Obnovitelné zdroje energie jsou charakteristické tím, že mají schopnost částečné, anebo úplné obnovy. Patří mezi ně především sluneční, větrná, vodní energie a biomasa, dále bioplyn, skládkový a kalový plyn. Ve zvláštní kolonce bývá vedený taky biologicky rozložitelný komunální odpad (zkráceně BRKO). V některých lokalitách lze navíc využít mořský příliv a geotermální energii, která pochází z nitra Země. Definice podle českého zákona o životním prostředí je následující: „Obnovitelné přírodní zdroje mají schopnost se při postupném spotřebovávání částečně nebo úplně obnovovat, a to samy nebo za přispění člověka.“
Pozn.: Hrubá spotřeba zahrnuje také výdaje na přečerpávání vodních elektráren a ztráty v sítích.Na tuzemské výrobě elektřiny obnovitelné zdroje participují asi 13 %. Aktuálně využíváme především vodu, bioplyn a skládkový plyn, následuje slunce. Regionálně samozřejmě záleží na klimatu a geografii. Coby producent elektřiny vede Středočeský kraj ve vodě, Jihomoravský kraj na slunci a Ústecký kraj ve větru.
Celosvětově obnovitelné zdroje pokrývají kolem 16 % průmyslově vyrobené energie, což je vyšší podíl než v České republice. Nepropadejme však pocitu, že jsme technologicky zaostalí. Asi desetinu svojí spotřeby totiž získává lidstvo z biomasy, především pálením dřeva. Ale proberme obnovitelné zdroje energie popořádku.
Sluneční neboli solární energie
Velký potenciál má sluneční energie – asi jediný obnovitelný zdroj, který případně dokáže pokrýt veškerou současnou spotřebu lidstva. Prostředníky při výrobě elektřiny jsou solární kolektory a fotovoltaické články. Sluneční parky rozmístěné na zemědělské půdě vzbuzují kontroverze, příznivěji bývají přijímané malé elektrárny na střechách podniků, škol nebo rodinných domů. Solární energie některým domácnostem také ohřívá vodu.
Větrná a vodní energie
Větrníky rozmístěné do krajiny leckomu připadají elegantní, někomu naopak ošklivé. Každopádně větrné elektrárny umějí přeměňovat proudící vzduch na elektřinu. Vodní elektrárny logicky vyrábějí elektřinu z průhledné životadárné tekutiny. V tuzemsku leží většinou na umělých vodních nádržích, které také zmírňují povodňové vlny. Kritikům vadí, že úpravou toků narušujeme přirozené ekosystémy a upřednostňují menší obnovitelné zdroje energie.