Rok 2014 bude v energetice výjimečný. Už takřka jisté je historické zlevnění elektřiny, zatímco v plynárenství zanikají 3 tradiční distribuční regiony a můžeme očekávat spíše cenovou stagnaci. Lehké zdražení zemního plynu je pravděpodobné pouze v jižních Čechách a také na jižní Moravě, která ztratí svoje výhodné postavení.
Dlouhodobé prognózy potvrdil Energetický regulační úřad (ERÚ), když zveřejnil ty poplatky za elektřinu a plyn, které hlídá stát. Zřejmě už o víkendu vydají svoje ceníky také soukromí dodavatelé (prodejci samotných energií), a výměr pro rok 2014 bude kompletní. Rozdíly mezi tuzemskými regiony jsou však zřejmé již nyní, ostatně podívejme se na konkrétní data, jež dnes ERÚ poskytl veřejnosti!
Zlevní elektřina i její přeprava
Pro průměrnou tuzemskou domácnost zlevní elektrický proud o 10,9 %. Pokud používáte elektřinu na svícení, vaření a provoz běžných spotřebičů (ledničky, myčky, pračky), znamená to v příštím roce úsporu kolem 1 200 Kč. Při vytápění například prostřednictvím přímotopů ušetříte přibližně 5 200 Kč.
Nejcitelněji klesnou příjmy distributorů (ČEZ, E.ON, PRE), kteří spravují elektrickou rozvodnou síť. Druhou nejvýraznější položku ve výsledném vyúčtování je samotná energie, jejíž tržní hodnota už dlouho padá na velkoobchodních burzách. „Klesající cena je způsobena zejména pokračujícím rozvojem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ uvádí ERÚ. Povinné poplatky na energii z vody, slunce, větru a biomasy zároveň domácnostem díky zákonné úpravě zlevní o 15 %. Část nákladů totiž převezme stát.Pozn.: Mapu zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ), přičemž vývoj ceny silové elektřiny je zatím jenom odhadem. Distribuční služby, neboli přepravu elektřiny prostřednictvím rozvodné sítě, zajišťuje distributor (ČEZ, E.ON, PRE). Regulované složky však zahrnují také poplatky za obnovitelné zdroje energie, stejně jako za provoz akciových společností ČEPS a OTE. Silovou elektřinu (samotnou elektrickou energii) naceňuje dodavatel – soukromá firma, kterou si můžete vybrat nejlépe prostřednictvím nezávislého cenového srovnávače.
Distribuce plynu zdraží na jihu republiky
Úřad tentokráte vynechal shrnující prognózu. „Předvídat vývoj ceny komodity, tedy samotného plynu, je díky velkému množství dodavatelů s odlišnými cenovými politikami velmi komplikované,“ uvádí ERÚ. „Pro rok 2014 předpokládáme spíše stagnaci nebo pouze mírné zlevnění,“ pokračuje úřad.
Konečné vyúčtování za zemní plyn závisí především na soukromém dodavateli, kterého si stejně jako v případě elektřiny můžete vybrat prostřednictvím nezávislé kalkulačky. Asi 19 % peněz platíme za distribuci, tedy za přepravu energie a údržbu plynovodů. S regionálními distributory (RWE, E.ON, Pražská plynárenská) ERÚ vyjednal zlevnění průměrně o 5,8 %, které pro celkové vyúčtování znamená jednoprocentní pokles. Při bližším pohledu na mapu České republiky ovšem uvidíme značné rozdíly.
Distribuce pro Jihočeský kraj je zdražena skoro o 13 %, což znamená nárůst celkové ceny zemního plynu o 2,5 %. Nově také vznikl makroregion, jenž pohltil bývalou Východočeskou plynárenskou, Severomoravskou plynárenskou a Jihomoravskou plynárenskou. Změnu pocítí především odběratelé na území posledně jmenované společnosti, která zahrnovala většinu Vysočiny a Zlínského kraje, celý Jihomoravský kraj a Prostějovsko.Zde dosud domácnosti platily za přepravu plynu nejméně z celé republiky. Ačkoli ERÚ na následující mapě ohlašuje zlevnění také pro jižní Moravu, ve skutečnosti zde distribuce zdraží asi o 9 %, což značí nárůst celkového vyúčtování o 1,7 %.
Pozn.: Mapa znázorňuje zlevnění, nebo zdražení regulovaných poplatků, které tvoří asi 19 % celkové ceny zemního plynu. Vyznačené regiony jsou pojmenované podle distributorů – správců rozvodné plynové sítě (E.ON, Pražská plynárenská a RWE, přičemž posledně jmenovaná společnost nově sloučila do jediného distribučního regionu také východní Čechy a celou Moravu). Mapu zveřejnil ERÚ, červeně jsme doplnili, jaký dopad bude mít změna regulovaných poplatků na celkové vyúčtování.