Ceny plynu se za poslední rok zvýšily bezmála o pětinu. K navýšení cen plynu přistoupí většina dodavatelů i od ledna. Analýza magazínu Ceny energie ukazuje, že od začátku roku 2011 zdražil zemní plyn v České republice v průměru už o 18 %.
Do cen plynu se nyní podepisuje slabý kurz koruny.
Většina dodavatelů v nejnovějších ceníkách reaguje na situaci na trhu, kde ceny plynu neustále rostou. Například podle mluvčího Pražské plynárenské Miroslava Vránka plyn aktuálně zdražuje masivní oslabení kurzu koruny vůči americkému dolaru a euru. „Navýšení ceny plynu bylo nutné díky zvýšení ceny komodity a slabému kurzu koruny,“ doplnil Alexander Špak, jednatel společnosti Optimum Energy. Z meziročního srovnání magazínu Ceny energie pak vyplývá, že oproti lednu 2011 bude plyn v lednu 2012 průměrně o 16–18 % dražší.
Meziroční srovnání průměrných cen plynu
Roční spotřeba plynu v domácnosti
|
Průměrná cena plynu 01/2011
|
Průměrná cena plynu 01/2012
|
Meziroční nárůst ceny v %
|
6 MWh
|
8 687 Kč
|
10 599 Kč
|
18,04
|
30 MWh
|
35 861 Kč
|
43 060 Kč
|
16,72
|
Zdroj: vlastní výpočet magazínu Ceny energie
Někteří dodavatelé, například Elimon, United Energy Trading či Plynule.cz, však od ledna ceny nezmění a dále ponechávají v platnosti podzimní ceny. Společnost Lama energy pak plyn dokonce o 1 % zlevňuje. „Otevřeli jsme nový vrt na zemní plyn u Břeclavi a jako jediný dodavatel plynu v České republice máme část komodity z vlastního zdroje. Díky tomu si můžeme dovolit jít s cenou dolů,“ vysvětlil tiskový mluvčí Lama energy Andrej Čírtek.
Stále více zákazníků využívá možnost rychlé změny dodavatele
S tím, jak ceny plynu neustále rostou, začíná řada domácností hledat levnější alternativy. Například po oznámení nových cen u dominantního dodavatele RWE, kdy společnost od 19. prosince zdražila téměř o 9 %, se velké množství zákazníků rozhodlo k okamžité změně dodavatele. „Poslední zdražení, k němuž přistoupila RWE, svou výší a termínem překvapilo nejen nás. Reagovali jsme rychle a zákazníci, kteří z důvodu změny ceny odstoupili od smlouvy se stávajícím dodavatelem, k nám mohli přejít okamžitě,“ sdělil Josef Navrátilík, jednatel společnosti Enra Services.
Mnozí alternativní dodavatelé tak zaznamenávají boom v příchodu nových zákazníků. „Důvodem je jednoznačně obrovské zdražení dominantního dodavatele,“ potvrdil Andrej Čírtek. Dalším důvodem pro změnu dodavatele je podle Dominiky Novákové z United Energy Trading také nespokojenost zákazníků se službami jejich dosavadních dodavatelů.
Statistiky společnosti OTE, která sleduje český trh s energiemi, tento trend jen potvrzují: zatímco za celý loňský rok změnilo svého dodavatele plynu zhruba 84 000 zákazníků, od ledna do listopadu 2011 přešlo k novému obchodníkovi již 327 000 klientů.
Nabídka dodavatele není jen o cenách, ale i o službách a přístupu
„Přechodem k levnějšímu dodavateli lze v závislosti na výši roční spotřeby plynu ušetřit řádově stovky až tisíce korun. Nabídky dodavatelů se totiž nyní mohou lišit i o 20 %,“ vypočítal šéfredaktor magazínu Ceny energie Jan Morkes. Ze srovnání cenových nabídek jednotlivých dodavatelů, které provedl magazín Ceny energie, vyplývá, že rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší nabídkou pro modelovou domácnost v rodinném domě vytápěném zemním plynem je až 12 745 Kč. Domácnost v bytě, jež na plynu vaří a ohřívá s ním vodu, může vhodným výběrem dodavatele ušetřit až 2 973 Kč.
