Bezpečná, cenově konkurenceschopná a udržitelná bude česká energetika v roce 2040. Alespoň podle Aktualizace státní energetické koncepce, kterou právě schválila koaliční vláda (ČSSD, ANO, KDU-ČSL). „Státní energetická koncepce z roku 2004 byla již v mnohém překonána a nereflektovala množství událostí, které se v energetickém sektoru a v evropské ekonomice událo,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Aktualizovaný dokument předpokládá stagnující spotřebu energií, navzdory stoupajícímu odběru zemního plynu, elektřiny a skupiny takzvaných „ostatních paliv“ (degazační plyn, průmyslové a tuhé neobnovitelné komunální odpady).Aktualizace státní energetické koncepce předpovídá, že ve struktuře primárních zdrojů poroste podíl obnovitelných (OZE), jaderného paliva, zemního plynu a skupiny „ostatních paliv“. Klesnou vyvezené přebytky elektřiny.
Ministerstvo průmyslu a obchodu sleduje „udržení stávající plné nezávislosti v oblasti dodávek tepla a elektřiny, ale bez významného vývozu vyrobené energie“. Toho údajně docílíme „pouze dalším rozvojem jaderné energetiky“, přičemž aktualizovaná koncepce jmenuje jaderné palivo mezi domácími zdroji „za podmínky zajištění jeho dostatečných zásob“. Podrobnosti rozebere Národní akční plán jaderné energetiky.
Je Aktualizace státní energetické koncepce úspěch, nebo selhání?
„Energetická koncepce vlastně říká, že naše energetika může být daleko modernější a čistší než dnes. V principu se ministerstvo průmyslu a Hnutí DUHA shodují, že Česko je schopné výrazně snížit svoji závislost na fosilních palivech, obce si mohou vyrábět samy čistou elektřinu a hnědé uhlí pod domovy lidí a továrnami nepotřebujeme,“ píše Hnutí DUHA. Přesto nesouhlasí.
Vláda prý neříká, jestli stát obcím a rodinám k soběstačnosti pomůže. Ani Národní akční plán jaderné energetiky údajně nevyřeší financování nových reaktorů. „Koncepce sice ukazuje některé příležitosti české energetiky, ale jako celek je špatná – úmyslně se vyhýbá klíčové otázce limitů těžby hnědého uhlí a výrazně podceňuje tuzemský potenciál čistých zdrojů energie a energetických úspor,“ uvádějí ve společném prohlášení Hnutí Duha a Greenpeace. Podle nich dostávají prostor lobbisté uhlobaronů.
Hospodářská komora a Teplárenské sdružení tvrdí, že Aktualizace státní energetické koncepce „není zcela/úplně ideální“, ale jejich hodnocení vyznívá smířlivě. „V rámci uplynulých let jde o variantu, která umožní podnikatelům i státu prostředky, kupříkladu do rekonstrukce a modernizace zařízení na výrobu a přenos energií, investovat účelně,“ píše Vladimír Dlouhý za Hospodářskou komoru. „V dnešní hektické a turbulentní době je důležité, že máme alespoň základní vodítko pro budoucí rozhodování a investice,“ říká Mirek Topolánek za teplárny.