Daň z elektřiny patří mezi takzvané ekologické daně, které jsou zakotvené v legislativě České republiky i Evropské unie. Cenu elektřiny spoluvytváří od roku 2008.
Kdo a komu odvádí daň z elektřiny?
Daň z elektřiny přijímá Celní správa. Odvádí ji dodavatel elektřiny, který na daňovém území prodal elektřinu konečnému spotřebiteli. Tento obchodník platí daň z elektřiny za všechny svoje zákazníky, takže spotřebitelé jenom zaplatí celkové vyúčtování a o nic dalšího se nemusejí starat.Jaká je sazba daně z elektřiny?
Sazba daně z elektřiny je pro všechny odběratele stejná a činí 28,30 Kč/MWh. Připočítat musíme ještě vyšší sazbu daně z přidané hodnoty – DPH, aktuálně 21 %, čímž se dostáváme na 34,24 Kč/MWh.
Osvobození od daně z elektřiny
Od daně z elektřiny je osvobozená elektřina, která je ekologicky šetrná, tedy pochází nejčastěji ze sluneční, větrné, geotermální energie, vody nebo biomasy. Dále také například elektřina vyrobená v dopravních prostředcích (pokud je tam i spotřebovaná) a elektřina vyrobená ze zdaněných výrobků, pokud jsou předmětem daně ze zemního plynu, pevných paliv nebo spotřební daně.
K osvobození od daně z elektřiny je nutné povolení Celní správy. Formality zařizuje pouze dodavatel, a to za všechny svoje zákazníky, kteří tím pádem nemusejí nic řešit. Odběratel „zeleného tarifu“ ve výsledku vidí, že daň z elektřiny chybí v ceníku a o příslušnou částku má nižší konečné vyúčtování.
Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit o radu – V návrhu novely energetického zákona je zrušení osvobození tzv. ekologicky šetrné elektřiny od daně z elektřiny – mám-li malou FVE dodávající do sítě, znamená to pro mne navýšení nákladů za odebranou elektřinu od dodavatele a zároveň ještě snížení výnosů z každé Mwh dodané do sítě o 34,24Kč/Mwh, chápu to správně ?
Dobrý den, máte pravdu, že v návrhu energetického zákona stojí: „Zrušení
osvobození ekologicky šetrné elektřiny je žádoucí, neboť se jedná o
odstranění nesystémové výjimky. Pro správu daně to především znamená
usnadnění činnosti z důvodu odstranění nutnosti kontrolovat oprávněnost
osvobození. Opatření napomůže eliminaci daňových úniků a zároveň má
potenciál navýšit inkaso daně z elektřiny. Zrušení osvobození je možné i
z hlediska práva EU, neboť se jedná o nepovinné osvobození poskytované
na základě čl. 15(1)(b) směrnice 2003/96/ES, kterou se mění struktura
rámcových předpisů o zdanění energetických produktů a elektřiny.“ https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=RACK9KTHAVJW
Na přesné důsledky se ale raději ještě zeptám mluvčího Ministerstva průmyslu a obchodu, abychom měli jistotu.
Ještě jednou dobrý den, pane Kracíku, je mi to líto, ale tiskové oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu ani na opakovanou e-mailovou otázku nereaguje. Ovšem podle všeho zatím novela energetického zákona nemá konečnou podobu a projde nějakými změnami – více třeba zde: http://www.solarninovinky.cz/?legislativa/2015010803/rozpoctovy-vybor-pripravuje-zmeny-v-novele-energetickeho-zakona Zřemě tedy ještě musíme se závěry počkat.