Podle Michaely Vinšové, analytičky magazínu Ceny energie, by však zákazníci neměli přistupovat ke změně dodavatele jen kvůli výhodnějším cenám. Významnou roli zde hrají také různé doplňkové či nadstandardní služby a osobní přístup obchodníka. „Svým zákazníkům nabízíme v prvé řadě levný plyn. Zároveň ale klademe důraz na vysokou odbornost a kvalitní služby. Jsme přesvědčeni, že férový přístup k zákazníkovi se v dlouhodobém horizontu projeví a vyplatí oběma stranám,“ uvedl jednatel společnosti Enra Services Josef Navrátilík.
Ceny plynu bude dále ovlivňovat kurz koruny
Konkrétní ceny plynu v následujícím období jsou prozatím velkou neznámou. Podle Miroslava Vránka zatím v otázce dalšího vývoje cen plynu nepadlo aktuálně žádné rozhodnutí. „Vývoj cen plynu v budoucnu bude do značné míry záviset na vývoji makroekonomických ukazatelů a s tím související spotřeby energií a na vývoji kurzu české koruny,“ dodal Vladimír Vácha ze společnosti E.On.
SROVNÁNÍ: V cenách dodavatelů může být až 26% rozdíl
Modelovým příkladem pro výpočty průměrných cen plynu v roce 2012 je v prvním případě domácnost v rodinném domku, která zemní plyn využívá k vaření, ohřevu vody a k vytápění a má průměrnou roční spotřebu 30 MWh. Ve druhém případě byl vybrán příklad domácnosti v bytě, jež na zemním plynu vaří a ohřívá s ním vodu a má roční odběr 6 MWh.
Domácnost v rodinném domku, která ročně spotřebuje 30 MWh zemního plynu, by v novém roce zaplatila nejméně u společnosti Europe Easy Energy. Roční náklady za plyn od Europe Easy Energy by činily průměrně 37 077 Kč. Oproti tomu nejvyšší cenu má RWE Energie, a to v průměru 49 822 Kč. To je o 12 745 Kč, tedy téměř o 26 % více než u Europe Easy Energy.
Žebříček cen dodavatelů plynu – roční spotřeba 30 MWh:
Při výpočtu těchto hodnot jsme použili průměrnou spotřebu 30 MWh ročně, přičemž jsme vycházeli z nejnovějších cen, které mají jednotliví dodavatelé dispozici. Ve srovnání jsou tedy zahrnuty nejaktuálnější ceny platné od ledna 2012. Celkové roční náklady se v jednotlivých distribučních regionech liší. Uvedené ceny (vč. DPH) jsou proto průměrem ze všech regionů, ve kterých jsou příslušné nabídky k dispozici. Do průměrné roční platby jsou pak zahrnuty také všechny poplatky (např. stálý měsíční plat).
Domácnost v bytě s ročním odběrem 6 MWh by od ledna zaplatila nejméně u společnosti Plynule.cz. Roční platby za plyn potřebný na vaření a ohřev vody by u tohoto dodavatele vyšly průměrně na 9 255 Kč. Nejvíce by pak odběratelé s touto spotřebou platili u Pražské plynárenské, kde roční platba činí v průměru 12 228 Kč. Oproti ceně u Plynule.cz je to o 2 973 Kč více, rozdíl v cenách společností Plynule.cz a Pražská plynárenská tedy činí zhruba 24 %.
Žebříček cen dodavatelů plynu – roční spotřeba 6 MWh:
Při výpočtu těchto hodnot jsme použili průměrnou spotřebu 6 MWh ročně, přičemž jsme vycházeli z nejnovějších cen, které mají jednotliví dodavatelé dispozici. Ve srovnání jsou tedy zahrnuty nejaktuálnější ceny platné od ledna 2012. Celkové roční náklady se v jednotlivých distribučních regionech liší. Uvedené ceny (vč. DPH) jsou proto průměrem ze všech regionů, ve kterých jsou příslušné nabídky k dispozici. Do průměrné roční platby jsou pak zahrnuty také všechny poplatky (např. stálý měsíční plat).