Noční proud: Platnost nízkého tarifu podle HDO

Noční proud dříve býval automaticky levnější, ale dneska funguje chytřejší systém. Platnost nízkého tarifu se nastavuje přes „hromadné dálkové ovládání“ (HDO).


7. 4. 2021

Autor

Večerní červánky předznamenávají chvíli, kdy vypneme sporáky, počítače a lampy, abychom zalehli a prospali se. Ovšem centrální distribuční soustava (elektrické vedení) nadále vyžaduje určitý, pokud možno plynulý odbyt. Neočekávané skokové výkyvy – poklesy, nebo naopak nárůsty celkové spotřeby – mohou způsobit, že přestane fungovat a nastane „blackout“ (plošný výpadek).

Energetici proto v minulém století zavedli takzvaný noční proud. Od 22. hodiny večerní do 6. hodiny ranní plošně zlevňovali elektřinu, aby spotřebitelé zapnuli bojlery, akumulační kamna a přímotopy. Domácnosti a firmy zvýhodněnou cenu samozřejmě využívaly, takže energetikům zajišťovaly stabilní celodenní a celonoční odbyt. V distribuční soustavě nezůstávaly přílišné přebytky, tudíž nehrozilo její přepětí a přetížení.

Noční proud býval automaticky zvýhodněný, ale dneska funguje sofistikovanější systém.

Když rozvodná elektrická síť potřebuje zvýšit spotřebu, distributor zapne takzvaný nízký tarif. Domácnosti potom mohou odebírat levnější elektřinu, pokud touto energetickou komoditou vytápějí nebo ohřívají vodu. Na speciální slevu stačí také elektromobil a víkendová chata.

Cyklista svítí, noční proud, nízký tarif

Noční proud se změnil na nízký tarif

Zatímco lidé odpočívali v zatemněných tichých ložnicích, elektrické spotřebiče ohřívaly vodu nebo topily. Levný noční proud byl dostatečnou motivací, aby poptávka prudce neklesla, ale zároveň mohl způsobit opačný extrém. Kdybychom najednou zapnuli všechny elektrospotřebiče, spotřeba dramaticky stoupne a v rozvodné síti vznikne podpětí. Výsledkem může být – ano, obávaný blackout.

Dneska naštěstí funguje chytřejší a flexibilnější systém. Cenová pásma nejsou striktně rozdělena na den a noc. Distributor (správce elektrického vedení) průběžně zlevňuje a zdražuje svoje služby podle toho, jestli aktuálně potřebuje povzbudit, nebo snížit spotřebu. Takže elektřina může, ale nemusí být levnější v noci. Proto už cenová pásma nedělíme na denní a noční proud, nýbrž na dražší vysoký a výhodnější nízký tarif.

Odběratelé jsou rozděleni do distribučních sazeb, na kterých záleží minimální délka (platnost) nízkého tarifu.

Většina tuzemských domácností žádnou distribuční slevu nedostává a za přepravu elektrické energie platí stabilně přes 1 875 Kč/MWh, včetně daně z přidané hodnoty.

Zatímco například majitelé tepelných čerpadel mají denně právo na minimálně 20 hodin nízkého tarifu, kdy jim uvedená cena klesá pod 174 Kč/MWh, včetně DPH!

Platnost nízkého tarifu podle spotřebičů a týdenních cyklů

Distribuční slevy jsou efektivně načasované, a navíc zacílené na konkrétní odběrná místa. Čím větší máte elektrický spotřebič, tím déle – minimálně několik hodin denně – můžete odebírat elektřinu v nízkém tarifu:

  • 22 h. (staré tepelné čerpadlo – distribuční sazba D56d)
  • 20 h. (starý přímotop – D45d, nový přímotop nebo tepelné čerpadlo – D57d)
  • 16 h. (přímotop a akumulační kamna – D35d)
  • 8 h. (bojler – D25d, akumulační kamna – D26d, elektromobil – D27d)
  • eventuálně od páteční 12. do nedělní 22. hodiny (vhodné například na víkendové chatě – D61d).

Většina tuzemských rodin elektřinou netopí ani neohřívá vodu a nevlastní elektromobil, takže bohužel doma nemá nárok na smysluplný nízký tarif. Všichni však mohou ušetřit výběrem vhodného jističe, distribuční sazby a dodavatele, který prodává samotnou elektrickou energii. Takže nakonec záleží na vás, kolik zaplatíte za denní a noční proud: Jestli dohromady průměrných 5,8 Kč/kWh, nebo třeba jenom 5,4 Kč/kWh.

Hromadné dálkové ovládání (HDO)

Začátek a konec (platnost) nízkého tarifu záleží na distribuční sazbě, ale také na regionu a konkrétním odběrném místě. Distributor přepíná cenové hladiny individuálně, aby přesně reguloval spotřebu v každé svěřené lokalitě. Přitom používá takzvané hromadné dálkové ovládání (HDO), kterým zároveň blokuje nejnáročnější domácí elektrospotřebiče (tepelná čerpadla, přímotopy, akumulační kamna, bojlery), aby nemohly vytápět a ohřívat vodu v dražším vysokém tarifu.

Platnost nízkého tarifu najdeme na webu, případně v mobilní aplikaci svého distributora:

  • ČEZ Distribuce na většině tuzemského území
  • EG.D (patří do skupiny E.ON) v krajích Jihočeském, Vysočina (bez Havlíčkobrodska), Jihomoravském, Zlínském (bez Vsetínska) a navíc na Prostějovsku.
  • PREdistribuce v Praze

Distribuční soustava (území, regiony) elektřiny, noční proud

Do webového formuláře nebo mobilní aplikace vyplňte svoje zákaznické údaje, případně kód, který bývá uvedený na přijímači HDO, vedle elektroměru. Nové harmonogramy nízkého tarifu lze dále odebírat e-mailem. Na dostupné možnosti odkazujeme níže.

Nízký tarif ČEZ Distribuce (většina ČR)

web, zákaznický účet

Nízký tarif EG.D, dřív E.ON Distribuce (jih)

web, mobilní aplikace pro operační systémy Android a Apple

Nízký tarif PREdistribuce (Praha)

web

Elektřina zdraží, zafixujte si slevu!
Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *