Jak chce stát zabránit zdražení elektřiny?

O slunečních elektrárnách se mluví především v souvislosti se zdražením elektřiny v roce 2011. Vláda chystá opatření, která by měla skokovému zdražení proudu zabránit. O co jde?


3. 11. 2010

Autor

Cena elektřiny se skloňuje ve všech pádech a domácnosti s napětím očekávají, o kolik proud od ledna zdraží. Poslední čísla a sliby vlády hovoří o zdražení elektřiny o 5,5 %. To je podstatně méně, než se čekalo (odhady ČEZ hovořily o 18% zdražení, ERÚ předpokládal zdražení proudu o 12,7 %). Investoři do fotovoltaických elektráren zase očekávají ohlášení výkupních cen elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, které úzce souvisejí se zdražením elektřiny. Podívejme se proto podrobněji na situaci kolem solárních elektráren a výkupních cen elektřiny v roce 2011.

Výkupní ceny elektřiny klesnou a zisk z fotovoltaiky bude zdaněn.

Na úvod neuškodí krátký exkurz do historie výkupních cen a obnovitelných zdrojů. Česká republika se v oblasti výroby elektřiny z čistých zdrojů řídí směrnicemi EU (aktuálním cílem EU je vyrábět v roce 2020 20 % elektřiny z alternativních zdrojů) a výkupní ceny jsou jedním z „nástrojů“, jak zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Stát je povinen zelenou elektřinu od výrobců přednostně vykupovat a každý z nás, kdo odebírá proud, na obnovitelné zdroje přispívá (tento rok činí příspěvek něco přes 16 haléřů za každou odebranou kilowatthodinu). Výši výkupních cen stanovuje každoročně Energetický regulační úřad, který při tom vychází ze zákona č. 180/2005 Sb.

Snížení výkupní ceny o více než 5 %

Tento zákon původně říkal, že výkupní ceny elektřiny nesmějí meziročně klesnout o více než 5 %, proto nebylo možné včas zareagovat na pokles cen solárních panelů a tak pružně reagovat na vývoj na fotovoltaickém trhu. Fotovoltaické technologie ovšem zlevnily (až o 40 %) a investice do solárních elektráren se stala velmi výhodnou – doba návratnosti se výrazně zkrátila a sluneční elektrárny zažily v ČR opravdový boom.

Zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů byl proto novelizován na jaře tohoto roku. Novela zákona, kterou uvítali odborníci, fotovoltaické firmy i ekologové, umožní Energetickému regulačnímu úřadu snížit výkupní ceny elektřiny o více než 5 % za předpokladu, že návratnost investice bude kratší než 11 let. Tuto podmínku fotovoltaické elektrárny splňují. Dobu návratnosti investice do fotovoltaiky může ovlivnit i připravovaná srážková daň, která ji ze současných 11 let může prodloužit na cca 15 let.

Jak chce stát zabránit zdražení elektřiny?
  • Srážková daň pro fotovoltaické elektrárny.
  • Využití výnosů z prodeje emisních povolenek.
  • Snížení instalované kapacity solárních elektráren.
  • Nárůst poplatku za vynětí půdy pro výstavbu slunečních elektráren ze zemědělského fondu.
  • Konec podpory velkým solárním instalacím.
  • Konec šestiletých daňových prázdnin.
  • Dotace pro distributory na výkup zelené elektřiny.

Zdanění solárních elektráren

Srážková daň na solární elektrárny ve výši 26 % má být dalším krokem, který zamezí skokovému zdražení elektřiny. Zdaněn by měl být zisk velkých solárních elektráren (výkon nad 30 kW) uvedených do provozu v roce 2009 a 2010. Daň by měli vybírat distributoři, kteří by peníze odváděli do státního rozpočtu a svým zákazníkům by za elektřinu účtovali méně. Stát by jim pak vybrané peníze posílal zpět jako kompenzaci. Zdanění solárních elektráren by podle odhadů mělo státu vynést asi 4,2 miliardy korun.

Podíl jednotlivých složek ceny za dodávku elektřiny domácnostem v roce 2010. Zdroj: ERU

Ke snížení ceny elektřiny pro koncové spotřebitele mají přispět i peníze získané z prodeje emisních povolenek (cca 4,8 miliardy korun). Krom toho vláda plánuje poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu (to by mělo státu vydělat 1,7 miliardy korun).

Dotace na výkup elektřiny pro distributory

Vláda v současné době také jedná o tom, že by distributoři, kteří vykupují zelenou elektřinu od výrobců, mohli stát požádat o dotaci na její výkup. Tento krok by měl také přispět k tomu, že elektřina nezdraží o tolik, jak se čekalo.

Podíl jednotlivých složek ceny za dodávku elektřiny pro domácnosti v roce 2011 (v případě instalovaného výkonu solárních elektráren 1 600 MW v roce 2010). Zdroj: ERU

Diskutuje se rovněž o tom, zda je příspěvek na obnovitelné zdroje od koncových spotřebitelů požadován oprávněně. S touto myšlenkou poprvé přišel Informační institut, který upozornil na to, že zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie distributorům sice nařizuje, že musí čistou elektřinu vykupovat, ale už neurčuje, kdo má tyto náklady hradit. ERU stanovil, že na zelenou elektřinu budou přispívat zákaznici (podobně je to i v jiných státech EU).

Podpora pouze pro malé solární elektrárny?

Dalším krokem, který je reakci na boom solárních elektráren, je omezení podpory pouze na instalace na střechách a budovách. Velké sluneční elektrárny na polích by o dotace v podobě výkupních cen měly přijít. Počítá s tím další novelizace zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ta by měla podle všeho nabýt účinnosti k 1. lednu 2011.

Fotovoltaické elektrárny, které se podaří zprovoznit ještě letos a do roka se stihnou připojit do rozvodné sítě, se ovšem obávat nemusí – jich se toto opatření nedotkne a budou mít nadále právo na dotace. Podle ministra průmyslu a obchodu, Martina Kocourka, by se díky tomuto kroku na dotacích mělo ušetřit asi 7,8 miliard korun (to jsou peníze, které by jinak zaplatil každý, kdo odebírá elektřinu).

Stát také přestane podporovat tzv. zelené bonusy, které vyplácel výrobcům, jež elektřinu nedodávali do sítě, ale sami ji spotřebovávali (tzv. ostrovní systémy).

O kolik výkupní ceny elektřiny klesnou?

Podle odhadů ERÚ budou výkupní ceny elektřiny pro solární elektrárny uvedené do provozu po 1. lednu 2010 následující:

  • Instalovaný výkon do 30 kWp (včetně) – 7,5 Kč za kWh
  • Instalovaný výkon 30 kWp – 100 kWp – 5,9 Kč za kWh
  • Instalovaný výkon nad 100 kWp – 5,5 Kč za kWh

Jedná se ovšem stále o odhady a výkupní ceny elektřiny budou ještě upřesněny. Již nyní je ale zřejmé, že výkupní ceny oproti roku 2010 klesnou cca o polovinu. Novinkou je také to, že výkupní ceny budou stanovovány podle velikosti solární elektrárny.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *