V celém středoevropském regionu (Německo, Polsko, Rakousko, ČR, Maďarsko, Slovensko) budou trendem obnovitelné zdroje energie, zejména fotovoltaické a větrné elektrárny. „Mírný rozvoj vodních elektráren lze očekávat jen v Rakousku a Německu,“ uvádí v materiálu OTE. Obnovitelné zdroje mají převážit nad uhelnými elektrárnami.
Dukovany, Temelín a 3 nové jaderné bloky
V České republice má razantně ubývat stávajících klasických tepelných elektráren, nastoupí nové paroplynové, spalovací, vodní a větrné zdroje, především ale nové jaderné elektrárny. „V období do roku 2040 se počítá s tím, že stávající elektrárny Dukovany a Temelín zůstanou v provozu v nezměněném rozsahu. Předpokládá se zprovoznění celkem tří nových jaderných bloků, a to v letech 2023 a 2025 v Temelíně a v roce 2032 v Dukovanech.“ Podíl atomových elektráren na celkové energetické bilanci se má přibližně zdvojnásobit.
Spotřeba elektřiny i plynu v domácnostech má „narůstat přibližně na průměrnou úroveň Evropské unie“. Bude přibývat elektrospotřebičů, proto poroste i spotřeba elektřiny. Díky zateplovaní budov a dalším úsporným opatřením poklesnou náklady na vytápění o čtvrtinu.
„Roční úhrnná spotřeba elektromobilů dosáhne významné hodnoty kolem roku 2025, kdy bude činit přibližně 0,5 % tuzemské spotřeby.“
Zpráva je podkladem pro Státní energetickou koncepci
Zprávu o očekávané rovnováze mezi nabídkou a poptávkou elektřiny a plynu musí podle zákona OTE předkládat Ministerstvu průmyslu a obchodu a Energetickému regulačnímu úřadu. Úkolem je předpověď vývoje do roku 2030, s výhledem do roku 2040. Základem jsou tentokrát informace a analýzy energetického trhu v roce 2011.
„Je potěšující, že v plné verzi je tato Zpráva podkladem Ministerstvu průmyslu a obchodu pro aktuální zpracování Státní energetické koncepce. Ve stručné formě slouží všem účastníkům trhu k získání transparentních informací o dlouhodobém výhledu vývoje elektrizační a plynárenské soustavy,“ řekl Jiří Šťastný, předseda představenstva OTE.