Soulad mezi státním a soukromým sektorem vypadá slibně. Energetický regulační úřad plánuje zlevnit poplatky za distribuci, tedy za přepravu zemního plynu o 5 %. Celkové vyúčtování pro konečného odběratele má proto poklesnout asi o 1 %. Hlavní složka celkové ceny totiž vzniká tržně. Prodejci samotné energie přitom říkají, že zlevnění zemního plynu na začátku roku 2014 nemíní pokazit.
„I když poslední dobou sledujeme mírný růst burzovních cen za komoditu, zatím není důvod zdražovat energii pro konečného zákazníka. V roce 2014 očekáváme velmi lehké zlevnění celkového vyúčtování za zemní plyn,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.
„Zemní plyn v příštím roce zlevní,“ souhlasí Pavel Grochál za společnost RWE. Svoji predikci staví na předpokládaném snížení distribučních poplatků a relativně široké produktové nabídce, která většině zákazníků umožňuje úsporu.
Poslední z trojlístku dominantních dodavatelů, Pražská plynárenská zatím nechce svoje plány prozrazovat. Také další plynárenské společnosti vyčkávají. „I nadále budeme dodržovat strategii levnější nabídky oproti základní produktové řadě dominantního dodavatele na jeho území. Podle toho se budou vyvíjet ceny,“ uvedl Jan Pavlů, tiskový mluvčí společnosti ČEZ.
Těží jenom LAMA energy a Gazprom
Plány dodavatelů a státu napovídají tomu, že účty za zemní plyn domácnostem a firmám mírně klesnou. Optimismus je však brzděn zkušenostmi. Například před 3 lety započaly v severní Africe a na Blízkém východě události, které dostaly jméno Arabské jaro. Masové demonstrace a politické zvraty zahýbaly burzami. „Drahá ropa zvýší ceny plynu od RWE o 9,5 %. Průměrná domácnost si měsíčně připlatí 200 korun,“ oznámil v dubnu 2011 největší tuzemský dodavatel.
K dostání jsou tarify plynu, jejichž cena je smluvně fixovaná až na několik let. Zdaleka však nepatří k nejlevnějším. Jak pravděpodobné je, že neklid ve světě opět zdraží standardní tarify plynu? „Situace a její vývoj se na Blízkém východě liší a bude lišit v jednotlivých zemích. Již samotné stanovisko, že arabské jaro skončilo, by stálo za diskuzi,“ říká před rokem 2014 arabista Jan Kužvart.
Oslovení dodavatelé nechtěli spekulaci komentovat, eventuálně byli zdrženliví. Výhodu vlastních zdrojů připustili pouze zástupci společností LAMA energy a Vemex Energie, které touto výhodou disponují, a nejsou tedy zcela závislé na burze. LAMA energy jako jediná těží zemní plyn v tuzemsku. Vemex Energie je dceřinou firmou ruského exportéra Gazpromu.
Europe Easy Energy zdražuje před sezónou
Díky konkurenčnímu tlaku klesají ceny energií, každý obchodník jej ale neustojí. Finanční problémy během letošního roku připustilo České energetické centrum, jež bylo následně koupeno konkurentem. Jeho 105 tisíc zákazníků nyní bude dostávat faktury od Bohemia Energy entity.
„Současná cena plynu je tak nízko, že jakékoliv výkyvy na burze směrem nahoru mohou být likvidační pro společnosti, které se zejména v elektronických aukcích zavázaly dodávat celým městům plyn za minimální cenu,“ upozorňuje Andrej Čírtek, tiskový mluvčí společnosti LAMA energy, který dodává: „I z tohoto důvodu jsme letos zahájili operace v Kanadě a plánujeme rozšíření těžby v České republice, abychom dokázali lépe odpovídat požadavkům našich zákazníků.“ LAMA energy už od letošního listopadu zemní plyn zlevňuje.
Naopak před topnou sezónou zdražila Europe Easy Energy, a podobný krok zřejmě podnikne na přelomu roku. „Trvale udržujeme jedny z nejnižších cen na českém energetickém trhu. Cena zemního plynu pro příští rok zatím stanovena není, předpokládáme ale mírný nárůst až o 2 %,“ uvedl Kamil Ouška, ředitel společnosti Europe Easy Energy.
Rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější cenovou nabídkou dosahuje 25 % v Praze, na většině území kolísá kolem 16 % a v jižních Čechách činí 7 %.