Nejdříve připomeňme, kdo jsou viníci a oběti současné krize. Válku, masovou migraci a drahotu způsobila Ruská federace. Největší jaderná velmoc zastrašuje a terorizuje Ukrajinu, pronásleduje miliony válečných uprchlíků a porušuje uzavřené smlouvy. Ruská státní společnost Gazprom nedodává slíbený zemní plyn do českých, polských ani německých plynových elektráren. Proto děsivě stoupla cena elektrické energie, kterou obchodníci prodávají a nakupují pro rok 2023. Skokově zdražily také další životní náklady – paliva, potraviny, stavební materiál… Meziroční inflace vyskočila v eurozóně na 10 % a v tuzemsku nad 15 %!
Kdyby Ruská federace dodržovala dohody a neútočila na svoje sousedy, byl by klid. Váleční uprchlíci by zůstali doma, tuzemská inflace by kolísala kolem 2 %, české mzdy a důchody by neztrácely svoji kupní sílu. Ale nastalou krizi úspěšně překonáváme. Evropské elektrárny mají dostatečný výkon, přenosové a distribuční soustavy jsou robustní, a proto nezažíváme plošné výpadky elektrického proudu. Ruský plyn nahrazujeme norskými, alžírskými, americkými, katarskými nebo nigerijskými dodávkami. Velkoobchodní cena elektrické energie opět klesla, ačkoli oproti předválečným časům zůstává vysoká.
Velkoobchodní kontrakty
Největší české elektrárny patří polostátní společnosti ČEZ, která nepotřebuje žádného prostředníka. 90 % vyrobené elektřiny prodává přímo koncovým dodavatelům: svojí dceřiné společnosti ČEZ Prodej, konkurenční E.ON Energii, Pražské energetice a dalším. Ceny dvoustranných kontraktů neznáme. Ale zbylých 10 % vyrobené elektřiny nakupují dodavatelé na velkoobchodní burze – na lipské EEX nebo pražské PXE. A tady jsou ceny veřejné. Megawatthodina české elektrické energie stála v klidných dobách kolem 40 eur. Kontrakty pro příští rok však vystoupaly až na 1 000 eur, aby nyní klesly pod 400 eur.
Finální cena elektřiny 2023
Koncoví dodavatelé zdražují, aby pokryli svoje stoupající náklady. Cenové rozdíly se prohlubují. Porovnejme aktuální tarify, které nabízejí čeští dodavatelé svým novým odběratelům. Přepočítáme modelový příklad pro běžnou českou domácnost: Používá nejoblíbenější hlavní jistič (3×25 A) a v distribuční sazbě D02d spotřebuje 2 500 kilowatthodin/rok. Přitom zprůměrujeme tuzemské distribuční regiony. Celková cena elektřiny v roce 2023 sahá od 9,681 Kč po 21,496 Kč/kWh!
Cena elektřiny 2023: Porovnáváme významné nebo levné dodavatele a jejich pevné ceníky, které jsou nabízeny novým maloodběratelům – Armex Energy (Start 202), Centropol Energy (Bez závazku se stropem), Corasta (Standard), ČEZ Prodej (Elektřina bez závazku), Easy Power (Standard Plus), E.ON Energie (Vždy I.), eYello CZ (Yello Watt s elektronickou fakturou), innogy Energie (Start 15), MND Energie (Ceník se stropem), Pražská energetika (PRE Proud Eko), Utylis Energie (Standard), Vemex Energie (Flexi).
Stropy pro maloodběratele
Celková cena zahrnuje samotnou elektrickou energii, dále obchodní výlohy a provize, distribuční poplatky a daně. Vláda zrušila povinný příspěvek na obnovitelné zdroje. Distribuční poplatky, které platíte za provoz elektrického vedení, klesnou zhruba o 17 %. Ale přesto souhrnné náklady hrozivě stoupají. Kilowatthodina ještě vloni stála kolem 6 Kč, nyní zdražuje na více nežli dvojnásobek! Vláda proto zavede cenové stropy pro maloodběratele – domácnosti a další spotřebitele, kteří jsou připojeni na hladině nízkého napětí.
Porovnejme, jaká bude maximální maloobchodní cena elektřiny 2023. Tentokráte srovnáme různé distribuční sazby, které závisejí na největším elektrospotřebiči v domácnosti. V každé kategorii přepočítáme průměrnou spotřebu. Výsledky opět zprůměrujeme pro všechny distribuční regiony, ale nyní uvedeme plnou výslednou cenu, v Kč/rok.
Nejlevnější bývají malé byty, které elektřinou nevytápějí ani neohřívají vodu. Nejvyšší spotřebu a útratu zaznamenávají majitelé starých tepelných čerpadel. Maximální spotřebitelské ceny sahají od 8 610 Kč po 92 176 Kč/rok. Zbylé náklady doplatí ziskové elektrárny, banky, těžební a petrolejářské společnosti, na které bude uvalena nová daň. Meziroční inflace mezitím podle České národní banky klesne pod 10 %.