Podobu ceníku elektřiny má každý dodavatel jinou. Nechybí zde samozřejmě rozdělení cen podle různých sazeb elektřiny, ale v mnoha cenících elektřiny obvykle najdete několik dalších kolonek. Víte, co která z nich přesně znamená a jaký má vliv na konečnou cenu, kterou zaplatíte za elektřinu?
Ceníky elektřiny se skládají z několika částí.
Většina ceníků dodavatelů elektřiny (například od velkých dodavatelů ČEZ, E.ON a PRE, či od alternativních dodavatelů jako je Centropol, RWE, Energetické centrum, 3E či Lumen Energy) obsahuje všechny údaje, které jsou nutné k vypočítání konečné ceny elektřiny. V cenících jsou obvykle pojmenovány následovně:
- Cena za dodávku elektřiny (nebo Cena silové elektřiny/Silová elektřina apod.): Nejčastěji bývá uvedena v Kč za MWh (v některých cenících elektřiny ji však najdete jako cenu za kWh) a rozdělena na VT (vysoký tarif) a NT (nízký tarif). V případě jednotarifových distribučních sazeb D01d a nejběžnější D02d je uvedena jen cena ve VT. Na rozdělení ceny elektřiny i na NT mají nárok domácnosti s vysokou spotřebou elektřiny (ohřívají s ní vodu nebo elektřinou dokonce topí).Tato část ceny nepodléhá regulaci státu, dodavatelé si ji stanovují sami a vy si tak můžete vybrat, který z nich nabízí pro vás nejvýhodnější ceny.
- Měsíční paušál: Je částí silové elektřiny a každý dodavatel si jej také stanovuje sám.
- Cena za distribuci elektřiny (nebo Regulované platby za distribuci/dopravu elektřiny apod.): Většinou je také uvedena v Kč za MWh (i když ji v některých cenících najdete jako cenu za kWh) a rozdělena na VT (vysoký tarif) a NT (nízký tarif). Cena za distribuci elektřiny je pevně stanovena Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a dodavatelé ji nemohou ovlivnit. Jedná se o platbu distributorovi elektřiny za dopravu vámi zakoupené elektřiny k vám domů. Vzhledem k tomu, že Česká republika je zákonem rozdělena do tří distribučních oblastí, v rámci distribuce elektřiny neexistuje konkurence a vašeho distributora změnit nemůžete. Který z distributorů dopravuje elektřinu k vám domů, záleží na tom, kde přesně bydlíte. V Praze působí PRE distribuce, v Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji a v kraji Vysočina E.ON distribuce a na zbylém území ČEZ distribuce.
- Cena za příkon podle velikosti hlavního jističe (nebo například Měsíční plat za příkon podle velikosti hlavního jističe před elektroměrem). Měsíční paušál za jističe, který je určován vaším hlavním jističem. Tato platba je také pevně stanovena ERÚ.
- Ostatní služby: Jsou stanoveny ERÚ a stejné pro všechny sazby elektřiny. Dělí se do těchto kategorií:
- Systémové služby: Tento poplatek hradíme provozovateli české přenosové soustavy – společnosti ČEPS. V letošním roce činí 155,40 Kč/MWh.
- Podpora výkupu elektřiny z OZE, KVET a DZ (neboli příspěvek na obnovitelné zdroje energie, kombinovanou výrobu tepla a druhotné zdroje): Snad nejdiskutovanější složka ceny v souvislosti se zdražením elektřiny pro rok 2011. Tímto poplatkem dotujeme například výkup „zelené elektřiny“ vyrobené z obnovitelných zdrojů energie. Pro letošní rok byl nakonec stanoven na 370 Kč/MWh.
- Cena za činnost zúčtování OTE (neboli příspěvek na činnost operátora trhu s elektřinou): Je stejný u všech distribučních společností a letos činí 4,75 Kč/MWh.
Ceny bývají většinou uvedeny bez daně z elektřiny (tzv. ekologické daně), která je 28,30 Kč/MWh, a bez 20% daně z přidané hodnoty – DPH (ceny s DPH jsou v ceníku popřípadě uváděny v závorce nebo ve speciální kolonce). Při výpočtu celkové ceny za elektřinu je tedy třeba kalkulovat s cenou s daní z elektřiny a s DPH.
Na trhu však působí i jeden dodavatel elektřiny, jehož ceny silové elektřiny jsou od daně z elektřiny osvobozeny. Jedná se o společnost Nano Energies, která si ekologickou daň ke svým cenám přičítat nemusí, neboť se plně orientuje na dodávku elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
Ceníky elektřiny 2011: U některých dodavatelů nekompletní
Někteří dodavatelé (například Bicorn, Central Energy, Corasta, Elimon, Nano Energies, United Energy, RSP Energy) zveřejnili pouze ceníky za dodávku elektřiny, tedy ceny, které si mohou stanovovat sami. To je však pouze jedna část z konečné ceny elektřiny! Tzv. silová elektřina tvoří jen zhruba polovinu celkové ceny elektřiny. K tomu, abyste dostali celkovou cenu za elektřinu, kterou vám dodavatelé skutečně naúčtují na faktuře, musíte přičíst ještě regulované položky a vše sečíst dohromady.
TIP: Spočtěte si cenu plynu nebo elektřiny!
Při případné změně dodavatele elektřiny si kromě všech dalších regulovaných položek zejména spočítejte, kolik v celkové ceně elektřiny vydáte za její distribuci a zda budete opravdu platit lepší konečnou cenu za elektřinu. Pokud dodavatel nemá ceny za distribuci elektřiny uvedené v ceníku, využijte naši kalkulačku, abyste nemuseli tuto cenu dlouze hledat jinde. Na konkrétní ceníky všech dodavatelů elektřiny se můžete také podívat v katalogu dodavatelů, vždy v detailu jednotlivého dodavatele.
Modelové příklady: Výpočet celkové roční platby za elektřinu
1. Domácnost – byt, 2-3 osoby, distribuční území ČEZ, dodavatel elektřiny ČEZ, roční spotřeba elektřiny 2 500 kWh (= 2,5 MWh) ve VT, sazba elektřiny D02d, tarif elektřiny Comfort D-Standard, jistič do 3×25 A včetně.
Roční platba za elektřinu – D02d u ČEZ | ||
---|---|---|
Neregulovaná část (určuje obchodník s elektřinou)
Regulovaná část (určuje ERÚ)
Daně
Celkem bez DPH: 11 057,73 Kč/rok |
2. Domácnost – byt 2-3 osoby, distribuční území E.ON, dodavatel elektřiny E.ON, roční spotřeba elektřiny 833 kWh (= 0,833 MWh) ve VT a 13 333 kWh (= 13,333 MWh) v NT, sazba elektřiny D35d (akumulační vytápění a ohřev vody, NT je nastaven na 16 hodin denně), tarif elektřiny E.ON ElektřinaKombi, jistič do 3×25 A včetně.
Roční platba za elektřinu – D35d u E.ON | ||
---|---|---|
Neregulovaná část (určuje obchodník s elektřinou)
Regulovaná část (určuje ERÚ)
Daně
Celkem bez DPH: 31 769,62 Kč/rok |