Poradna: Jak postupovat, když chci vrátit přeplatek?

V závěrečné části našeho seriálu vám poradíme, jak postupovat v případě, že chcete zpátky přeplatek, který vám dodavatel mezitím naúčtoval do nejbližší zálohy.


25. 1. 2012

Autor

Dotaz:

Je ze zákona dané, do kdy se vrací přeplatky? Jak postupovat v případě, že chci zpátky přeplatek, ale dodavatel mi jej naúčtoval do nejbližší zálohy?

Odpověď:

Pokud není v obchodních podmínkách nebo ve smlouvě stanoveno jinak, přeplatek se musí vrátit.

Nicméně, v obchodních podmínkách je možné ujednat něco jiného a většina dodavatelů to skutečně dělá. Například ze tří největších dodavatelů elektřiny v ČR jeden přeplatky vrací bez dalšího, jeden vrací jen větší přeplatky (protože je nehospodárné posílat desetikorunový přeplatek složenkou) a jeden je započítává zcela. Podle zkušeností zákazníků na tom ale většinou netrvají. Pokud požádáte o vrácení přeplatku (například telefonicky na zákaznické lince), většinou peníze pošlou.
(Pozn.: Pokud ale máte u dodavatele dluh, který už je splatný, například jste zálohu zapomněli zaplatit nebo dlužíte za jiné služby, může být přeplatek použit na úhradu tohoto dluhu.)

Štítky: , , ,

Komentáře

3 thoughts on “Poradna: Jak postupovat, když chci vrátit přeplatek?

  1. Anička Fuňková napsal:

    Dobrý den. Chci se zeptat když se dostěhuji z nájemního bytu a mám tm přeplatek za elektřinu, je majitel tohoto bytu povinen mi tento přeplatek vyplatit? A může to být vyplaceno v období stěhování? nebo až na splatný termín? Děkuji za odpověď

  2. Petr Woff napsal:

    Dobrý den, Aničko, měla jste smlouvu s dodavatelem elektřiny uzavřenou osobně Vy, anebo je smlouva napsána na majitele bytu? To je klíčová otázka. Pokud platí druhá možnost a nemáte vracení přeplatků ošetřeno nájemní smlouvou, záleží pouze na dobré vůli majitele bytu.

  3. Hana Rybárová napsal:

    Dobrý den,ve společnosti jsme dostali přeplatek za energie…ze záloh i vyúčtování,které bylo zapsáno v den prodeje společnosti je jasné od kdy do kdy platily zálohy jednotlivý jednatelé a nyní když došlo k vyúčtování nový jednatel odmítá částečné vyrovnání vratky za energie postoupit starému jednateli že jsou prý jeho…..na koho se eventuelně obrátit tuto věc řešit…věřím kdyby byl nedoplatek tak budu muset zaplati ale při vratce nový jednatel je vysmátý…jedná se o částku docela vysokou…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *