Obyčejný člověk v každodenním mediálním šumu lehce propadne dojmu, že se řítíme do záhuby a naši politici selhávají. Tady propukl další korupční skandál, tamhle zase automobil srazil chodce, mezitím usychají lesy… Jakoby všelijaké aféry a tragédie byly častější než úspěchy a radosti. Ale odhlédněme od nejaktuálnějších novinových titulků, které se věnují drahým energiím – a připomeňme si minulé výzvy.
V letech 2008 až 2015 nás trápila finanční krize. Evropská unie proto zavedla dohled nad klíčovými bankami a pojištění bankovních vkladů do 100 000 eur (asi 2 400 000 Kč). Následovala migrační krize. EU proto zaplatila Turecku a severoafrickým státům, aby migranty zastavily. V roce 2020 přišla virová nemoc covid-19, ovšem obratem vznikly účinné vakcíny. V současnosti řešíme energetickou krizi, kterou pravděpodobně překonáme podobně jako minulé problémy.
Přežili jsme brutální zdražení
Ruská státní společnost Gazprom dlouho vystupovala jako spolehlivý exportér zemního plynu, a proto získala naši důvěru. Češi a další Evropané pronajali východnímu partnerovi svoje plynové zásobníky a uzavřeli dlouhodobé kontrakty. Udělali jsme chybu. Gazprom před minulou topnou sezónou nechal pronajaté zásobníky prázdné a letos přerušil dodávky zemního plynu do do Německa, Polska, České republiky a dalších států.
Velkoobchodní trhy bily na poplach. Kilowatthodina zemního plynu zdražila až na dvacetinásobek svojí dřívější ceny: z 1,7 na 34 eurocentů (z 0,4 na více než 8 Kč). Ruský diktátor Vladimir Putin mezitím zaútočil na Ukrajinu a zřejmě čekal, že napadenou zemi obětujeme za levnou energii. Ale přepočítal se. Ukrajinu podporujeme a máme nové dodavatele zemního plynu: Norsko, Alžírsko, USA nebo Katar. Komodita na velkoobchodním trhu opět zlevnila pod 7 centů/kWh (1,68 Kč/kWh).
Cena plynu pro rok 2023 v Kč/kWh
Někteří koncoví dodavatelé (překupníci) slibovali svým odběratelům výhodnou cenovou fixaci, ale přitom neměli na burze uzavřené dlouhodobé kontrakty. Proto energetickou krizi nezvládli a buďto zkrachovali, nebo svoje smluvní závazky porušili a náhle prudce zdražili. Solidní dodavatelé svoje sliby dodržují, ale novým zájemcům už nabízejí vyšší cenu.
Aktuální cenové nabídky srovnáme v typickém modelovém příkladu – pro domácnost, která v roce 2023 spotřebuje 10 000 kWh (neboli 10 MWh) zemního plynu. Cena záleží především na dodavateli, od nějž kupujete energii. Ale některé fakturační poplatky dostane také váš distributor, který provozuje místní plynovody. Proto zprůměrujeme ceníky pro různé distribuční soustavy (GasNet, Pražská plynárenská, EG.D).
Cena plynu 2023: Srovnáváme velké nebo laciné dodavatele a jejich pevné ceníky, které navrhují novým zákazníkům – Centropol Energy (Bez závazku se stropem), Corasta (Standard), innogy Energie (Start 12), eYello CZ (Yello Joule s elektronickou fakturou), ČEZ Prodej (Plyn na 1 rok v akci), E.ON Energie (Vždy I.), Pražská energetika (PRE Plyn Nefix).
Maximální účty pro domácnosti
Maloobchodní cena zemního plynu stoupá na trojnásobek svojí předkrizové úrovně. Vzhledem k podrazům, kterých se dopouští Ruská federace, jde o docela dobrý výsledek. Ale nejchudší domácnosti nemají takovou finanční rezervu, aby současnou inflaci ustály. Český stát proto v roce 2023 dotuje maloobchodní cenu zemního plynu. Domácnosti nezaplatí více než 2,5 Kč/kWh (čili 2 500 Kč/MWh) + 130 Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně.
Někteří dodavatelé, například Centropol a Corasta, nabízejí nižší cenu. Maximální účet však záleží také na vaší spotřebě, jak uvidíme v dalších modelových příkladech. Pokud zemní plyn používáte pouze na vaření, pravděpodobně vám postačí 9 828 Kč/rok. Pakliže stejnou komoditou ohříváte také užitkovou vodu, stoupáme na 29 092 Kč/rok. Jestliže zemním plynem zároveň vytápíte zateplený rodinný dům, mělo by vám stačit 54 104 Kč/rok. Obyvatelé velkého nezatepleného objektu utratí za plynové vytápění přes 100 000 Kč/rok.
Opět průměrujeme ceny ve všech distribučních regionech. Započítáváme všechny fakturační poplatky a bezprostřední daně (21% DPH). Ale zbylou cenu zemního plynu v roce 2023 doplatí stát, který finančně závisí na svých věřitelích, místních spotřebitelích, podnikatelích a zaměstnancích.