Na prahu roku 2012 jsme napsali: Elektřina zdražuje průměrně o 4,6 %, přičemž rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší tržní nabídkou dosahuje až 13 %. Nyní jsou obě čísla podstatně nižší, šance na úsporu je ovšem stále významná. Cena elektřiny v roce 2013 totiž stoupne o 4,1 %, ale faktury od jednotlivých dodavatelů se budou lišit až o 8 %. I když nám tedy Energetický regulační úřad zvýší povinný příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů a vláda pravděpodobně přifoukne DPH, běžná domácnost může ušetřit! Jak?
Přechodem k nejlevnějšímu dodavateli lze ušetřit až 5 164 Kč.
Majorita odběratelů stále ještě kupuje energii od gigantů, kteří jsou regionálními distributory neboli správci rozvodné sítě. Přitom samotnou elektřinu prodávají rovněž alternativní (menší) dodavatelé, a někteří jsou dlouhodobě levnější než ČEZ, E.ON i Pražská energetika! Jak vypadají konkrétní rozestupy mezi cenovými nabídkami a kdo vám místo planých slibů zajistí maximální úsporu? Odpověď závisí na tom, ve kterém regionu žijete a jakou máte spotřebu.
- Srovnání cen elektřiny pro většinu tuzemska včetně Havlíčkova Brodu a Vsetína
- Srovnání cen elektřiny pro jižní Čechy a jižní Moravu včetně Jihlavy, Prostějova a Zlína
- Srovnání cen elektřiny pro Prahu
Abychom dostali celkový obrázek o energetickém trhu, zprůměrujme ceny ze všech tuzemských regionů a seřaďme od nejlevnějšího po nejdražšího všechny dodavatele, kteří už vydali ceníky pro rok 2013!
Elektřina na svícení, vaření a provoz spotřebičů zdraží o 4,1 %
Pro většinu tuzemských domácností platí stejné parametry, protože používají proud na svícení, vaření a provoz nepříliš náročných spotřebičů (ledničky, televize, počítače apod.). Při roční spotřebě 2 500 kilowatthodin již není nejlevnějším dodavatelem Amper Market, jenž zdražuje měsíční poplatek za odběrné místo, ale Europe Easy Energy. Průměrnou cenu má v tuzemsku o 7,8 %, respektive 1 093 Kč nižší než Pražská energetika.
Pozn.: Ceny jsou zprůměrovány pro všechny distribuční regiony a zahrnují DPH v pravděpodobné výši 21 %. Počítáme se sazbou D02d, jističem velikosti 3×25 A a roční spotřebou 2,5 MWh elektřiny, která průměrné rodině postačuje ke svícení, vaření a obsluze běžných spotřebičů. Pokud dodavatel nabízí více produktů, zahrnujeme do srovnání jeho standardní tarif.
Elektřina na vytápění prostřednictvím přímotopů zdraží o 4,7 %
Pokud proudem také vytápíte, musíme hovořit o podstatně vyšší spotřebě a útratě. Naštěstí díky přímotopům může domácnost odebírat 20 hodin denně elektřinu v nízkém, tedy levnějším tarifu. Při roční spotřebě 24 400 kWh potom hned devět dodavatelů zaručí, že účet nepřesáhne 68 000 Kč. Průměrná cena standardního tarifu od společnosti ČEZ je naopak o 7,2 % neboli 5 164 Kč dražší, než nejlevnější nabídka na trhu.
Pozn.: Ceny jsou zprůměrovány pro všechny distribuční regiony a zahrnují DPH v pravděpodobné výši 21 %. Počítáme se sazbou D45d, jističem velikosti 3×25 A a roční spotřebou 23 320 kWh v nízkém tarifu + 1 080 kWh ve vysokém tarifu, která obyčejně postačuje k vytápění rodinného domu prostřednictvím přímotopů. Pokud dodavatel nabízí více produktů, zahrnujeme do srovnání jeho standardní tarif.