„Insolvenční návrh se odmítá pro zjevnou bezdůvodnost. Navrhovatel je povinen zaplatit státu pořádkovou pokutu ve výši 30 000 Kč,“ rozhodl Městský soud v Praze. Společnost Blue-Gas tvrdila, že konkurenční dodavatel elektřiny a plynu není schopen splácet svoje dluhy. Argumentovala přitom smlouvou, která je podle soudu „absolutně neplatná“. Společnost se snažila „zneužít“ insolvenční řízení, aby vytvořila „zcela nepřiměřený tlak“ na konkurenta, ačkoli si „musela být vědoma“ svojí neudržitelné pozice.
České Energetické Centrum má dostatek prostředků.
V usnesení soudu dále stojí, že České Energetické Centrum „má dostatek finančních prostředků a dalšího majetku“. Už samotný insolvenční návrh ale „může poškodit (a pravděpodobně částečně poškodí)“ dodavatelovo jméno, a proto jeho právo na případnou satisfakci „tímto rozhodnutím není dotčeno“. Soud mohl uložit pořádkovou pokutu do výše 50 tisíc korun.
Blue-Gas: Rozhodnutí soudu není konečné
České Energetické Centrum ve všeobecných obchodních podmínkách zákazníkům dovoluje, aby během insolvenčního řízení odstoupili od smlouvy. Změní dotyčnou pasáž po nově nabyté zkušenosti? „Šikanózní insolvenční návrhy nejsou běžnou praxí v obchodním styku používanou k tomu, aby zákazníci mohli libovolně odcházet od obchodníka s energií. Přesto změnu VOP zvážíme,“ připouští člen představenstva Lubomír Dugovič.
Věřitelé chtějí obhájit insolvenční návrh na základě důkazů.
Blue-Gas ovšem na svém insolvenčním návrhu trvá. „Rozhodnutí soudu je nepravomocné, není tedy konečné. Věřitelé jsou připraveni na základě důkazů vyvrátit všechny úvahy vedoucí k velmi nestandardnímu odmítnutí návrhu v prvoinstančním řízení,“ uvedl Michal Eisner ze společnosti Blue-Gas s.r.o.