Kalkulačka pro výpočet spotřeby elektřiny dle EU a ČEZ

Žárovky a další jednoduché spotřebiče mají konstantní příkon, který vynásobíme dobou jejich provozu, a vyjde množství odebrané energie. Většinu domácích přístrojů však průběžně „zesilujeme“, „ztlumujeme“ a různě programujeme. Tomu odpovídá komplikovaný výpočet spotřeby elektřiny, jehož výsledek najdeme na energetických štítcích. Pomůže také následující kalkulačka.


24. 11. 2020

Autor

Moderní přístroje obstarávají práci, která ještě před několika málo generacemi zdržovala a vysilovala lidi. Lednice chrání potraviny před rychlou zkázou, pračka pere špinavé prádlo, vysavač čistí koberce… Tyto a další domácí vymoženosti dneska bereme jako samozřejmost, takže přemýšlíme spíše o jejich pořizovací a provozní ceně, než o jejich užitku. Neříkáme jim „služebníci“ ani „pomocníci“, nýbrž spotřebiče nebo „žrouti“ elektrické energie.

Ovšem zatímco stoupá lidské pohodlí, jsme stále závislejší na technologiích, kterým stoprocentně rozumí pouze jejich výrobci, servisní technici a absolventi specializovaných škol. Odbornou disciplínou se stává také výpočet spotřeby elektřiny.

Příkon x čas = množství odebrané energie

Tradiční žárovky jsou ještě docela jednoduché. Mají konstantní příkon, uváděný ve wattech (W). Tuto hodnotu vynásobíme počtem hodin, kdy umělé světlo svítilo – a vyjde množství odebrané energie ve watthodinách (Wh). Například pokud máme na žárovce uvedených 40 W a svítí celý den (24 hod.), spotřebuje 960 Wh (40 W x 24 h.), neboli 0,960 kilowatthodin (kWh).

Jenomže někteří lidé doma používají „chytré osvětlení“, které není binární (pouze zapnuté, nebo vypnuté), nýbrž variabilní. Kdykoli mohou změnit jeho intenzitu. Například večer, když doučují svoje děti a potřebují povzbudit svoje smysly, „zesílí“ světlo. Následně, zatímco se chystají do postele, zvolí tlumenější osvětlení. Přitom pochopitelně stoupá, nebo klesá příkon daného spotřebiče. Předchozí jednoduchý vzoreček, založený na dvou faktorech (činitelích), tedy nestačí.

„Chytrému osvětlení“ můžeme nastavit různou „barevnou teplotu“ a intenzitu, například přes mobilní telefon.

Volitelné „programy“ mají také moderní pračky, myčky nebo vysavače.

Chytré osvětlení, výpočet spotřeby elektřiny

Výpočet spotřeby elektřiny pomocí koeficientu náročnosti

Variabilní osvětlení není výjimkou, spíše vhodě zapadá do současné evropské domácnosti. Podle aktuální potřeby nastavujeme (programujeme) také pračku (teplotu použité vody), vysavač (sací výkon), televizor a rádio (hlasitost) atd. Specifickou kategorii představuje typická lednička, která odebírá elektrickou energii, když její provozní cyklus dojde ke kompresoru.

Výpočet spotřeby elektřiny tedy musíme upřesnit. Teoreticky můžeme používat aktuální „koeficient náročnosti“, v intervalu 0 až 1. Například chytré osvětlení, které má maximální příkon 20 W, při poloviční intenzitě klesá zhruba na 10 W (20 W x 0,5) a odpojené na 0 W (20 W x 0). Takže pokud každou hodinu postupně střídáme všechny tyto režimy, během jednoho dne spotřebujeme 240 Wh (20 W x 8 hodin + 10 W x 8 hodin + 0 W x 8 hodin), neboli 0,240 kWh.

„Spotřeba moderních, chytrých domácích spotřebičů závisí na řadě proměnných,“ vysvětluje Stanislav Kratochvil, který trénuje instalatéry, topenáře a stavaře ve školicím centru Bosch.

Rozhoduje například venkovní teplota kolem chladničky, náplň a prací výkon automatické pračky nebo maximální příkony v různých režimech (stand-by, odložený start apod.).

V EU jsou nové spotřebiče označeny energetickými štítky, kde najdeme především „třídu“ (od úsporných „áček“, přes náročnější „béčka“, „céčka“ atd.) a standardní spotřebu elektrické energie (v kWh). Na obrázku je škála, která má platit od března 2021.

„Vychází se ze standardního ročního provozu. Nicméně neustále se zpřesňuje, co jsou typické podmínky a jak měřit,“ dodává Stanislav Kratochvil.

(O komentáře jsme požádali také společnosti Miele a Samsung, jež vyrábějí spotřebiče podobně jako Bosch, avšak jejich odpovědi nepřišly.)

Energetické třídy, kalkulačka spotřeby elektřiny

Oficiální energetické štítky

Předchozí příklad byl teoretický. V praxi jsou provozní režimy pestřejší a časové úseky, kdy měníme příkon svých spotřebičů, nepravidelné. Variabilní jsou pračky (praní různých materiálů, máchání, odstřeďování…), vysavače (povrchové a hloubkové čištění, šamponování, parní čištění…), televizory (3D, lepší plynulost obrazu, online aplikace…) atd.

V Evropské unii proto nové spotřebiče musejí mít „energetický štítek“, kde bývá uvedena také spotřeba v nějakém modelovém příkladu (například pro ledničku v kWh/rok, pro pračku v kWh/cyklus, pro svítidla v kWh/1 000 prosvícených hodin). Díky tomu můžeme lépe srovnávat různé konkurenční výrobky a také předvídat svoje domácí provozní výdaje.

Kalkulačka spotřeby elektřiny

Největší tuzemská distribuční společnost, ČEZ Distribuce a.s. vyčíslila typické příkony domácích elektrospotřebičů, vizte níže. Hodnoty v následující kalkulačce nicméně můžete libovolně změnit: Přepište názvy spotřebičů, jejich příkon a provozní časy, nebo vyplňte rovnou jejich roční spotřebu, podle energetického štítku. Na závěr vyjde celková spotřeba elektrické energie.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *