Jak doma šetřit teplem?

Venku je zima a radiátory běží na plné obrátky. Vytápění domu je energeticky náročné, což na konci topné sezóny dobře vidíme na účtech za energie. Jak náklady na teplo snížit? Stačí dodržovat několik jednoduchých a finančně nenáročných pravidel.


12. 11. 2010

Autor

Zima je neodmyslitelně spjatá s teplotami pod bodem mrazu a neustálým vytápěním našich domovů. Z některých komínů vychází dým, jinde se topí plynem nebo elektřinou. Každý zdroj tepla má své výhody i nevýhody. Jisté je jedno – za teplo musíme zaplatit. Kolik peněz nás bude vytápění stát, nezáleží pouze na tom, čím topíme, ale také na tepelných ztrátách našeho domu nebo bytu. Pokud na zateplení svého domu nemáte peníze, ale přesto byste rádi snížili svůj účet za vytápění, zkuste několik jednoduchých a osvědčených tipů.

„Snižte teplotu v místnostech o 1°C – ušetříte až 2 100 korun za rok.“

Oblíbenými zdroji tepla jsou v českých domácnostech dřevo, uhlí nebo zemní plyn, kterým je v současnosti zásobováno na 2,28 miliónu zákazníku a každoročně toto číslo stoupá o několik desítek tisíc. Průměrná domácnost, která používá plyn na vytápění a ohřev vody ročně zaplatí 30 000 – 35 000 korun.

Tipy, jak šetřit teplo

Dodržujte optimální teplotu v bytě

  • Stačí opravdu málo – pokud například snížíte teplotu v pokoji o 1°C, můžete ušetřit až 2 100 korun za rok. Doporučená teplota v dětském pokoji a ložnici je 20 – 21°C, v obývacím pokoji 20 – 22°C a v koupelně mezi 22- 24°C. Pokud máte v domě nebo bytě pokoje, které trvale neobýváte, spíše je temperujte, tedy postupně vyhřívejte.
  • Teplota pokoje z velké míry ovlivňuje také elektrické spotřebiče. Například při zvýšení teploty z 20°C na 21°C vzroste výkon ledničky o 6 %, což znamená, že si připlatíte také za elektřinu. Lednička nebo mrazák zvyšují svůj výkon, pokud jsou v bezprostřední blízkosti sporáku nebo topného tělesa.

Utěsněte okna a větrejte krátce, ale intenzivně

  • Teplo uspoří také správně utěsněná okna a dveře. Pokud si v současné době nemůžete dovolit vyměnit stará okna za úsporná, nezoufejte. I u starších typů dveří a oken lze správnou izolací zamezit úniku tepla až o 50 %. Snížit tepelné ztráty můžete instalací okenních reflexních fóliích, které jsou k dostání v každé prodejně pro domácí kutily za přibližně 700 korun. Velkou roli v boji proti úniku tepla hrají také vnější rolety, žaluzie a markýzy, které izolují prostory, kterými teplo uniká.
  • V každé domácnosti se musí alespoň jednou denně větrat. Jaké větrání je ale to správné? Odborníci radí: ,,Větrejte krátce, ale intenzivně.“ Při takovém větrání se vzduch v místnosti ochladí, ale stěny si zachovají optimální teplotu. Při pomalém větrání dochází k opačnému efektu – stěny vychladnou a následně je na opětovné vyhřátí potřeba většího množství tepla.
  • Radiátory by neměly být blokovány nábytkem ani jinými předměty. Závěs nebo záclona může sloužit jako dobrá izolace, ale pouze v případě, že nezakrývá radiátor. Nábytek, dekorační předměty ale také prach můžou zvýšit spotřebu energie až o 10 % ročně. Proto je potřeba v pravidelných intervalech topné těleso zbavovat prachu. Nábytek, který může být překážkou v šíření tepla, přesuňte na jiné místo. Radiátor by samozřejmě neměl v žádném případě sloužit jako sušič prádla.

Drobné úpravy kotle, radiátoru a oken

  • Myslete na pravidelnou péči a kontrolu kotle i radiátorů. Odborníci doporučují alespoň jednou do roka seřídit a zkontrolovat plynové spotřebiče. Správný chod plynového tělesa může ušetřit až 200 korun ročně. Pokud nemáte dobře izolované stěny, vyzkoušejte hliníkové fólie, které jsou k dostání ve všech obchodech s domácími potřebami za přibližně 50 korun. Tyto fólie utěsní prostor mezi zdmi a radiátory a hliníkový povrch odráží teplo zpět do místnosti.
  • V případě, že máte plastová okna starší více jak 15 let, drobná investice se vám rozhodně vyplatí. Vložte peníze do výměny zasklení. Instalace dvojskla s vysokou tepelnou izolací trvá pouhých 30 minut a má hned několik výhod. Krom úspory energie přináší také ochranu proti UV záření a snižuje hladinu zvuku. Pokud vaše okna mají celoobvodové kování, instalace elektronického hlídání polohy kliky reguluje průtok topné vody vaším topením. Při otevření okna se tak topení úplně zastaví.
  • Velkým pomocníkem při úspoře financí je také venkovní či pokojový termostat. Venkovní regulace reaguje na měnící se teplotu a v závislosti na ní ovlivňuje pokojovou teplotu. Přes pokojový termostat nastavíte teplotu podle vašich potřeb. To znamená, že pokud je váš byt v pravidelnou denní dobu prázdný, termostat sníží teplotu v pokoji na nižší hodnotu.

Investovat do zateplení i výměny oken můžete i prostřednictvím dotací Nová zelená úsporám.

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *