Rakousko-uherská monarchie se rozpadla před více než stoletím, ale v některých ekonomických oborech opět rozeznáváme její původní půdorys a vlivová centra. Ve finančnictví získala významné postavení vídeňská Erste Group Bank, která má dceřinky od České spořitelny po bosenskou Sparkasse. V energetice mezitím expandují maďarské společnosti: MOL prodává naftu a benzín, MVM Group dodává elektřinu a plyn. V těchto případech jde nejenom o volný ekonomický trh, ale také o politiku.
Investoři z Budapešti
Maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě říká, že klíčové sektory – jako právě energetika – mají být domácím majetkem. A tuto teorii zároveň prakticky realizuje. Maďarský stát postupně koupil klíčové majetkové podíly od ruských a německých investorů, takže má hlavní slovo ve společnosti MOL a prostřednictvím MVM Group dominuje tamnímu elektrárenství i plynárenství. Původně se sice spekulovalo, že tyto podniky budou fungoval neziskově, tak aby místnímu obyvatelstvu zajistily nejnižší ceny. Maďarský stát však nyní naopak vystupuje jako subjekt, který prostřednictvím svých společností expanduje do zahraničí.
Na řadu přišla „česká“ innogy
„V Maďarsku dosahujeme hraniční velikosti, proto usilujeme o přítomnost v širším regionu,“ řekl György Kóbor, CEO skupiny MVM, pro agenturu Bloomberg. Plánuje investice do obnovitelných zdrojů, do infrastruktury mezi Jaderským a Černým mořem, ale také v tuzemsku.
MVM od německé společnosti E.ON kupuje všechny podniky, které v České republice fungují pod značkou innogy. Maďaři tedy zřejmě ovládnou největšího tuzemského dodavatele zemního plynu. Smlouva už byla podepsána, transakci ještě posoudí Evropská komise. E.ON v České republice opouští značku innogy, aby tady neměl příliš dominantní postavení.
„Věříme, že tato transakce zvýší konkurenci na českém energetickém trhu,“ uvedl György Kóbor. Stávající klienti společnosti innogy Energie s.r.o. však (prozatím) tuto změnu nepocítí. „Pro zákazníky se nic nemění, smlouvy a ceny zůstávají v platnosti,“ shrnul tiskový mluvčí Martin Chalupský.
MVM Group založila společný podnik s ruským Rosatomem
Maďarská expanze možná vypadá jako úspěšný a inspirativní příběh, prozkoumejme však tamní vnitrostátní situaci. Bezmála desetimilionová země ročně vyrobí kolem 32 terawatthodin (TWh) elektrické energie, skoro polovinu v jaderné elektrárně Paks. Maďarsko však za stejnou dobu spotřebuje 41 TWh elektřiny, takže v tomto ohledu není soběstačné a musí strategickou energetickou komoditu importovat odjinud.
(Pro srovnání: Podobně veliká Česká republika vyrobí 87 TWh, přibližně třetinu z jádra, a spotřebuje 74 TWh.)
Maďarský stát plánuje, že elektrárnu Paks rozšíří, ale sám zřejmě tento úkol nezvládne. Na projekt chce přijmout půjčku od Ruska a prostřednictvím MVM Group spolupracuje s ruskou státní společností Rosatom. Založily společný podnik European Power Services Ltd, který má podnikat právě v jaderné energetice.