Sousedské vztahy bývají motivující. Vesničanovi stačí otevřít oči a hnedka ví, že okolní hospodáři mají upravené záhony a plodné jabloně. To dá rozum, že vlastní zahrada potom nesmí zůstat zpustlá! Zdravá zvědavost a soutěživost nás inspiruje. Ale všechno sami, pohledem přes sousedův plot nesrovnáme.
Hodnoty měříme penězi, domácnosti rozsvěcujeme neuchopitelnou elektřinou a našimi sousedy jsou (v jistém slova smyslu) všichni Slováci nebo Němci. Ale nelze šmejdit v cizí peněžence. Nelze podomácku, „selským rozumem“ měřit elektřinu. A jedním párem očí nelze ani srovnat, jestli Poláci nebo Rakušané (ne)hospodaří lépe.
Přesto a právě proto, nekroťme svoji zdravou zvědavost! Platí ostatní Evropané za elektřinu méně, nebo více? Vycházejí z mezinárodního srovnání lépe naše domácnosti, nebo tuzemské firmy? A šetří peníze spíše jaderné elektrárny, nebo technologie využívající obnovitelné zdroje energie?
Pomůže nám Eurostat a ČSÚ
Řadu odpovědí nabízí statistický úřad Evropské unie (Eurostat), který srovnává data členských států. V České republice leccos měří Český statistický úřad (ČSÚ). Bohužel marně jsme zjišťovali, v jakých modelových příkladech počítá průměrnou cenu elektřiny.
Je přece rozdíl, jestli zprůměruje všechna vyúčtování, anebo zohlední třebas jenom nabídku nejlevnějšího a nejdražšího dodavatele! Například ve svých novoročních srovnáních (poslední najdete ZDE) jasně říkáme, v jakých distribučních sazbách, s jakými spotřebami a ceníky počítáme. ČSÚ nám odmítl prozradit svoji metodu.
Provedeme tedy kontrolní výpočet.
Cena elektřiny v domácnostech
Statistici uvádějí, že domácnosti v České republice mají 3. nejlevnější elektřinu v Evropské unii. Počítali s cenami za loňské 1. pololetí, pro průměrnou rodinu s roční spotřebou 2 500 kilowatthodin (kWh) až 5 000 kWh, včetně všech poplatků a daní. Srovnávací měnou je euro, respektive cent (setina eura). V České republice vyšlo 12,83 centu za kWh, což znamená pouhých 63 % průměrné unijní ceny!
Proveďme kontrolní výpočet. Kolik vloni stála domácí spotřeba 3 750 kWh elektřiny? V nejčastější sazbě D02d, na největším distribučním území ČEZ Distribuce, se základním tarifem dominantního dodavatele „Comfort“ dostal odběratel celkové vyúčtování 17 849 Kč. Vezměme kurz devizového trhu z 1.7.2014, tedy 1 € = 27,43 Kč. Vyjde nám cena elektřiny v České republice 17,35 centů/kWh, což znamená 85 % evropského průměru.
Cena elektřiny pro podniky
Statistici dále tvrdí, že tuzemské průmyslové podniky platí 10. nejnižší cenu elektřiny v Evropské unii. Čísla spočítali za loňské 1. pololetí, podle odběrných míst, která spotřebují 500 megawatthodin (MWh) až 2 000 MWh ročně. Bohužel nezahrnují daně, takže žebříček berme s rezervou.
Hraje roli, jak energii vyrábíme?
Samozřejmě ano. Hraje velkou roli, jestli vyrábíme elektřinu udržitelným způsobem, šetrně k životnímu prostředí a dalším lidským generacím. Ale existuje nějaká jasná, příčinná souvislost mezi zdrojem a okamžitou cenou pro spotřebitele? Zřejmě nikoli.
Státy Evropské unie vyrábějí zhruba polovinu elektřiny tepelnými elektrárnami, tedy především spalováním uhlí. 27 % dodávají jaderné elektrárny, 13 % vodní elektrárny a 8 % větrníky. Například fotovoltaika nemá v následujícím grafu Eurostatu, zachycujícím předloňský rok, ani vlastní kolonku. Česká republika má vyšší podíl tepelných elektráren (56 %) a jádra (36 %), ačkoli zároveň plní svůj plán, týkající se obnovitelných zdrojů.
- Absolutní podíl tepelných elektráren hlásí Malta, kde platí podniky nejvyšší ceny za elektřinu.
- Hlavními příznivci atomové energie jsou Francie (74 %) a Slovensko (55 %), kde domácnosti poměrně ušetří, ale taky Belgie (52 %), kde rodiny dostávají relativně vysoké vyúčtování.
- Obnovitelné zdroje vedou v Chorvatsku a Rakousku (shodně 65 %), kde zůstává cena elektřiny pro domácnosti podprůměrná, ale taky v Portugalsku (55 %), kde rodiny platí oproti zbytku Unie relativně hodně.
Rád bych věděl, za jaké období jsou uvedené grafy cen energie a proč to vlastně není uvedeno.
Ve článku tato informace je: „… Statistici uvádějí, že domácnosti v České republice mají 3. nejlevnější elektřinu v Evropské unii. Počítali s cenami za loňské 1. pololetí, pro průměrnou rodinu s roční spotřebou 2 500 kilowatthodin (kWh) až 5 000 kWh, včetně všech poplatků a daní. …“ Na webu Eurostatu najdete zde data pro domácnosti: http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do (v menu „TAX“ jsem zvolil „all taxes and levies included“) a zde pro podniky: http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=nrg_pc_205&lang=en a (tam už je nyní taky možnost zahrnout všechny daně; nemyslím si, že tam tato volba byla, když jsem připravoval článek; rovněž přibyla data za 2. pololetí 2014; Eurostat nedávno svůj web hodně překopal, doufám, že nyní zůstanou odkazy aspoň několik let funkční.)
Omlouvám se, přehlédl jsem to. Za odkazy děkuji, zatím fungují.