Energie pod kontrolou: Vydělává „neziskovka“ na obcích?

Některá zastupitelstva uzavřela smlouvy se společností Energie pod kontrolou, což vyvolalo polemiku.


16. 6. 2015

Autor

Stovky vesnic a měst vítají svoje návštěvníky nápisem „ZÁKAZ PODOMNÍHO PRODEJE“, protože odmítají, aby nezvaní obchodní zástupci obcházeli byty a domy občanů. Obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou zvolila důvěryhodnější cestu. Kontaktuje přímo obecní zastupitelstva a nabízí svoje služby městům nebo vesnicím.

„Energie pod kontrolou je obecně prospěšná společnost. Vznikla z iniciativy starostů měst a obcí a je jimi řízena i dozorována. Posláním této neziskové společnosti je společný a efektivní postup v řešení energetiky,“ představuje se Energie pod kontrolou. Podle svých slov zprostředkovává nákup elektřiny a plynu nebo spravuje veřejné osvětlení stovkám obcí a jejich organizací. Nyní čelí podezření, že ve skutečnosti provozuje soukromý byznys.

Od koho kupuje elektřinu a zemní plyn pro svoje zákazníky Energie pod kontrolou, vlastněná soukromými obchodními společnostmi? Na odpověď marně čekáme dodnes.

Energie pod kontrolou údajně provozuje lukrativní byznys

Českou televizi zaujala zmiňovaná neziskovost a veřejná prospěšnost. „To zřejmě neplatí u firmy, jež si postavila na dodávkách energií a pouličního osvětlení velmi lukrativní byznys. Od měst a obcí získává bez výběrového řízení zakázky, které jdou do stovek milionů korun,“ píše veřejnoprávní médium. Analyzuje především výměnu starých pouličních lamp, kterou Energie pod kontrolou v uzavřených smlouvách formuluje velmi obecně.

Například zastupitelstvo městyse Černá Hora podobnou nabídku odmítlo. „Garantované snížení nákladů za dodávky energií je 5 %, není však žádná sankce v případě nesplnění tohoto závazku,“ zaznělo na zasedání zastupitelstva 28. 11. 2012. Tehdy ještě Energie pod kontrolou nesla jméno Best price energy. Na naše e-mailové dotazy nyní společnost bohužel nereagovala.

Energetický regulační úřad konstatoval, že EPK nezvyšuje cenu

Energie pod kontrolu (EPK) považuje tvrzení veřejnoprávního média za „neobjektivně podaná a záměrně zkreslující“. Odkazuje na kontrolu, při které Energetický regulační úřad zkoumal dodávky v roce 2012. „Náklady vynaložené na nákup elektřiny a zemního plynu byly dále konečnému spotřebiteli v rámci vlastních odběrných míst pouze rozúčtovány a nedocházelo k jejich navýšení,“ stojí v závěrečném protokolu. Ale kde vlastně EPK energie získává? Co když majetkově spřízněná EPK Trade s.r.o. nakoupí dodávky mnohem levněji, a sama zkasíruje zisk?

Adresát otázek nám neodpověděl, takže zkusme vystopovat alespoň jeho majitele. „Energie pod kontrolou vznikla v roce 2011 – plným vlastníkem je akciová společnost Westanne Trade. Její akcionáře ovšem není možné dohledat,“ píše Česká televize. Autor související reportáže nás během její přípravy kontaktoval. Upozornili jsme, že akcionáře lze dohledat podle dokumentů ve veřejném rejstříku; aktuálně jsou jimi zřejmě David Tejml a Pavel Létal, působící také přímo v EPK. Mezitím došlo k dalšímu přejmenování. Westanne Trade a.s. se nyní jmenuje EPK Zakladatel a.s.

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *