Noční proud byl ještě donedávna českými domácnostmi hojně využívaná. Během nočních hodin mohli zákazníci odebírat elektřinu za nižší cenu než ve dne. Tomuto tzv. nízkému tarifu se začalo říkat noční proud a pouštění spotřebičů v této době bylo tedy pro spotřebitele ekonomicky výhodnější než platit za energii spotřebovávanou během dne.
Noční proud už neexistuje
Noční proud v současné době již neexistuje. Pokud chcete využívat několik hodin denně levnější elektřinu, můžete si u svého dodavatele zkusit sjednat tzv. dvoutarifní sazbu. V jejím rámci je vám pak domů dodávána po část dne levnější elektřina (nízký tarif) a po část dne naopak odebíráte proud za vyšší cenu (vysoký tarif). Dvoutarifní sazbu ale nezíská každý! Abyste na ni dosáhli, musíte splnit konkrétní podmínky (například zapojení příslušných spotřebičů atd.).
Nízký tarif a doba jeho platnosti
Nízký tarif zdaleka neplatí jenom během noci (proto je používání starého termínu noční proud značně zavádějící). Ke změně platnosti nízkého tarifu došlo především kvůli tomu, že pevně stanovená doba odběru levnější elektřiny již nevyhovovala zatížení sítě, a tak byl nízký tarif v každém z regionů rozdělen do různých úseků, které jsou řízeny centrálně pomocí Hromadného dálkového ovládání (HDO).
Podmínky pro získání nízkého tarifu
Sazby, u nichž se střídá doba platnosti vysokého a nízkého tarifu (tedy „noční proud“), u nás využívá pouze asi třetina domácností. Aby těchto tarifů mohl zákazník využívat, musí totiž splnit nejdříve několik podmínek. Je to např. instalace přímotopu, akumulačního spotřebiče pro vytápění či ohřev vody anebo instalace tepelného čerpadla.
doba NT
Uvest dobu NT
Doba NT se liší dle příslušné distribuční sazby a distribuční oblasti. ORIENTAČNÍ dobu trvání NT naleznete na webu svého DISTRIBUTORA. Dle vyhlášky ERÚ lze tuto dobu také domluvit s distributorem individuálně.
Podmínky jednotlivých distribučnách sazeb jsou uvedeny v cenovém rozhornutí 6/2012 ERÚ (k nalezení na http://www.eru.cz)