Přes zimní období dosahuje spotřeba energií vrcholu. Na přelomu roku zároveň mění prodejci elektřiny a plynu svoje ceny. Navíc legislativci mají schvalovat důležité novely zákonů, které také ovlivní konečnou fakturu za energie. Redaktor Jan Brož z deníku MF DNES požádal našeho analytika o související informace. Svým čtenářům přinášíme kompletní rozhovor.
Energetický regulační úřad naznačil, že nezmění distribuční poplatky za elektřinu. Lze už nyní říci, o kolik se změní celkové roční ceny za elektřinu v příštím roce oproti letošku pro následující trojici odběratelů?
- sazba D02d: roční spotřeba 2,2 MWh, „bytová“ domácnost – elektřinou netopí
- sazba D25d: roční spotřeba 2,2 MWh VT + 2,5 MWh NT, používá akumulační kamna
- sazba D45d: roční spotřeba 0,6 MWh VT + 14,4 MWh NT, používá přímotop
Elektřina teoreticky může zlevnit, protože na pražské velkoobchodní burze PXE nyní stojí asi o 9 % méně než vloni. Obchodníci však koncovým odběratelům takový cenový pokles nedopřejí, jak lze usuzovat z několika nedávných změn. E.ON Energie zvedla od 25. srpna paušální měsíční poplatek ve svých základních cenících elektřiny. Oproti předchozímu měsíci potom Pražská energetika a RWE Energie zdražily některé svoje zářijové nabídky elektřiny určené novým zákazníkům. Lehoučké a rádoby nenápadné zvyšování některých poplatků zřejmě vyplývá ze skutečnosti, že velké energetické společnosti snížily svoje marže kvůli náporu menších konkurentů, a dále svoje výdělky krátit nechtějí. Skupiny ČEZ, RWE a E.ON přitom oznámily, že jim v letošním prvním pololetí klesly provozní zisky řádově o desítky procent.
Osobně odhaduji, že velcí dodavatelé sníží cenu pro koncového spotřebitele jenom mírně, aby mohli vydat hezky znějící tiskové zprávy o zlevnění. Menší dodavatelé učiní totéž, aby si zachovali stávající pozice v cenových srovnávačích. Pokud elektrická energie zlevní pro domácnost o 4,5 %, vzhledem k dalším poplatkům klesne průměrné roční vyúčtování v uvedených modelových příkladech následovně: D02d o 1,2 % (130 Kč), D25d o 1,7 % (290 Kč), D45d o 2,5 % (1 000 Kč).
Lze odhadnout, jak dopadne novela zákona o podporovaných zdrojích energie na jednotlivé spotřebitele, tedy například majitele chaty, majitele rodinného domu, obyvatele bytu nebo menší firmu?
Doposud maloodběratelé odvádějí poplatek na podporované zdroje energie, který je přímo úměrný jejich spotřebě. Pokud neodeberou žádnou elektřinu, tato složka vyúčtování je tedy nulová. Navrhovaná změna zákona o podporovaných zdrojích energie ale říká, že Energetický regulační úřad bude poplatek stanovovat „pro odběrná a předávací místa připojená k distribuční soustavě na napěťové hladině nízkého napětí v Kč/A/měsíc na základě jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem a příslušné distribuční sazby“. V takovém případě tedy bude muset uhradit příspěvek na podporované zdroje energie i člověk, který například ve svojí garáži nebo chatě za celý rok nespotřebuje žádnou elektřinu. Platbě se vyhneme, jenom když v místě necháme odmontovat hlavní jistič před elektroměrem, jinými slovy když necháme nevyužívané odběrné místo elektřiny zrušit. Jinak dopad navrhované změny záleží na Energetickém regulačním úřadu. Například pokud ERÚ určí, že pro nejčastější jistič velikosti 3x25A bude příspěvek na podporované zdroje energie činit celkem 1 000 Kč ročně, jednočlenné a dvoučlenné domácnosti prodělají řádově stokoruny, pro běžné rodiny se víceméně nic nezmění a větší spotřebitelé vydělají.
V prognóze cen elektřiny a plynu pro rok 2015 píšete, že někteří dodavatelé mají tendenci nenápadně zdražovat, například zvyšováním paušálních poplatků. Je obecným trendem, že obchodník proklamuje zlevňování, které si ale vynahradí jinde? Pokud ano, znáte i jiné příklady, než které jste uvedl?
Už na začátku roku 2014 někteří dodavatelé posouvali jednu složku ceny výš, a jinou níž, ačkoli v těchto případech šlo o zemní plyn. Důvodem takového postupu může být záměrné matení spotřebitele. Podle energetického zákona a souvisejícího stanoviska Energetického regulačního úřadu totiž zákazník může kvůli zdražení bezplatně odstoupit od smlouvy, i když ji třeba uzavřel na dobu určitou a jinak by mu za předčasné odstoupení hrozily vysoké smluvní pokuty. Pokud například cena samotné energie klesne, ale paušální měsíční poplatek stoupne, je zapotřebí provést individuální kalkulaci pro konkrétní odběrné místo. Jenom tak zjistíme, zda došlo celkově ke zdražení, a vzniká tedy právo na odstoupení od smlouvy. Člověk neznalý zákonů, vyhlášek a ceníků má ale ztíženou situaci, a může promeškat lhůtu pro odstoupení, což prodejci obyčejně vyhovuje.
Na otázky odpověděl Petr Woff, redaktor portálu CenyEnergie.cz