Otočíte vodovodním kohoutkem nebo pákovou baterií, a nic! Zaklepáte na souseda, který vám potvrdí, že je taky „na suchu“. Porucha centrálního potrubí, lidově řečeno havárie vody člověka naštve tím spíš, že její nepřetržitý přísun bereme jako samozřejmost. Litr pitné tekutiny stojí kolem 8 haléřů, což mnozí spotřebitelé považují za příliš. V obchodě můžeme koupit „balenou“, ale plastové lahve jsou ještě dražší a přepravně náročnější, než potrubní síť.
Kdy skončí plánovaná výluka, nebo překvapivá havárie vody? V následujícím přehledu shrneme internetové stránky, telefonní čísla, e-maily a adresy vodárenských společností, kde bychom měli dostat odpovědi. Kontakty seřadíme abecedně podle regionů, které jsou rozhodující. Na rozdíl od lehce změnitelných dodavatelů elektřiny a zemního plynu, poskytovatelé „kohoutkové vody“ mívají regionální monopol.
Kam se obrátit v případě havárie vody?
Kvalitní zdroje jsou poměrně vzácné a potrubní sítě natolik nákladné, že nelze „liberalizovat“ vodovodní trh. Buďto máme vlastní studnu, anebo musíme poslušně platit pravidelná vyúčtování. Havárie vody je nahrazena finanční kompenzací jenom někdy. Měsíc nemusejí platit vodné a stočné například obyvatelé Prahy 6, kteří koncem letošního května dostávali tekutinu infikovanou viry a bakteriemi.
Hodnota životadárné tekutiny průběžně roste. Vláda rozhodla, že od 1. července 2015 stoupne cena minerální vody z přírodních zdrojů na dvojnásobek, na 6 Kč za krychlový metr (kubík, m3), což může zdražit „balenou“ neboli obsah PET lahví. Ještě závažněji znějí některé klimatické předpovědi a politické návrhy. V budoucnosti, v obdobích extrémního sucha může „kohoutková“ zdražit desetinásobně, oproti současnému průměru 81 Kč/m3!
Doufejme, že skutečný vývoj bude příznivější a díky rozumným investicím nenastanou ani další havárie vody.
* Zkrátili jsme jména následujících společností: Orlická vodohospodářská společnost Česká Třebová, s.r.o.; Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, s.r.o.; Šumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s. Do tabulky pro případ havárie vody nezahrnujeme aglomerace s méně než 10 000 obyvateli, které mají vlastní vodárenskou infrastrukturu.