Rozhovor: Dealer obyčejně využívá důvěřivosti a momentu překvapení

Moderátorka Českého rozhlasu se ptala našeho analytika, co dělat, když přijde dealer elektřiny a plynu.


7. 3. 2014

Autor

Co byste poradil člověku, kterému u dveří zazvoní dealer energií? Jakými fintami se podomní prodejci dobývají lidem do bytů a do účtů za elektřinu a plyn?

Dealera určitě nepouštějte dovnitř, pokud jste sama doma. Někteří podomní prodejci se ohánějí jménem dominantního dodavatele (ČEZu, RWE, E.ONu, Pražské energetiky nebo Pražské plynárenské), i když ve skutečnosti zastupují poměrně neznámou firmu. Proti raději dealera požádejte, ať se legitimuje – seriózní obchodník vám ochotně ukáže svoje doklady. Pokud ale chce vejít do domácnosti kvůli kontrole elektroměru nebo plynoměru, je krajně podezřelý, protože tato zařízení bývají umístěna tak, aby k nim zástupce distributora měl volný přístup.

Skutečný příběhy: Dealer vám zamotá hlavu, takže ani nevíte, co jste vlastně podepsali! Čtěte ZDE.

Dealerovi neukazujte vyúčtování ani jiné doklady, ze kterých si může opsat vaše jméno a číslo odběrného místa. Bohužel známe případ, kdy byla smlouva zfalšována, včetně odběratelova podpisu. Obecně řečeno, dealer využívá mezilidskou důvěru a moment překvapení. Určitě nic nepodepisujte na první schůzce.

Dealer tedy zpravidla nejvýhodnější nabídku nepřináší. Jak podle vás má člověk postupovat, pokud se rozhodne změnit dodavatele energie?

Využijte internetové kalkulačky, které vám seřadí tarify elektřiny a plynu podle ceny. Navštivte raději více srovnávačů, protože některé nejsou kompletní. Věnujte pozornost nejenom ceně, ale také dodavateli: Jak dlouho je na trhu, jestli provozuje bezplatnou telefonní linku, kde je jeho nejbližší kontaktní místo. Některé firmy posílají do ulic takřka armádu dealerů, paradoxně ale nemají žádnou kamennou pobočku. Důležité jsou také smluvní podmínky: Zavčas si přečtěte, například zda jsou pevně dané zálohy a dodavatel vám vrátí přeplatky.

„Dealer nejlepší nabídku nepřináší.“

Výhodnější tarify s sebou obvykle nesou závazek na rok nebo dva. Mají se lidé bát takového úvazku?

V některých smlouvách bývá uvedeno, že po několika měsících automaticky přejdete na dražší tarif, na to si dávejte pozor. Ale pokud jsou obchodní podmínky férové, závazku na dobu určitou se nebojte. Zatímco podomního dealera pravděpodobně vícekrát neuvidíte, případné zdražení nebo změnu obchodních podmínek vám dodavatel musí s předstihem oznámit, a vy máte potom ze zákona právo bezproblémově smlouvu zrušit. Některé tarify dokonce garantují neměnnou cenu, takže po celou dobu trvání smlouvy platíte za energii stejně.

Rozhovor mezi moderátorkou Lucii Výbornou a analytikem Petrem Woffem o dealerech energií si můžete poslechnout zde.

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *