Jako jedna z prvních oznámila svůj záměr změnit ceny plynu od 1. června společnost RWE. U tohoto dodavatele bylo doposud zvykem, že nové ceníky plynu vydával vždy k začátku nového čtvrtletí (tedy od 1. ledna, od 1. dubna, od 1. července a od 1. října). Není to v rozporu s fungováním trhu s plynem?
Od 1. června zvedne RWE ceny plynu o 9,5 % a E.ON o 7 %.
Dodavatelé mohou kdykoliv změnit neregulovanou složku ceny plynu
Stát otevřel trh s plynem v dubnu 2007. Do té doby neexistovala konkurence, avšak po liberalizaci trhu začalo své služby nabízet více dodavatelů. Dodavatelé si tak díky konkurenčnímu prostředí nyní mohou sami kdykoliv změnit část ceny plynu, tzv. neregulovanou složku, kam patří cena za samotný plyn a stálý měsíční plat zahrnující zejména cenu za uskladnění plynu v podzemních zásobnících.
TIP: Spočtěte si cenu plynu nebo elektřiny!
„Závisí tak zcela na přístupu dodavatele k trhu, jeho obchodní strategii, za jakých podmínek bude nabízet plyn, včetně cenových, tedy i kdy bude měnit cenu,“ objasňuje Sylva Hondlová, ředitelka odboru plynárenství z Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Po celý rok však u všech dodavatelů musí zůstat stejná druhá část ceny plynu, tzv. regulovaná složka, kterou vždy na podzim stanovuje ERÚ. Tuto složku ceny nemohou dodavatelé změnit. Patří sem cena za přepravu a distribuci plynu a ceny za služby Operátora trhu, tedy za činnosti, ve kterých není možná konkurence, jelikož se jedná o přirozené monopoly.
Ceny plynu po čtvrtletích? Nemusí být standardem
Stanovování cen plynu striktně po kvartálech bylo standardem před otevřením trhu, kdy konečné ceny v plném rozsahu stanovoval Energetický regulační úřad (ceny se tedy tehdy ještě nedělily na regulovanou a neregulovanou složku). Poté, co se trh s plynem otevřel, většina dodavatelů včetně RWE tuto cenovou politiku při tvorbě svých cen (tedy neregulované složky ceny plynu) převzala. Proto je asi takovým překvapením, že nyní RWE vydá ceníky mimo obvyklý termín.
A z jakého důvodu mění RWE ceníky plynu dříve? Jak řekl Martin Chalupský z RWE serveru idnes.cz, společnost RWE se rozhodla pro toto opatření vzhledem k možnému propadu tržeb až v řádu stovek milionů korun (který by následoval, kdyby se ceny měnily až od 1. července). Ceny zemního plynu totiž na burzách výrazně vzrostly. RWE proto od 1. června zvedne ceny plynu pro domácnosti v průměru o 9,5 %.
„Tuto situaci lze přirovnat k prodeji pečiva. Pekař rovněž mění ceny pečiva v případě, kdy se mu změní náklady například na nákup mouky, a nečeká až k určitému datu, například k 1. lednu. Stejné přístupy uplatňují i dodavatelé plynu,“ vysvětluje Sylva Hondlová.
Nové ceníky plynu k 1. červnu vydá hned několik dodavatelů
K 1. červnu 2011 se změní ceníky plynu též u společnosti E.ON, která zvýší ceny pro domácnosti průměrně o 7 %. U společnosti E.ON však podle vyjádření Sylvy Hondlové změna cen k 1. červnu není netradičním krokem. Tento dodavatel totiž plně nepřejal strategii čtvrtletního stanovování cen a zpravidla mění ceny plynu aktuálně v závislosti na daném vývoji trhu s plynem.
Stejně tak budou ceny plynu měnit o měsíc dříve i Central Energy a LAMA Investments. Společnost LAMA Investments, která provozuje portál Levnyplyn.cz, se rozhodla přistoupit ke změně cen vzhledem ke své politice, kdy zákazníkům nabízí 8% slevu oproti cenám dominantního dodavatele v daném regionu.
„Posun ceny je tedy závislý na změnách, které dominantní dodavatel v daném regionu udělá (v ceně i v čase). Od 1. června budeme mít nové ceníky v pěti ze šesti distribučních zón. V distribuční zóně, kde je dominantním dodavatelem Pražská plynárenská, a.s., po jejím vzoru zatím ceny neměníme. Dá se to ale očekávat k 1. červenci,“ uvedl Andrej Čírtek, tiskový mluvčí společnosti LAMA Investments.