„Bylo by bláznovstvím očekávat tuto zimu obvyklý tranzit přes Ukrajinu,“ předpověděl začátkem loňského podzimu Václav Bartuška, český velvyslanec pro energetickou bezpečnost. Tehdy zároveň řekl, že nastalou situaci zvládneme. „Podle našeho základního scénáře tuto zimu žádný plyn přes Ukrajinu proudit nebude,“ upřesnil na podzim Bartuška.
Tuzemské zásobníky nemají dostatečnou kapacitu, aby vydržely celou topnou sezónu bez průběžného doplňování. Česká republika tradičně přijímala ruský plyn přes Ukrajinu a Slovensko, ale rozšíření rozvodné sítě otevřelo další cestu. Německo nám nyní předává norský a také ruský zemní plyn (přes Bělorusko a Polsko). Jak uplynulá zima nakonec probíhala?
Přes Ukrajinu dostáváme jenom zlomek celkové spotřeby
„V roce 2014 k nám ze Slovenska přiteklo necelých 0,5 miliardy kubíku plynu, zatímco od nás na Slovensko devatenáctkrát tolik: 9,5 miliardy m3. Z Německa zhruba 36 miliard m3. Tranzit Ukrajinou tedy vnímáme jako nejistý nejen my, ale především trh, tedy obchodníci s plynem,“ napsalo nám Ministerstvo zahraničí, které zaměstnává velvyslance pro energetickou bezpečnost.
„Můžeme potvrdit vyjádření pana Bartušky. Takzvaná severní cesta je dnes při přepravě zemního plynu pro RWE tou nejvýznamnější trasou a naprostá většina plynu pro naše zákazníky je dopravována právě přes Německo,“ uvedl Pavel Grochál, zástupce skupiny RWE. Ta zajišťuje skoro polovinu tuzemských dodávek.
„Český trh je v podstatě součástí německého trhu,“ komentuje rok 2014 Wolfgang Peters, ředitel dceřiné společnosti RWE Supply & Trading CZ.