Pardubický kraj patří do distribučních soustav společností ČEZ Distribuce (správce elektrického vedení) a RWE GasNet (správce plynovodů). Nejlevnější elektřinu a zemní plyn pro Pardubice, Chrudim, Svitavy, Českou Třebovou, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Moravskou Třebovou, Litomyšl, Lanškroun, Hlinsko a celý Pardubický kraj prodávají dodavatelé, které lehce naleznete v naší kalkulačce elektřiny a kalkulačce plynu.
Pardubický kraj má 515 985 obyvatel, 134 410 odběrných míst plynu a 129 816 vodovodních přípojek. Vodou z vodovodu je zásobováno 97,6 % populace, průměrná spotřeba domácností činí 77,1 litru na osobu denně.
Elektřina a zemní plyn
Pardubický kraj ročně vyrobí celkem 5 735 GWh elektřiny. Mezi producenty patří především tepelné elektrárny Chvaletice a Opatovice. Pardubický kraj zároveň spotřebuje 2 935 GWh elektřiny, z toho 703 GWh připadá na domácnosti. Průměrná domácí spotřeba činí 1,4 MWh elektřiny na osobu ročně.Pardubický kraj dále ročně spotřebuje 3 792 GWh plynu, z toho 1 371 GWh v domácnostech. Průměrné odběrné místo zemního plynu spotřebuje 28 MWh ročně.
Na podrobnosti ohledně elektřiny, plynu a obecně energií jsme se zeptali přímo Pardubického kraje.
Pardubický kraj odpovídá
Kdy a kde došlo k první elektrifikaci a plynofikaci na území Pardubického kraje?
Tato otázka nespadá do kompetence Pardubického kraje.
Od jaké společnosti nyní odebírá Pardubický kraj elektřinu a od jaké firmy odebírá zemní plyn (myšleno pro svoje instituce, eventuálně pro krajem vlastněné společnosti apod.)?
Organizace zřizované a zakládané Pardubickým krajem a Krajský úřad Pardubického kraje od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2014 odebírají elektrickou energii v hladině nízkého napětí u společnosti CENTROPOL ENERGY, a. s., a elektrickou energii v hladině vysokého napětí u společnosti EP ENERGY TRADING, a. s. Naším dodavatelem zemního plynu pro maloodběr (do 630 MWh) i velkoodběr (nad 630 MWh) je společnost Pragoplyn, a. s. (dceřiná firma Pražské plynárenské, pozn. CenyEnergie.cz).
Má Pardubický kraj zkušenosti s aukcemi energií, eventuálně jaké?
Od roku 2011 Pardubický kraj realizuje centrální nákup zemního plynu a silové elektrické energie prostřednictvím komoditní burzy. V letošním roce byl zahájen centrální nákup pro rok 2015 prostřednictvím Českomoravské komoditní burzy Kladno. Výhodou burzovního obchodování je elektronický systém umožňující dokonalou soutěž dodavatelů, kdy jsou efektivně v jeden okamžik osloveni všichni potenciální dodavatelé.
Na otázky odpověděla: Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů kanceláře hejtmana Pardubického kraje