti 3 000 kWh).
Náklady na fotovoltaiku tvoří letos třetinu příspěvku na obnovitelné zdroje, za rok to bude něco přes polovinu. V roce 2010 zaplatili spotřebitelé 7,5 miliardy korun jako příspěvek na zelenou elektřinu. Z toho na solární zdroje připadlo zhruba 2,5 miliardy korun.Tato cena se ukázala jako podhodnocená. Úřady neměly přesné údaje, počítaly s připojením pouhých 260 MWp solárních elektráren pro rok 2009. Ve skutečnosti ale přibylo 400 MWp. Skutečné náklady za rok 2009 se tedy vyšplhaly na 4,5 miliardy korun. S odstupem času se tedy ukazuje, že 166 Kč za MWh, které nyní platíme jako příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, nebude stačit. Rozdíl, zhruba 44 Kč za MWh, doplatíme v příštím roce.
Zdražení elektřiny a odhady | ||
---|---|---|
|
Kolik budeme platit na obnovitelné zdroje?
Příspěvek na obnovitelné zdroje energie, který bude platit každý z nás, by měl v příštím roce narůst vice jak trojnásobně. Místo 16 haléřů za každou odebranou kilowatthodinu tak budeme platit asi 52 haléřů a příspěvek na obnovitelné zdroje by měl tvořit 15–20 % celkové ceny za dodanou elektřinu.
O výši příspěvku na obnovitelné zdroje (a tedy o ceně elektřiny) rozhodne počet solárních elektráren, které budou do konce roku 2010 zapojeny do sítě. Josef Fiřt odhaduje, že by se mohlo jednat o 1 400–1 500 MW. To odpovídá i odhadům CZEPHO. Podle fotovoltaické asociace by do konce roku mohlo být připojeno zhruba 800–1 000 MW instalovaného výkonu solárních elektráren. „Podpora fotovoltaiky se v ceně elektřiny odrazí minimálně, podle našich výpočtů pouze 5 % v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 % v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie“, uvedl František Smolka z CZEPHO.
Na zdražení elektřiny reaguje vláda pozdě
Bylo možné skokovému zdražení elektřiny zamezit? Ano, pokud by byly včas sníženy výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky. Zákon, který podporu zelené elektřiny upravuje, ale umožňoval snížení výkupních cen pouze o 5 % meziročně, a proto nebylo možné pružně reagovat na situaci, kdy solární technologie zlevnily asi o 40 % a výkupní ceny elektřiny byly více než výhodné. Podnikatelé pak jen využili výhodné situace a investovali do fotovoltaiky.
V současné době hledá vláda kroky, jak nárůstu cen elektřiny zmírnit. V současné době je již připravena novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která přestane podporovat velké solární instalace na polích a loukách. Podporovány budou už jen malé solární elektrárny na střechách nebo fasádách budov. Dotovány přestanou být i tzv. ostrovní systémy. Ty vyrábí majiteli elektřinu pro vlastní spotřebu a jsou podporovány formou tzv. zelených bonusů.
Novela zákona, která by mohla začít platit na jaře příštího roku, by měla přispět k omezení fotovoltaického byznysu – stavět megalomanské projekty na polích už prostě nebude výhodné, protože investoři nebudou moct prodávat elektřinu za zvýhodněnou cenu. Podle ministra průmyslu a obchodu, Martina Kocourka, by díky tomuto kroku neměly být do sítě připojeny elektrárny o výkonu cca 700 MW a na dotacích by se mělo ušetřit asi 7,8 miliard korun. Krom toho bylo také zrušeno osvobození vlastníků solárních elektráren od daně z příjmu.