Tarif elektřiny je pojem nedílně spjatý s odběrem elektřiny, ať už domácností nebo firem. Obchodníci s elektřinou, od kterých si zákazník elektřinu kupuje, mají ve své nabídce určité množství tarifů. Z nich si zákazníci vybírají ten nevýhodnější.
Jednotarifové produkty
Podle čeho se jednotlivé tarify liší? Každý z nich je určen pro domácnost s jinou spotřebou energie. Tzv. jednotarifové produkty jsou určeny domácnostem, které využívají elektřinu pouze pro běžné svícení nebo provoz spotřebičů. V rámci jednotarifových produktů (jimž odpovídá sazba D01d nebo D02d) platí domácnost po celý den stejnou cenu za elektřinu.
Dvoutarifové produkty
Naopak pro domácnosti, které využívají elektrickou energii například k ohřevu teplé užitkové vody nebo elektřinou domácnost vytápí, jsou určeny tzv. dvoutarifové produkty. Jsou to produkty, u nichž se v průběhu dne střídá vysoký (VT) a nízký tarif (NT).
Ve vysokém tarifu je cena odebírané elektřiny vyšší, naopak v nízkém tarifu platí domácnosti za elektřinu méně. Délka nízkého tarifu je různá a záleží na typu (energetické náročnosti) používaného spotřebiče.
Tarify a jejich názvy u dodavatelů
Názvy tarifů se sice u jednotlivých dodavatelů liší, vesměs jsou si však produkty podobné. Tak například tarif Komfort aku 8 od PRE najdete u ČEZu pod označením Basic D-akumulace 8 či u RWE pod označením AKU 8. Číslo 8 v názvu tarifu naznačuje, že doba platnosti nízkého tarifu (levnější elektřiny) čítá 8 hodin denně.