Tradiční dodavatel zdražuje poměrně nenápadně. Nevydal aktualitu ani tiskovou zprávu, na svoje internetové stránky ovšem vyvěsil to nejdůležitější: nové ceníky. „Ceníky standardních produktů pro maloodběratele, do nichž se promítla níže uvedená změna, najdou zákazníci na našich internetových stránkách od 25. července 2014,“ napsal nám Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.
E.ON Energie s platností od 25. srpna 2014 zvedá cenu produktových řad Elektřina pro domácnosti a StandardPower pro podnikatele. Přesněji zdražuje paušální měsíční poplatek za odběrné místo (stálý měsíční plat), a to z 58 Kč na 70 Kč včetně DPH. Ročně to pro rodinný či firemní rozpočet znamená další zátěž 144 Kč.
Do kdy můžete odstoupit od smlouvy?
Podle energetického zákona můžete kvůli zdražení elektřiny nebo zemního plynu odstoupit od jakékoliv smlouvy, aniž byste čekali na konec výpovědní lhůty nebo platili pokutu.
Ovšem musíte dodržet lhůtu, která záleží na tom, zda vám dodavatel sdělil, nebo nesdělil cenový kotrmelec a vaše související práva osobně. Energetický regulační úřad (ERÚ) upřesňuje, že oznámení má být natolik „adresné a individuální“, aby „neuniklo pozornosti zákazníka a zákazník tak byl přímo informován o tom, že dodavatel elektřiny nebo plynu zvýší cenu“. Mezi taková sdělení lze počítat například doporučenou poštovní zásilku nebo e-mail, jehož doručení odesilateli potvrdíte. Nestačí obyčejný dopis, ani obyčejný e-mail, a už vůbec nestačí pouhá změna ceníku na veřejných internetových stránkách!
Kdy můžete odstoupit od smlouvy pro produktovou řadu Elektřina? |
1. možnost: E.ON vám zdražení SDĚLIL adresně a individuálně nejpozději 26. července 2014. V tom případě můžete odstoupit od smlouvy do 15. srpna 2014. |
2. možnost: E.ON vám zdražení NESDĚLIL adresně a individuálně nejpozději 26. července 2014. V tom případě můžete odstoupit od smlouvy od 25. srpna do 24. listopadu 2014. |
E.ON v cenovém srovnávači klesá
E.ON Energie dominuje na jihu Čech a Moravy, kde její sesterská společnost E.ON Distribuce spravuje distribuční soustavu elektřiny. Posuďte sami v naší kalkulačce, jaké má ceny po zvednutí stálých měsíčních platů! Například signatáři etického kodexu Fonergy, Carbounion Komodity a MND dodávají elektřinu levněji, ponechají vám možnost kdykoli odejít prostřednictvím smlouvy na dobu neurčitou a poskytují poměrně široký zákaznický servis.
Komentář společnosti E.ON Energie
„Společnost E.ON neměnila výši stálých platů v dodávce elektřiny již několik let, konkrétně od roku 2009. V období, kdy jsme stálé platy udržovali nezměněné, došlo k růstu některých fixních nákladů, které nedokážeme ze své pozice ovlivnit. S platností od 25. 8. 2014 proto dochází k navýšení stálého platu ze stávajících 48 Kč na 58 Kč (bez DPH) s tím, že cena za MWh dodané elektřiny se nijak nemění,“ uvedl Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.
Připomíná, že další tradiční dodavatelé elektřiny mají stálý měsíční plat nadále vyšší: ČEZ si na měsíčním paušálu účtuje 60 Kč, Pražská energetika 79 Kč bez DPH. „Z praktického hlediska bude mít změna výše stálého platu malý vliv na roční útratu u zákazníků, kteří elektřinu využívají k vytápění, případně žijí v domech či jiných větších objektech. O něco více se pak projeví u odběratelů s malou spotřebou, především u majitelů garáží,“ dodal Vácha.