Srovnání cen elektřiny 2025
- Porovnání dodavatelů na území celé ČR
- Garantujeme úsporu pro 95 % domácností
- Průměrně s námi ušetříte na elektřině 2 400 Kč
- Změna dodavatele je ZDARMA a vyřídíme ji za vás!
Cena elektřiny už není určena monopolem. Mezi tarify elektřiny si můžete vybrat a ušetřit nemalé peníze. Nebojte, poradíme vám, jak na to! Na těchto stránkách najdete:
- všechny informace o cenách elektřiny a ceníky
- nezávislé srovnání tarifů na trhu
- aktuální akce a ceny
- vše o procesu změny dodavatele elektřiny
Cena elektřiny: co ji tvoří?
Celková cena elektřiny obsahuje několik různých poplatků, které odvádíte za spotřebu (podle odebraného počtu kilowatthodin), ale také paušálně (za každý měsíc, podle velikosti jističe a zvoleného tarifu). Vaše peníze jsou přitom rozdělovány mezi několik subjektů, přičemž každý dostává přibližně třetinu souhrnné částky:
- dodavatel za prodanou energii (komoditu)
- distributor za správu sítě (drátů, elektroměrů apod.)
- stát za organizaci trhu, podporu obnovitelných zdrojů energie a další služby (především jde o DPH – daň z přidané hodnoty, které však podléhá také daň z elektřiny)
Tyto všechny poplatky hradíte prostřednictvím jednoho vyúčtování, a proto každoroční faktura za elektřinu obsahuje nejen základní shrnutí, ale také složitější tabulky a rozbory.
Jak změnit dodavatele elektřiny?
Dodavatele (respektive obchodníka), od něhož kupujete elektřinu, můžete svobodně a bezplatně vyměnit. Prakticky jde o pouhou formalitu, protože technickou infrastrukturu (dráty, elektroměr) spravuje jiná společnost – distributor. Změna dodavatele obvykle probíhá ve dvou krocích:
- ukončíte smlouvu se stávajícím obchodníkem a
- uzavřete smlouvu s novým obchodníkem.
Férovému dodavateli můžete dát plnou moc, aby všechno potřebné vyřídil za vás. Předtím však porovnejte ceny, ideálně také obchodní podmínky a zákaznický servis, abyste věděli, jestli změnou opravdu vyděláte. Potřebné žebříčky a analýzy najdete na našem portále.
Srovnání cen elektřiny 2024
Kteří dodavatelé jsou v tomto roce nejlevnější? Vypracovali jsme pro vás přehledná srovnání, kde zjistíte, jestli kupujete energii výhodně. Zjistili jsme například, že rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou činí 121 %, a roční náklady se tak mohou lišit o tisíce korun. Kde ušetříte? Dozvíte se v našem článku o porovnání cen dodavatelů elektřiny na českém trhu!
(více o srovnání dodavatelů elektřiny)
Sazba elektřiny
Dodavatelé prodávají energii prostřednictvím různých „produktů“, které se liší cenou a obchodními podmínkami. Přitom však musejí respektovat takzvané distribuční sazby, pojmenované pomocí čtyřmístných kódů. Víte například, co znamená „D02d“? Takhle se jmenuje nejčastější distribuční sazba, určená pro domácnosti, které elektřinou nevytápějí ani neohřívají vodu. V takovém případě platí za jednotku energie stále stejnou cenu.
Domácnosti, které elektřinou vytápějí nebo ohřívají vodu, mají vyhrazeny takzvané dvoutarifní sazby. V určité hodiny dostávají elektřinu za levnější cenu (v „nízkém tarifu“), jinak mají účtovanou dražší cenu (ve „vysokém tarifu“). Dvoutarifní sazby se liší především harmonogramem, podle kterého se během dne zlevňuje a zdražuje.
Tarify elektřiny: co je na výběr?
Pokud máte vyřešenou sazbu, můžete vybírat mezi různými tržními produkty, respektive konkrétními tarify (cenami). Dejte však pozor i na další smluvní podmínky! Dodavatelé lákají na různé slevy (zpravidla pokud se uvážete dlouhodobě), cenové garance (oproti dominantnímu konkurentovi) a fixace (na rok nebo více let), či naopak pohyblivou cenu (podle burzovního vývoje). Ideální obchod končí oboustrannou spokojeností, mějte však na paměti, že obchodník sleduje především svoje vlastní zájmy.
Chcete vědět více? Naše kalkulačka vám spočítá, se kterým produktem (tarifem) ušetříte.
Další články o cenách elektřiny, dodavatelích a jejich změnách najdete v sekci Magazín.