Cena akcie ČEZ: Poroste díky dražší elektřině?

Klíčová komodita může na velkoobchodní burze podražit o 30 až 50 %. Podle citovaných privátních investorů však cena akcie ČEZ takhle stoupnout nemusí.


18. 2. 2020

Autor

Většinu elektřiny v České republice vyrábí společnost, která bývá nazývaná „polostátní“: ČEZ a.s. Stát, přesněji řečeno Ministerstvo financí ovšem v tomto podniku vlastní zhruba 70% podíl. Ostatní investoři tedy mají rozdělenou necelou třetinu. Všichni zainteresovaní se přitom víceméně shodují, že cena akcie ČEZ závisí především na následujících faktorech:

  • na Evropské energetické burze (EEX) v Lipsku, kde producenti prodávají – a překupníci nakupují samotnou elektřinu
  • na politicích, přičemž současná česká vláda podle svého programového prohlášení „zajistí přípravu výstavby nových jaderných bloků“
  • na výkonech samotné akciové společnosti, především jejích manažerů.
ČEZ vyrobí zhruba 50 terawatthodin z celkových 88 TWh elektřiny, která je v České republice ročně vyprodukovaná. Cena podnikové akcie by tedy teoreticky měla stoupat podobně, jako zdražuje klíčová energetická komodita. Podle některých minoritních spoluvlastníků však tento vztah přestává platit.

Jaderná elektrárna

„Zásadní vliv má cena elektřiny na trzích v regionu. Nejistota pro investory ohledně jaderné elektrárny je dalším faktorem – ale zde očekávám, že obavy rozptýlíme při zveřejnění uzavřených smluv se státem,“ upřesňuje Ladislav Kříž, tiskový mluvčí společnosti ČEZ. Pokud jde o samotnou akciovku, její hospodářské výsledky „se v loňském roce vrátily na vzestupnou trajektorii“.

Ministerstvo financí jakožto většinový vlastník nechce situaci podrobněji komentovat, respektive odkazuje na předchozí odstavec. Výmluvné a kritické komentátory však najdeme mezi minoritními akcionáři.

Jakou hodnotu má komodita a její výrobce

Začátkem letošního roku byla cena akcie ČEZ diskutována na Investičním fóru. „Ve střednědobém období může elektřina (na evropských velkoobchodních burzách, pozn. red.) růst na 60 až 70 euro (za megawatthodinu), v některých případech i nad tuto úroveň,“ prohlásil tam minoritní akcionář Michal Šnobr. Předpověděl tedy zhruba 30% až 50% zdražení této komodity. (Mimo jiného proto, že Německo postupně zavře tamní jaderné a uhelné elektrárny, přitom pravděpodobně přestane být exportérem a stane se importérem, čímž stoupne poptávka.) Podle Šnobra však podnikové akcie takto stoupat nemusejí – údajně kvůli „absolutně neschopnému managementu“.

Cena elektřiny na pražské energetické burze (PXE), která patří pod celoevropskou EEX:

Velkoobchodní cena elektřiny do ledna 2020

V každém dni průměrujeme tehdejší ceny ročních kontraktů pro Českou republiku. Na začátku července roku 2018 vychází 43,09 eur/MWh, na konci ledna 2020 vychází 46,16 eur/MWh. Zdroj dat: pxe.cz

Cena akcie ČEZ na Burze cenných papírů Praha (BCPP):

cena akcie ČEZ, leden 2020

Zdroj: pse.cz

Cena akcie E.ON na Burze cenných papírů Praha (BCPP):

cena akcie E.ON, leden 2020

Zdroj: pse.cz

Cena akcie ČEZ má sestupnou tendenci, ačkoli stojí více než jeden podíl ve společnosti E.ON

O „všehoschopných manažerech“ hovoří také Radek Vala, který zastupuje některé další akcionáře. „ČEZ se zhodnocuje méně než jeho konkurenti. Důvodem jsou nákupy a prodeje tuzemských i zahraničních aktiv, které jsou nesmyslné nebo vedením společnosti nejsou racionálně vysvětlené,“ tvrdí Radek Vala. Stejně jako Michal Šnobr uvádí mezi kritizovanými obchody například prodej elektrárny Počerady. Za neekonomickou považuje také případnou stavbu dalšího velkého jaderného bloku – preferoval by plynovou alternativu.

Jak vidíme na předchozích grafech, od poloviny roku 2018 do ledna 2020 byly průběžné výsledky následující:

  • elektřina na velkoobchodním trhu zdražila asi o 7 %
  • cena akcie E.ON na pražské burze stoupla o 10 %
  • cena akcie ČEZ klesla o 8 %, ačkoli v české metropoli zůstává dražší, než jeden podíl ve jmenovaném německém konkurentovi.
Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *